Kılıçdaroğlu'ndan Rakip Adaylarla İlgili İlk Değerlendirme

 > 
17PAYLAŞIM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kendisine rakip olan isimlerle ilgili ilk değerlendirme geldi. MYK toplantısında konuşan CHP lideri, "Çok sayıda aday çıkması bu partinin farkı" dedi. Kurmaylarından hiç bir adaya tepki göstermemelerini isteyen Kılıçdaroğlu, "Bu kurultaydan CHP'nin güçlenerek çıkması yarışın eşit olmasına bağlı" mesajını verdi. Öte yandan kurultayın Ocak ortasında yapılacağı öğrenildi.

CHP MYK, seçimden sonra Kılıçdaroğlu başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

CNN Türk'ten Ünal Kaya'nın aktardığına göre bugünkü MYK'ya başkanlık eden Kılıçdaroğlu, kendisine rakip olanların eleştirilmemesini istedi: "Çok sayıda aday çıkması bu partinin farkı. Kendi evinde demokrasi olmayan, Türkiye'ye demokrasi getiremez. Burada çıkan aday kim olursa olsun eşit davranılmalı, asla eleştirilmemeli. Biz adaylığından memnun olmalıyız, o da böyle bir partide aday olmaktan gurur duymalı. Partideki herkes aday olabilmeli, böyle bir hakkı da var. Diğer partilerdeki herkes bu kurultay'dan çok şey görmeli."

Seçimin muhasebesinin kurultayda olacağını vurgulayan CHP lideri, Genel Başkanlık süreciyle ilgili eşit bir yarış olmasının da önemli oldugunu savundu: "Aday arkadaşlarımızın göreceği muamele önemli. Bunlarla ilgili yorum yapmayın, kimse birşey demesin. Kim istiyorsa aday olmalı. Bu kurultay'dan CHP'nin güçlenerek çıkması yarışın eşit olmasına bağlı. Bunu samimiyetle söylüyorum, şeklen değil hissederek söylüyorum."

Umut Oran adaylığını açıklamıştı

Partinin önde gelen isimlerinden İstanbul eski milletvekili Umut Oran, bugün yaptığı açıklamada olağanüstü kurultay çağrısı yaparak aday olacağını belirtmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilginin ardından gerçekleştirilen 18’inci olağanüstü kurultayda ise Kılıçdaroğlu, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarışmış ve tekrar genel başkan seçilmişti.

Kurultay en geç Ocak ortasında

Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göreCHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Gürsel Tekin imzasıyla 81 İl Başkanlığı'na yollanan takvimde, olağan kurultay sürecinin 3 Kasım'da başlatılması ve 3 Ocak tarihinde sona erdirilmesi öngörülüyor. 

Genel Merkez'den bugün 81 İl Başkanlığı'na yollanan genelgede, ilçe kongrelerinin 20 Kasım'da başlatılması ve 6 Aralık tarihinde bitirilmesi istendi. 

Genelgede il kongrelerinin 10 Aralık 2015 tarihinde başlatılması ve 3 Ocak 2016 Pazar günü sona erdirilmesi talep edildi.

Genelgede, ilçe ve il kongrelerinin tamamlanmasının ardından Olağan Kurultay Süreci'nin ayrıca belirleneceği duyuruldu. CHP Yönetimi'nin, olağan kurultayı en geç Ocak ayının ortasında yapmayı planladığı öğrenildi. 

AA, Habertürk ve CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir