Görüş Bildir
Haberler
Komşuda Doping Skandalı

Komşuda Doping Skandalı

Fatih
20.03.2015 - 22:19
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bulgaristan Erkek ve Kadın Halter Milli Takımlarındaki 11 sporcunun doping testleri pozitif çıktı.

Bulgaristan Halter Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, başkent Sofya'nın Dianabad Spor Tesisleri'ndeki kampta bulunan sporculara iki hafta önce doping kontrolü yapıldığı bildirdi. Sporcuların Gürcistan'da üç hafta sonra yapılacak Avrupa Şampiyonası'na hazırlandıkları açıklandı.

Kampta yapılan testler sonrasında Aleksandar Dimitrov dışındaki tüm erkekler milli takımı sporcularında dopinge rastlandı.

Federasyon açıklamasında, erkeklerde, 56 kiloda Asen Muradov ve Ferdi Nazif, 62 kiloda Vladimir Urumov, Stoyan Enev ve Ivaylo Filev, 69 kiloda Deyan Mincev, 77 kiloda Demir Demirev ve 85 kiloda Ivan Markov'un, kadınlarda da 48 kiloda Nadejda Mey, 53 kiloda Maya Ivanova ve Milka Maneva'nın test sonuçları pozitif çıktı.

Teknik direktör Ivanov şokta

Milli Takımlar Teknik Direktörü Ivan Ivanov skandalla ilgili basına yaptığı açıklamada, sporcuların hepsinde 'Stanzolol' adlı kas büyümesi için kullanılan bir maddeye rastlandığını söyledi.

Şokta olduğunu belirten Ivanov, 'Sporda adeta 'antika' sayılan bu maddeyi yıllardır hiç kimse kullanmaz. Yasak olduğunu herkes bilir. Muhtemelen sporculara verilen gıda takviyeleri yolu ile ulaşmıştır. Olayda kötü niyet var mı, bilemem' dedi.

Milli takımda iç soruşturma açıldı

Bulgaristan Halter Milli Takımı'nda açılan iç soruşturma kapsamında verilen tüm ilaçların içerikleri araştırılıyor.

Farkı ticari isimler altında piyasada bulunan 'Stanozolol' maddesi organizmada 6 aya kadar etkin kalabiliyor ve doping testlerinde tespit edilebiliyor.

2008 Pekin Olimpiyatları'na 2 ay kala Bulgar halterciler yine dopingle yakalanmış ve dörder yıl spordan men edilmişti.

Uluslararası Halter Federasyonu'nun (IWF) kurallarına göre dopingli sporcular dörder, teknik direktörleri ikişer, menajerleri ise birer yıllığına spordan men ediliyor. Ayrıca, yakalanan sporcu sayısının 4'ten çok olması nedeniyle Bulgaristan Halter Federasyonu'na çalışma lisansını yenileyebilmesi için yüklü bir para cezasının da kesilmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Kaynak: http://www.sporx.com/digersporlar/hal...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın