Konya’da Neler Oluyor? Yine Obruk Oluştu, Çiftçiler Tedirgin: 'Allah Sonumuzu Hayır Etsin'

 > 
212PAYLAŞIM

Konya'nın Karapınar ilçesinde daha önce 100'ün üzerinde olduğu tespit edilen obruklara görece büyük denilebilecek bir yenisi eklendi. Civardaki çiftçiler tarafından tespit edilen obruğun çapı 40 derinliği ise 20 metre. Bölgede yaşayanlar bir anda oluşan bu dev 'çukurlara' alışkın olsalar da, ekim zamanında herhangi bir can kaybı yaşamadan olayı atlattıkları için kendilerini şanslı addediyorlar ve ekliyorlar: 'Allah sonumuzu hayır etsin.'

İlçeye bağlı Hotamış Mahallesi Avşar mevkisinde Mustafa Güneş'e ait tarlada oluşan obruk, bölgedeki çiftçileri tedirgin etti.

İlçeye bağlı yerleşkelerde daha önce yaşanan çöküntülerde, obruklar evleri ve arabaları yutmuştu.

Boş tarlada oluşan yaklaşık 40 metre çapında, 20 metre derinliğindeki obruğu çitçilikle geçimini sağlayan Adem Güneş fark etti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Adem Güneş, bölgede, daha önce bu kadar büyük çapta bir obruk oluşumuna rastlanmadığını söyledi.

'Çiftçilerin çalışma zamanı, daha kötüsü de olabilirdi'

Obruğu, ekim hazırlığı için tarlayı kontrol etmeye için geldiğinde fark ettiğini aktaran Güneş, "Tarlaya geldiğimde bu görüntü ile karşılaştık. Böylesini ilk defa gördük. Şimdi her an her yerde obruk oluşacak gibi bir tedirginlik var. Çiftçi için çalışma zamanı, ekim zamanı. Daha kötüsü de olabilirdi. Çiftçilerde korku var. Allah sonumuzu hayır etsin.” dedi.

Öte yandan obruğun oluştuğu tarlaya 50 metre uzaklıktaki başka bir tarlada, geçen yıl 2 metre derinliğinde 80 metre çapında başka bir obruk oluştuğu kaydedildi.

Bölge halkı duruma aşina olunca ortaya tuhaf tablolar da çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda Abdullah Yarımoğlu isimli vatandaş tarlasında oluşan obruğa adını vermiş, ziyaret edecekler için tabelalar dikmişti 🤔

Peki bu irili ufaklı doğal kuyular nasıl oluşuyor?

Yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. Bu karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözerek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur, bir müddet sonra mağaranın üstünde bulunan toprak çöker işte bu çökme sonucu oluşan derin çukurlara obruk denir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir