Görüş Bildir
Haberler
Kimin Aklına Gelirdi? Uçuş Görevlilerinin Üniformaları İçinde İncelikle Saklanan 8 Gizli Mesaj

Kimin Aklına Gelirdi? Uçuş Görevlilerinin Üniformaları İçinde İncelikle Saklanan 8 Gizli Mesaj

luna
11.09.2021 - 08:15

Uçuş görevlileri çalıştıkları havayolu şirketini temsil ederler ve yolcularla en çok iletişime geçen kişilerdir. Uçuş görevlilerinin üniformalarının tasarımları özenle ve ince düşünülerek yapılır. Üniformaların tasarımlarında her havayolu şirketinin kimsenin bilmediği mesajları gizlidir. Bu gizli mesajları öğrenmek için okumaya devam... 👇

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosit...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1. Air France, Fransa

1. Air France, Fransa

Fransız şirketi Air France'in geleneksel rengi koyu mavi. Şirket bu rengi üniformalarda 70 yılı aşkın bir süredir kullanıyor. Ancak üniformaların tasarımcısı Christian Lacroix, görevlilerin kalabalığın içinde kolayca fark edilmelerini sağlamak için üniformaya parlak kırmızı bir kemer ve eldivenler eklemiş.

2. China Eastern Airlines, Çin

2. China Eastern Airlines, Çin

China Eastern Airlines'ın uçuş görevlilerinin üniformalarını da Christian Lacroix tasarladı. Üniformaların tasarımı sadelik, güzellik ve alçakgönüllülük fikirlerine dayanıyor. Kırmızı kuşak ve aksesuarlar üniformayı daha canlı kılıyor. Ayrıca fular ve kemer tokasının üzerinde geleneksel Çin desenleri bulunuyor. Bu şekilde üniforma, Batı modasıyla Uzakdoğu desenlerini bir araya getiriyor.

3. Delta Air Lines, Amerika

3. Delta Air Lines, Amerika

Delta Air Lines'ın üniformaları yıllar içinde birçok kez değişti. 2018 yılında şarkıcı Rihanna'ya kıyafet tasarlayan ünlü tasarımcı Zak Rosen, yeni bir tasarım ortaya çıkardı. Üniformalarda mor, gri ve kırmızı renklerinin tonlarını kullandı çünkü bu renk tonlarının uçmak ve seyahat etmekle bağlantılı eğlenceli isimleri var. Örneğin, mor rengin tonu 'pasaport erik rengi'  olarak geçiyor.

4. Virgin Atlantic, Birleşik Krallık

4. Virgin Atlantic, Birleşik Krallık

Eskiden British Virgin Atlantic'in uçuş görevlileri oldukça bol ceketler giyerdi. Ancak tasarımcı John Rocha, görevlilerin için daha iş hayatına uygun görünmelerini ve rahat olmalarını sağlamak için daha dar kalıplı ve V kesimli kıyafetler tasarladı. Sonrasındaysa bu havayolunun üniforma tasarımlarını çok ünlü bir tasarımcı olan Vivienne Westwood yaptı. Şirketin başkanı, tasarım üniformaların çalışanlarının kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha iyi çalışmalarını sağladığını söylüyor.

5. ANA, Japonya

5. ANA, Japonya

Japon havayolu şirketi ANA'nın üniformaları, Lady Gaga'nın çok sevdiği bir tasarımcı olan Prabal Gurung tarafından yapıldı. Açık gri kıyafetler ve mavi ANA logosu uyum içinde kullanılmış. Uçuş görevlilerinin fularlarındaki çiçek desenleri şirketin Japon kültürüne verdiği önemi gösteriyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

6. Etihad Airways, Birleşik Arap Emirlikleri

6. Etihad Airways, Birleşik Arap Emirlikleri

Etihad Airways'ın üniformalarındaki eşarpların gizli bir anlamı var. Bu eşarpların deseni, şirketin Formula-1 ile yaptığı 10 yıllık işbirliğinin sembolü. Üniformaların tasarımı Diane von Fürstenberg tarafından yapıldı. Eşarbın deseni aslında Abu Dabi'deki yarış pisti şeklinde yapılmış. Kullanılan renklerin de anlamları var. Mor, kraliyet rengi ve turuncu renk çöldeki gün batımını temsil ediyor. Eşarp, ortakları onurlandırmanın ve şirketin değerleri olan zarafet ve mutluluğu göstermenin bir yolu olarak kullanılmış.

7. China Airlines, Çin

7. China Airlines, Çin

China Airlines'ın üniformaları, En İyi Kostüm dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterilen William Chang tarafından tasarlandı. Üniforma, Asyalı kadınların yumuşak başlılığını ve alçakgönüllülüğünü gösteren ulusal 'qipao' elbisesinden esinlenmiş. Tasarımcı, bu üniformalarda gelenekleri korumaya ve modern moda konseptlerine yer vermeye çalışmış.

8. Singapore Airlines, Singapur

8. Singapore Airlines, Singapur
www.instagram.com

Bu havayolları şirketinin üniformaları 50 yıldır hiç değişmedi. Uçuş görevlilerinin giydiği dar etek ilk başta pek rahat görünmüyor ama bir sırrı var. Acil bir durumda, öndeki yırtmaç, görevlilerin eteği diz üstünden bağlamasına yardımcı oluyor. Böylece hareket etmek kolaylaşıyor. Ayrıca kullanılan renklerin de anlamı var. Normal görevlilerin üniformaları mavi, kıdemlilerin yeşil ve şef uçuş görevlisinin üniforması kırmızı renkte oluyor.

Uçuş görevlilerinin üniformaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
21
8
6
5
4
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın