Kondom Kullanırken Yapılırsa İstenmeyen Hamileliklerden Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Kadar Götüren 19 Hata

214PAYLAŞIM

Kondom yırtılmadan da hamile kalır mıyım? Sperm kondomun dip kısmından akar mı? Kondom nasıl takılır? Prezervatifle korunma yolları hakkında merak edilen soruların cevapları burada!

Kaynak: https://www.self.com/story/14-sneaky-con...

1. ''Kondom, hamile kalmaya karşı kesin korunma sağlar!''

ABD'nin en büyük cinsel sağlık klinikleri ve yayını SELF sayesinde sizler için Dr. Levine'in en merak edilen sorulara ve en sık hatalara verdiği cevapları derlemiş olduk. 

Doktor Levine şöyle anlatıyor; 

"Kondom, doğum kontrol için çok iyi bir yöntemdir, fakat mükemmel koruma sağlamaz."

Kondom kullanımı her ne kadar düzenli ve düzgün olsa da, etkinlikleri aslında %98'dir. Kullanım her zaman doğru olmadığı için, hata oranı %18'lere kadar çıkabilir. Yanlış takmak, yanlış kayganlaştırıcı kullanmak, doğru şekilde çıkarmamak gibi durumlar sonucunda kondom aslında etkisiz hale gelebilir. 

Hamilelikten tam koruma için kondom ve doğum kontrol hapı aynı anda kullanılabilir.

2. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusuna DİKKAT!

Kondomlar birçok ciddi hastalığa karşı korunma sağlar, örneğin bel soğukluğu, klamidya, hepatit A ve B, HIV. Öte yandan bazı ten teması ile geçen hastalıklara karşı etkinlik sağlamadığı durumlar olur;

Herpes: Enfekte olmuş bölgelerle temas sonucu, herpes kişiden kişiye bulaşabilir.

HPV: Papiloma virüsü de ten teması ile geçebilen bir türdür ve insan vücudunda ciddi yaralar çıkmasına sebep olur. 

Molluscum: Bu az bilinen cinsel yolla bulaşan hastalık, deride küçük şişkinliklere sebep olur.

Cinsel organ çevresindeki tüylerde bulunan küçük parazitler ve bitler de temasla geçebilir. 

Frengi, eğer partnerinizin bu enfeksiyon olan bölgesi kondomun dışında kalıyorsa, size de bulaşabilir.

3. Kondom birden fazla kez kullanılır mı?

Maalesef, yurt dışında yaşayan birçok uzman jinekoloğun paylaşımlarında görüyoruz ki, insanlar hala kondomları ikinci bir kez kullanmaya ya da yıkayıp tekrar takmaya çalışıyor!!!

New York, Mount Sinasi Tıp Fakültesi'nde profesörlük yapan Alyssa Dweck şöyle diyor; "Bu ilk defasında sorun yaratmayabilir fakat çok kötü bir alışkanlık. Sakın bunu yapmayın çünkü kondom tek kullanım için üretilmiştir. Suya ya da diğer sıvılara değmesi zaten lateks maddeye zarar verir."

4. Yanlış ebatta kondom kullanmak.

"Tıpkı penisler gibi, kondomlar da farklı boylarda ve şekillerde oluyor. Eğer bir kondom size uygun değilse, aslında kullanmanın bir faydası bile olmayabilir" diyor Doktor Levine. 

Dar bir kondomun yırtılma olasılığı oldukça yüksektir, aynı şekilde fazla bol bir kondomun da kayıp çıkıp gitme ihtimali vardır.

5. Uzun süre cüzdanda taşınan bir kondomu kullanmak.

Cüzdanda kondom taşımak, hazırlıklı olmak anlamına gelse ve rahatlık sağlasa da oldukça tehlikeli bir alışkanlıktır demek mümkün. Doktor Levine şöyle açıklıyor;

"Birinin sürekli üzerine oturması ve kondomu ısıtması, kesinlikle koruyuculuğuna zarar verecek bir durumdur."

6. Son kullanma tarihine dikkat etmemek.

Dr. Sweck şöyle anlatıyor;

"Üzerinde son kullanma tarihinin olmasının bir sebebi var. Bazı kondomlarda sperm öldürücü ya da başka maddeler bulunur ve bu maddeler zamanla parçalanarak etkinliğini kaybeder. Eğer kondomun son kullanma tarihi geçtiyse etkisi de kesinlikte azalmıştır."

7. Kondomu ters takmak!

Eğer kondomu penise takarken, kolaylıkla açılmıyorsa burada bir terslik olabilir. Bu yüzden kullanım yönüne dikkat etmelisiniz.

8. Kısmen penetrasyon yaparken kondom kullanmamak.

"Sadece ucu" ön sevişmenin en riskli kısmıdır. Teorik olarak da olsa, bu şekilde penetrasyonla da hamile kalmak mümkündür. Penisin ucundan çıkan sıvıda, çok fazla sperm olmasa da, kanalda yaşayan spermleri taşıyabileceği için risk taşır. Ayrıca bu tür birleşmede kondom kullanmazsanız, cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı korunmamış olursunuz.

9. Kondomun ucundaki kısmı sıkmamak.

Kondomun üstündeki ufak çıkıntının da bir amacı var aslında. Orada kalan fazla basıncı almak. Doktor Levine şöyle anlatıyor; 

"Eğer uç kısmını sıkmazsanız, erkek boşaldıktan sonra içeride oluşan basınç, spermin dışarı akmasına yola açabilir."

10. Üst üste iki kondom takmak!?!

İnandırıcı gelmese de, bunu deneyen bireyler var. Fakat iş korunmaya gelince, bazen az ve öz olmak çok daha faydalı olacaktır. 

"İki kondom taktığınız zaman birbirlerine sürtünmeleri sonucunda kondomlardan biri ya da her ikisi yırtılabilir."

11. Lateks kondomlara güvenmemek.

"Eğer lateksi sevmiyorsanız, başka malzemelerden üretilen doğal kondomlar da var. Fakat hastalıklara karşı aynı korunmayı sağlamayabilir."

12. Gerektiği anda kondom değişikliği yapmamak.

"Eğer anal seksten vajinal sekse geçiyorsanız, kondom değiştirme zamanı gelmiştir. Rektumdaki bakterileri vajinaya geçirmek istemezsiniz." 

Kondom değiştirmenin bir diğer zamanı da, erkek arkadaşınız boşaldığı andır. Bir sonraki raunttan önce mutlaka kondom değiştirmelisiniz. Penis yumuşar ya da inerse, semen dışarı akabilir. Ayrıca oral seksten sonra da kondom değiştirmek gerekir, çünkü dişler kondoma zarar vermiş olabilir."

13. Seks yaptıktan sonra, penisi vajinadan çıkarmadan sarılıp yatmak.

"Sperm, kondomun dip kısmından akabilir mi? Evet. Özellikle de eğer partneriniz çok uzun süre içinizde kalırsa. Seksten sonra sarılmak ve birlikte uzanmak güzel bir şey olsa da, önce penisi vajinadan çıkarmak gerektiğini unutmayın. Kondom penisten çıkıp gidebilir ve o istemediğiniz ufaklıklar tam da istemediğiniz yerlere gidebilir." 

14. Yetersiz miktarda kayganlaştırıcı kullanmak.

"Bazen çok fazla sürtünme olursa, çok fazla seks pozisyonu değiştirirseniz, kondom yırtılabilir. Kayganlaştırıcıyı yeterli miktarda kullanmadıysanız, kondom zarar görebilir."

15. Lateks kondomlarla birlikte yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanmak.

"Yağ lateks maddesine zarar verdiği için, su bazlı kayganlaştırıcılar tercih etmelisiniz."

16. Kendi kondomunu kendi taşımamak.

Penisi olan kondomu taşısın inancı ve alışkanlığı aslında birçok kez korunmadan seks yapılmasının sebeplerinden biridir. Zor durumda kalmak yerine, görevi paylaşmak daha iyi olacaktır.

17. Seksin başlangıcından bitişine kadar kondomu kullanmamak.

Yapılan bir araştırmaya göre birçok çift, sekse başlar başlamaz kondomu takmıyor, bir kısım ise seksin ortasında veya bitiminden çok önce kondomu çıkartıyor. Bunun korunma yöntemi olarak kondom kullanılmasını tamamen etkisiz hale getirdiğini hatırlamak gerek.

18. Oral seks yaparken kondom takmamak.

Partneriniz ile birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yaptırıp temiz çıkmadığınız sürece, teknik olarak her oral sekste de kondom kullanmanız şarttır.

19. Kadın kondomunun ne olduğunu bilmemek ve kullanmayı değerlendirmemek!

Doktor Sweck şöyle anlatıyor: 

"Kadın kondomları da artık oldukça gelişti. Eskiden bir hastam bana çok ses çıkardıklarını, sessiz bir sinemada çikolata paketi açmak gibi olduğunu söylemişti. Artık o kadar gürültülü değiller sonuçta ve kesinlikle denemeye değerler."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-polat1

demek ki uzmanımız hiç seks yapmamış

rendan34

Kondomlu penise oral sex mi? Yok artık.

okan-yilmaz31

Genelde olan şey..

rendan34

Pornolarda mı görüyosun böyle şeyleri? Lateks, kauçuk ve plastikimsi kokulu bir şeye neden oral yapılsın?

eexorciist

uzun süre cüzdanda taşıyanda taşımasın zaten olmuyor demek :)))))

okan-yilmaz31

çok komik :/

Görüş Bildir