Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kişiyi Bedeninin Sınırları Dışına Taşıyarak Kendine Yabancılaştıran Durum: Depersonalizasyon

421PAYLAŞIM

Yoğun depresyon ve anksiyete durumlarında ortaya çıkarak kişiyi kendisinden gitgide koparan depersonalizasyon, bugün zannettiğimizden çok daha fazla insanın muzdarip olduğu bir durumdur. İşte bu rahatsızlık hakkında bilmeniz gerekenler:

Depersonalizasyon, kişinin kendisini bedeninden ve düşüncelerinden kopuk hissettiği zamanları ifade etmektedir.

Peki bir insan kendisini nasıl bedeninden ve düşüncelerinden kopuk hissedebilir? Depersonalizasyon yaşayan kişiler bu hissi genellikle kendilerini dışarıdan bir gözle izlemeye ya da bir rüyanın içinde yaşamaya benzetirler. Kişi kendisini bedeninin dışında hisseder ve hem dış hem de iç dünyasını sanki kendisine değil, başka bir insana aitmiş gibi izlemeye başlar.

Bu durum kişinin aklını kaybetmeye başladığını düşünmesine ve buna en başta sebep olan anksiyetenin daha da artmasına sebep olabilir.

Depersonalizasyon yaşayan insanlar genellikle şu hislere sahiptir:

  • Bedenimin bulunduğu yerde değilim.

  • Kendimi artık "ben" gibi hissetmiyorum.

  • Dünyayla olan ilişkim koptu ve bunların hiçbiri gerçek değil.

  • Bir rüyada yaşıyor olmalıyım. 

  • Dünyadan tamamen izole olmuş, yalnız bir hâldeyim.

Depersonalizasyon, aslında zihninizin kendisini koruma içgüdüsünün sonucudur.

Yaşanan yoğun depresyon ve anksiyete durumlarında zihniniz o kadar aktif bir hâldedir ki, bir süre sonra adeta yorgun düşerek kendisini bu yoğun ve can sıkıcı hislerden uzaklaştırma yoluna gider. Siz de bu durumda sahip olduğunuz kaygı hissinden uzaklaşarak onları size değil, başkasına aitmiş gibi yaşamaya başlarsınız. Ancak bu kopuş ve yaşanan yeni durum, kişinin rahatlamasına değil, kendi akıl sağlığından daha çok şüphelenmesine sebep olur.

Bu durum kimilerinde birkaç dakika boyunca, kimilerinde ise yıllar boyunca sürebilir.

Depersonalizasyon, depresyon ve anskiyetenin yanında başka rahatsızlıklar ya da durumlar sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bunlar arasında madde kullanımı, belirli kişilik bozuklukları, epilepsi ve çeşitli beyin hastalıkları bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda kişinin hafıza, bilinç, farkındalık, kimlik ve algısında parçalanmalar yaşadığı dissosiyatif bozukluklar arasında yer almaktadır.

Üstelik insan hayatını ciddi şekilde etkileyebilen bu durumla zannettiğimizden çok daha sık karşılaşılıyor.

Araştırmacılara göre yetişkin insanların %50'lik kısmı yaşamlarında en az bir kez depersonalizasyon durumuyla karşılaşıyorlar. Bu durumun psikiyatrik bir rahatsızlık hâline geldiği durumlar ise toplumun %3'lük bir kısmını etkiliyor.

Rahatsızlık boyutundaki depersonalizasyona neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlık, diğer dissosiyatif bozukluklar gibi yoğun stres hissi veya kişinin maruz kaldığı ya da şahit olduğu savaş, taciz, kazalar, felaketler ve aşırı şiddet gibi travmatik olaylar neticesinde tetiklenebilmektedir. Rahatsızlığın ciddi boyutlara ulaştığı durumlarda kişinin kendisine zarar verme ihtimali ortaya çıkabilmektedir.

Depersonalizasyonun düzenli olarak meditasyon yapan insanlarda da ortaya çıkabildiği bilinmektedir.

Bildiğiniz gibi meditasyonun amacı direkt olarak düşünce ve duygularla bağı kopararak onları dışarıdan bie gözle izleyebilmektir. Bu davranışın çok sık tekrarlanması da kişide geçici bir depersonalizasyona sebep olabilmekte, bu durum meditasyonla uğraşan insanlar tarafından aydınlanmanın bir adımı olarak görülmektedir.

Peki bu rahatsızlık gerçekten de gerçeklikle olan bağımızı kopararak bizi deliliğe sürükleyebilir mi?

Neyse ki çoğu depersonalizasyon vakası terapi ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Semptomlar genellikle depresyon, anksiyete ya da depersonalizasyona sebep olan diğer durumlarla birlikte ortadan kalkmaktadır. Aynı şekilde ileri vakalarda karşılaşılan ve kişinin aslında kendi uyuşukluk ve hissizliğini cezalandırdığı kendine zarar verme eğilimi de diğer semptomlarla beraber yok olmakta, kişi yaşamına tamamen sağlıklı bir biçimde devam edebilmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taehyungsstrawberrymilkshake

depersonalizsayonum var ve cok fazla dertlesek birine ihtiyacım var instagramım @ttutikoo lütfen yazın konuşmak istiyorum

sude-sonuvar

merhaba ben de aynı şeyden muzdaripim istersen benle iletişime geçebilirsin

mine-potter

Bu boktan hayatın içinde kendimi kötü hissetmeyeyim de ne yapayım? Her zaman kendime sorarım neden geldin dünya'ya ne amaç için ne uğruna gelebildin? diye

ichschizoprenie

Neyse ki çoğu depersonalizasyon vakası terapi ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. YANLIŞ. Tedavisi az. Daha psikoloji okuyanlara depersonalizasyon oğretilmiyormuş. Ne tedavisi kardeşim?

deniz-inhanli

öğretiliyor tabii ki de sallamayınız

queen.net

daha önce hastanede tedavideyken ve sınav öncesi olmuştu bana da tuhaf bi his

Gizli Kullanıcı

bu illet başka psikolojik sorunlarla ortaya çıkıyor

Görüş Bildir