Görüş Bildir

Kobani'de IŞİD ile PYD Arasındaki Çatışmalar Sürüyor

Haberler
> Kobani'de IŞİD ile PYD Arasındaki Çatışmalar Sürüyor
onedio.com

Kobani'de Çatışmalar Sürüyor

ŞANLIURFA'nın Suruç İlçesi'nin Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD militanları ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor.

Kobani'nin güneyindeki bir tepede sabah saatlerinde bir tank ile doçka görülürken, ilçede sık sık şiddetli patlama sesleri duyuluyor.

PYD kontrolündeki Kobani'yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları 20 gün önce bu ilçeye doğu ve batı yönlerinden saldırı başlattı. IŞİD'in saldırısı sırasında geçtiği güzergah üzerindeki köylerden kaçan binlerce Suriyeli, evlerini terk ederek Türkiye'ye sığındı. Birkaç gün önce Kobani'nin çevresini kuşatan ve dış mahallelerine ulaşan IŞİD militanları, YPG güçlerine saldırmayı sürdürdü. Bayram günü ateşkes olacağı söylenen ilçede, dün sabah silah ve patlama sesleri eksilmedi ve IŞİD ile YPG güçleri çatışmaya devam etti.

HAKİM TEPEDE TANK VE DOÇKA

Silahların susmadığı Kobani, bayramın ikinci gününe de patlama ve çatışma sesleriyle uyandı. Sabah saatlerinde Kobani'nin güneyindeki hakim bir tepede bir tank, üzerinde doçka bulunan bir kamyonet ile çok sayıda silahlı militan görüldü. Türkiye tarafından da görülen hareketlilik sırasında sık sık patlamalar meydana geldi. Şiddetli patlamalar sınırın Türkiye tarafında tedirginliğe yol açtı.

Öte yandan askerlerin yoğun önlem aldığı sınır hattına yakın bir noktada ise kalabalık bir grubun Kobani'de yaşananları takip ettiği görüldü.

SURİYE'DEN UÇAKSAVAR MERMİSİ DÜŞTÜ

Öte yandan bugün saat 09.45'de Suriye tarafından atılan bir uçaksavar mermisi sınıra 1.5 kilometre mesafede gazeteciler ile askerlerin bulunduğu bölgenin yakınındaki boş araziye düştü. Bu durum kısa süreli paniğe yolaçtı.

Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK- Ömer ŞULUL- Metin Faruk TAMER/ SURUÇ (Şanlıurfa), (DHA)

Kaynak: http://www.dha.com.tr/kobanide-isid-v...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?