Kızılay Temsilcisi Bir Çocuğa Yıllarca Cinsel İstismarda Bulunduğu Gerekçesiyle Tutuklandı

 > -
Abone ol

Bağış skandalıyla gündemde olan Kızılay'da yeni bir skandal ortaya çıktı. Kızılay Ankara Beypazarı Temsilcisi Ahmet Kavas, görev yaptığı yatılı Kuran kursunda bir erkek öğrenciye beş yıl boyunca istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. 

Haber, Kızılay'ın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. “Kamuoyunun Dikkatine” başlığıyla yayımlanan duyuruda, Kızılay Beypazarı Temsilcisi Ahmet Kavas'ın yüz kızartıcı bir suça karıştığı ve anında görevine son verildiği kaydedildi.

Kızılay'dan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"2010 tarihinde Türk Kızılay Beypazarı Şube Başkanlığı'na seçilen 2018 yılında Genel Merkez Yönetim Kurulu kararıyla şubesi kapatılarak faaliyetlerine temsilcilik düzeyine düşürülen Ahmet Kavas'ın yüz kızartıcı bir suça karıştığı bilgisi alınmış anında görevine son verilerek hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Hiçbir şekilde affedilemez bu insanlık dışı olaydaki failin en ağır şekilde cezalandırılması için yasal süreci de yakından takip ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız."

"İnsanlık dışı olay" istismar çıktı

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, Kızılay'ın resmi açıklamasında “insanlık dışı” olarak ifade edilen olayın bir cinsel istismar vakası olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre Kızılay Beypazarı Temsilciliği'nin yanı sıra Kuran kursu öğretmeni olarak görev yapan Ahmet Kavas, kursta yatılı olarak kalan bir öğrenciye istismarda bulundu.

Gizli kameraya kaydetmiş

Fotoğraf: Arşiv

Sözcü'nün ulaştığı kaynaklara göre istismar beş yıl önce başladı. 14 yaşındaki mağdur erkek çocuğu, ailesinin maddi durumu yeterli olmadığı için Beypazarı Müftülüğü'ne bağlı resmi Kuran kursunda yatılı kalmaya başladı.

Kızılay Temsilcisi Ahmet Kavas aynı zamanda bu Kuran kursunda öğretmenlik yapıyordu. İddiaya göre, beş yıl boyunca erkek çocuğa cinsel istismarda bulundu. 19 yaşına gelen ve artık yaşadıklarına dayanamayan mağdur, konuyu açığa çıkarmaya karar verdi. Odaya gizli kamera yerleştirdi. Çektiği görüntüleri savcılığa verdi.

Tutuklandı

Süratle yürütülen soruşturma sonunda Ahmet Kavas önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

Polis olaylara karşı önlem aldı

Soruşturma ve savcılık sürecinde Beypazarı'nda olayın duyulmaması için azami gayret gösterildiği ancak konunun hızla ilçede yayıldığı kaydedildi. Mağdur çocuğun ailesinin adli süreç devam ederken Beypazarı Adliyesi’nin önüne gittiği ve gerginlik yaşandığı öğrenildi. 

Tepkilerin büyümesi üzerine Ahmet Kavas cezaevine götürülürken, adliyenin önündeki yolun trafiğe kapatıldığı, TOMA destekli çok sayıda çevik kuvvet polisinin kullanıldığı bildirildi.

Aynı zamanda Fatih Camisi imamı olduğu ve Beypazarı Belediye Gençlikspor‘da başkanlık yaptığı öğrenilen Ahmet Kavas‘ın evli ve iki erkek çocuk babası olduğu belirtildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir