Kırıkkale Üniversitesi Hastanesinde İğne Yaptıran 20 Kişinin Görme Duyusunu Kaybettiği İddia Edildi, Hastaneden 'Tıbbi Hata Bulunmamaktadır' Açıklaması Geldi

 > -
Abone ol

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi görmekte olan 20 hastanın, yapılan bir iğnenin ardından görme kabiliyetini kaybettiği iddia edildi.

Olayın ardından üniversiteden yapılan açıklamada, "Tıbbi hata bulunmamaktadır, yine de teknik detaylarda her olasılık göz önüne alınarak araştırılmaktadır" ifadesine yer verildi.

Görme kaybı şikayetiyle gelen 20 kişi, durumun normal olduğu söylenerek geri gönderildi

İHA'nın aktardığı bilgiye göre, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi görmekte olan 20 kişinin, aldıkları iğnenin ardından görme kabiliyetlerini yitirdiği iddia edildi.

İddiaya göre, düzenli olarak aldıkları iğneyi yaptırmak için 17 Ocak günü hastaneye gelen 20 kişi, aynı günün akşamında görme kaybı şikayeti ile hastaneye geldi. Yetkililer, hastalara durumun normal olduğunu söyleyerek evlerine geri gönderdi.

İki gün sonra yapılan iğne sonucu değiştirmeyince, hastalar Ankara'daki hastanelere sevk edildi

Evlerine gönderilmelerinin ardından hastaneye tekrar çağrılan hastalara tekrar iğne yapıldı. Yapılan tedaviden sonuç alınamayınca hastaların tamamı, Ankara'nın çeşitli hastanelerine gönderildi ve ameliyata alındı.

'İğne yaptırdıktan 4-5 saat sonra gözde görme kaybı oluyor'

Babası Hayati Çimen'in gören gözüne iğne vurulduğunu ve şu anda iki gözünün de görmediğini söyleyen Ufuk Han Çimen, konuyla ilgili şunları söyledi:

''Babam Hayati Çimen 17 Ocak 2019'da sürekli yaptırdığı göz iğnesini Kırıkkale Üniversitesi Hastanesinde tekrar yaptırıyor. Yaptırdıktan 4-5 saat sonra gözde görme kaybı olduğunu kaybediyor. Sonra tekrar hastaneye gidiyor. Hastanede bu durumun geçici olduğu söyleniyor ve sonrasında gönderiliyor. Gönderildikten sonra bu durum devam ediyor ve ilerleyen saatlerde tekrar geliyor. Geldiklerinde bu durumun sadece geldikleri için değil, diğer hastalar için de olduğunu fark ediyorlar. Sonrasında eve döndüğünde tekrar hastaneden arıyorlar. Hastaneye çağrıldıkları andan itibaren hastanedeki yetkililer bununla ilgili açıklama yapıyorlar''

Üniversiteden açıklama: 'Tıbbi hata bulunmamaktadır, yine de teknik detaylarda her olasılık göz önüne alınarak araştırılmaktadır'

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaç uygulamaları ile ilgili tebliğine 'Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)' adı verilir. Bütün ilaç uygulamalarının geri ödemeleri için bu tebliğde yayınlanan ilkeler esas alınır. Kamu, özel tüm sağlık kuruluşları bu sistem üzerinden hareket eder. Basında “ucuz ilaç” ibaresi ile yer alan ilaç ismi Bevacizumab olup bu ilaç gözün sarı nokta hastalıkları ile şeker hastalığına bağlı göz hasarında kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç yukarıda sayılan hastalıklara bağlı olarak değişik derecelerde görme kaybı yaşanan hastalara gözün çeşitli tabakalarındaki hasarı tamamen veya kısmen azaltmak adına uygulanır. Sağlık Uygulama Tebliği; göz hastalıklarında ilaç kullanım ilkelerini net bir şekilde belirtmiştir. SUT'nin 28.01. 2019 tarihli son güncel tebliğinde probleme neden olduğu düşünülen ilaç ilk tedavi seçeneği olarak yer almaktadır. Ayrıca bu ilaç hastane eczanelerinde bulunması gereken bir ilaç olarak tanımlanmış ve Kamu hastanelerinde bulundurulmaktadır. Ayrıca bu tebliğe göre ilaç yeni kullanımda olan bir ilaç değildir. Bu olaya neden olduğu düşünülen Bevacizumab etken maddeli ilaç ile ilgili Kırıkkale Üniversitesi Hastanemizde inceleme başlatılmış olup ilk planda bütün hastalar kör oldu haberi yanlıştır. Çünkü biyolojik olarak aktif olan bu ilaç aynı hastaların bir kısmına daha önce uygulanmıştır. Fakat bu tarz ilaçlarda ilaç reaksiyonu oluşabilir. Sterilizasyon şartlarına dikkat edildiği bilinmekte olup o gün kullanılan setlerin sterilizasyon kodları da doğrulanmıştır. Çünkü ameliyathaneye gönderilen setler otomatik cihazlar onay vermeden kullanıma gönderilmemektedir. İşlemler ameliyathane ortamında ve steril şartlarda gerçekleşmiştir. İşlemden sonra daha 24 saat dolmadan enfeksiyon oluşması olasılığı düşükte olsa araştırılmaktadır. Hastaların hepsinin kör olması söz konusu olamayacağı gibi işlem yapılan 9 hastanın durumu iyidir. Diğerlerine de ulaşılmış ve gerekli tedavileri başlatılmıştır. Her olasılık üniversite hastanemizce göz önünde bulundurularak araştırılmakta olup net sonuçlar elde edilene kadar şu an için ilaç uygulaması yapılmamaktadır. Ancak çeşitli hasta iddialarında olduğu gibi yanlış ilaç verme zaten söz konusu değildir. Endikasyonu Sosyal Güvenlik Kurumu, SUT tarafından net olarak tanımlanan ve belirtilen ilaç endikasyonları ışığında ilaç göz hastalıkları hekimlerince uygulanmıştır. Bu nedenle ilacın gözdeki yukarıda belirtilen hasar nedeni görmesi bozulmuş, azalmış hastalarda uygulanması ile ilgili tıbbi hata bulunmamaktadır, yine de teknik detaylarda her olasılık göz önüne alınarak araştırılmaktadır.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir