Görüş Bildir
Haberler
Kim Zehirliyor? Bozcaada’da Hayvan Katliamı Sürüyor

etiket Kim Zehirliyor? Bozcaada’da Hayvan Katliamı Sürüyor

Batuhan
04.05.2018 - 15:45 Son Güncelleme: 04.05.2018 - 16:06

10 yılı aşkın süredir Bozcaada’da yaşayan Berna Yurdusev, kapısının önünde bağlı olarak yaşayan 12 yaşındaki Arap ve sokaktan sahiplendiği 3 yaşındaki Mişa’yı birkaç gün önce dolaştırmaya çıkardı. Tasmayla gezen Mişa ve onlara eşlik eden Arap, her gün birkaç kez geçtikleri rutin güzergâhlarında, çiçekleri ve otları koklayarak ilerlerken birden titremeye başladılar. Bir süre sonra ağızlarından köpük geldi ve cansız bedenleri yere düştü.

Hürriyet'tan Cansu Şimşek'in haberine göre, Yurdusev olay gününü şöyle anlattı: “Kimseyi rahatsız etmeden, evlerden ve otlayan koyunlardan uzakta koya indiğimiz bir rotamız var. Köpekler otların içine burunlarını soktu, sakince ve kontrollü bir şekilde giderken Mişa’nın aniden ayakları titremeye başladı. Ada’da daha önce zehirleme olaylarına aşina olduğumuz için ne olduğunu hemen anladım. Hızla geri dönerken, ağzından köpükler gelmeye başladı. O arada Arap da sendelemeye başladı.”

Yılbaşında Bozcaada’da 20’yi aşkın kedi zehirlenerek öldü

Yılbaşında Bozcaada’da 20’yi aşkın kedi zehirlenerek öldü

Son dönemde Bozcaada’daki hayvan ölümleri katliam boyutuna ulaştı. Mişa ve Arap’ın ölümü, adada bir süredir devam eden ve katliam boyutuna ulaşan hayvan ölümlerinin son halkasını oluşturuyor. Yılbaşında Bozcaada’da 20’yi aşkın kedi zehirlenerek öldü. Bozcaada Kent Konseyi’ne bağlı Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu’ndan Ayşe Baykara, adada yıllardır belirli zamanlarda zehirlenmeler yaşandığını ama kullanılan zehirlerin herkesin hayatını tehdit ettiğini söyledi.

Son kurbanlar, Berna Yurdusev’in sahiplendiği 12 yaşındaki Arap ve adanın sembollerinden 3 yaşındaki Mişa.

Son kurbanlar, Berna Yurdusev’in sahiplendiği 12 yaşındaki Arap ve adanın sembollerinden 3 yaşındaki Mişa.

'Mücadelemizi bırakmayacağız'

'Mücadelemizi bırakmayacağız'

Berna Yurdusev de “30 ila 40 kişilik bir grup Bozcaada Kaymakamlığı’na konu ile ilgili yerinde inceleme talebi için dilekçe sunduk, yüzeysel bir inceleme ile ‘Aranan bölgede herhangi bir zehir bulunmamıştır’ sonucu çıktı fakat mücadelemizi bırakmayacağız” diyerek bu zehirlemenin son olmasını temenni etti.

Kargoda zehirli köpek cesedi

Kargoda zehirli köpek cesedi

Zehirlenme vakalarını aydınlatmak isteyen Berna Yurdusev, Mişa ve Arap’a kendi olanaklarıyla otopsi yaptırmak istemiş. Hayvanların cansız bedenlerini otopsi için İstanbul Pendik’teki Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderme konusunda başka bir sıkıntı çıkmış. Yurdusev şöyle anlatıyor: “Prosedür gereği, 29 Nisan Pazartesi günü Mişa’nın bedeni kargoya verildi. Hayvanın etrafı, paketin içi buzlarla dolduruldu. Ne zehri olduğu bilinmeden, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından herhangi bir karantina işlemi uygulanmadan, standart bir kargo paketi gibi köpeğimizin cansız bedenini yolladık. Bu bölgede mevsimlik işçiler dâhil birçok çocuk büyüyor, tarım üretimi yapılıyor. Çocuklarımız ve bizim hayatımız da tehlikede. Öte yandan cesedin taşındığı kargo paketinin diğer kargolarla yol aldığını biliyoruz. Böyle bir ihmalkârlık olmaz.”

Belediye Başkanı da isyan etti: 'Ada haklını bilgilendirdik'

Belediye Başkanı da isyan etti: 'Ada haklını bilgilendirdik'

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz da zehirlenmelere isyan ediyor. Yılmaz, tüm Ada halkına daha önce zehirlenmelerle ilgili bilgilendirme yapsalar da sonuç alamadıklarını anlattı. Yılmaz, “Ada halkını bilinçlendirmek için toplantılar yapıldı. Zehrin çocuklarımız ve bizim için zararlarını bizzat anlattık. Adamızın sembol hayvanlarından Mişa’yı kaybettik” dedi.

Başkan Yılmaz'ın sosyal medyadan yaptığı o paylaşım 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
402
192
67
17
6
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

nasıl insanlarsınız ya? kime ne zararı var şu hayvanların? insanlardan çektiği ne bu hayvanların? keşke sizin gibi iğrenç yaratıklar ölse acı çeke çeke yemin... Devamını Gör

Hüseyin Kara

Ciğerin çürüsün ey insanoğlu... Bu dünyayı bizden çok daha fazla hak eden canlıların, canlarını alanlar inşallah aynı acıyla can verir...

PINAR

belediye baskaninin bunu cozememis olmasi??! neden o gorevdesiniz ki?!