Kolombiya'da Barışa İkinci Şans

 > -

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lideri Rodrigo “Timoşenko” Londono Kolombiya'nın  başkenti Bogota’da yeni bir barış anlaşması imzaladı.

FARC lideri Rodrgio Timoşenko, "Gelecekte sadece sözler Kolombiyalıların yegâne silahı olacak” diye konuştu.

Anlaşma bir fişek kovanından yapılmış kalem ile imzalandı

Kalemin üzerinde "Eğitim bundan böyle geleceği belirleyecek” yazısı göze çarptı. 

İmzalanan barış anlaşması şimdi Kongre’de oylanacak.

8 Başlık ile Kolombiya'da Barış Anlaşması Neden Reddedildi? Şimdi Ne Olacak? - onedio.com
8 Başlık ile Kolombiya'da Barış Anlaşması Neden Reddedildi? Şimdi Ne Olacak? - onedio.com

Ekim ayı başında düzenlenen referandumda halk, hükümet ile gerilla örgütü arasında varılan ilk barış anlaşmasına kıl payı çoğunlukla hayır oyu vermesi üzerine barış anlaşmasına ilişkin yeni müzakereler başlatılmıştı.

Barış anlaşmasına muhalefet devam ediyor

Gerilla örgütüyle varılan barış anlaşmasına karşı çıkanlar, suç işlemiş örgüt üyelerine hafif cezalar verilecek olmasını, bunlara parlamentoda vekillik sağlanacak olmasını ve tarım reformu kapsamında toprak dağılımını istemiyor.

Muhalefet yeni barış anlaşmasını da reddediyor. Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe bu anlaşmaya ve anlaşmanın Kongre’den geçmesine karşı kitleleri harekete geçireceklerini ilan etti.

FARC üyeleri için sertleştirilmiş cezalar

Yeni anlaşma metni bazı durumlarda FARC üyeleri için sertleştirilmiş cezalar içeriyor ve Farc’ın elindeki mal varlıklarının da kurbanların tazmini için kullanılmasını öngörüyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos ülkesindeki iç savaşın sona ermesi için gösterdiği çabalar nedeniyle bu yıl Nobel barış Ödülü’ne lâyık bulunmuştu. Kolombiya'da güvenlik güçleri, solcu gerilla örgütleri ve sağcı milislerin karşı karşıya geldiği iç savaşta toplam 220 bin kişi hayatını kaybetmişti.

DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir