KKTC'de Kapalı Maraş Toplantısı: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay 'Açılması Laftan İbaret Değil' Dedi

 > 
28PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC'de düzenlenen toplantıda, Kapalı Maraş'ın açılması çalışmalarının Kıbrıs Türkünün statükoyu kabul etmeyeceğinin en önemli kanıtlarından biri olduğunu belirterek, "Kapalı Maraş'ın açılması laftan ibaret değildir" dedi. 

'Bu cennet kıyının atıl kalması ne hukuki, ne siyasi ne de ekonomik yönden kabul edilebilir'

Oktay, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlenen "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı"nın açılışında konuştu. Oktay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti egemenlik alanında bulunan bu cennet kıyının atıl kalması ne hukuki, ne siyasi ne de ekonomik yönden kabul edilebilir. Bu doğrultuda ülkemizin de destekleriyle Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti Hükümeti'nin kapalı Maraş'a ilişkin yürüttüğü envanter çalışması son derece anlamlı ve önemlidir. Kapalı Maraş'ın açılması için yapılan çalışmalar, Kıbrıs Türkünün statükoyu kabul etmeyeceğinin kanıtlarından birisidir. Kapalı Maraş'ın açılması laftan ibaret değildir"

'Kapalı Maraş KKTC toprağıdır'

Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs adasında Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak için çetin bir mücadele verilmiş, bu direniş destanı 1974'te gerçekleşen Barış Harekatı ile taçlanmıştır. Maraş bölgesi, 1974 Barış Harekatı'ndan sonra çözüm arayışları çerçevesinde iyi niyetli olarak 'Yasak Bölge' ilan edilmiş, 1981 yılında 'Birinci Derece Askeri Yasak Bölge' kapsamına alınmış, 1990'da ise KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının yetkisine devredilmiştir. Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve Kıbrıs Türk makamlarının aldığı karar kapsamında şu anda kapalı askeri bölgedir. Bölgeye ilişkin envanter çalışması, bu çalışmaya ehil ve muktedir olan KKTC Hükümeti tarafından yapılmaktadır. Bu hususu özellikle vurguluyorum; zira bazı çevreler bu gerçeği halen sindirememiştir"

'Mülkiyet hakları konusundaki uyuşmazlıklar kısa sürede çözüme kavuşturulacak'

Kapalı Maraş'taki arazilerin büyük kısmının vakıf arazisi olduğunu belirten Oktay, bu arazilerin İngiliz sömürge yönetimi tarafından hukuk dışı bir şekilde 3. kişilere devredildiğini ifade etti. Oktay, mülkiyet hakları konusunda şunları söyledi:

"Gayrimenkul mülkiyetlerinin örtüşmediği alanlarda anlaşmazlıkların gündeme gelmesi muhtemeldir.

Taşınmaz Mal Komisyonunun mevcudiyeti, Maraş dahil olmak üzere mülkiyet meselesinin çözümüne dönük atılacak adımlar bakımından bir güvencedir. Envanter çalışması sonuçlarına göre mülkiyet hakları konusundaki uyuşmazlıkların kısa zamanda çözüme kavuşturulacağına inanıyorum."

'Rum kesimi bu yaklaşımını sürdürürse Maraş'ın kaç yarım asır daha çürümeye terk edileceği belli değil'

Rum tarafının, asılsız iddialar ile uluslararası toplumu yanılttığını söyleyen Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle altını çizmek isterim ki kapalı Maraş'ın hayat bulması değil, yarım asırdır kullanıma kapalı olması abesle iştigaldir. Bu sürede Kıbrıs’ta yaşayan iki toplum için ortak bir çözüm bulunması beklendi ancak Rum kesimi bu yaklaşımını sürdürürse Maraş'ın kaç yarım asır daha çürümeye terk edileceği belli değil. Oysa olayı büyütmeye gerek yok. Durum gayet açık ve net. Burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kendi toprağıdır. Kıbrıs Türkünün kendi toprağında, kendi refahı ve ekonomisi için adım atması son derece meşrudur, doğaldır. Kaldı ki zaten askerlerimiz 1974'ten beri kapalı Maraş'ta bulunmaktadır."

Akdeniz'in Las Vegas'ıydı: Marilyn Monroe ve Kraliyet Ailesinin Müdavimi Olduğu, 74'te Tamamen Boşaltılan Kapalı Maraş - onedio.com
Akdeniz'in Las Vegas'ıydı: Marilyn Monroe ve Kraliyet Ailesinin Müdavimi Olduğu, 74'te Tamamen Boşaltılan Kapalı Maraş - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir