Görüş Bildir
Haberler
Kıbrıs İçin Yeni İsim Önerisi

Kıbrıs İçin Yeni İsim Önerisi

Deniz Gök
24.07.2015 - 01:03 Son Güncelleme: 24.07.2015 - 01:07

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Danışmanı Eide ve Rum lider Anastasiadis

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs’ta kurulacak yeni federal devlete dair anlaşılan noktaları anlattı. Akıncı, çözüme varılması durumunda yeni devletin adının 'Birleşik Kıbrıs Federasyonu' olabileceğini de söyledi.

Bianet'in haberine göre, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni devlet için ‘Birleşik Kıbrıs Federasyonu’ adının gündemlerinde olduğunu belirtti.

2004’te gündeme gelen Annan Planı’nda yeni devlet için ‘Birleşik Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’ öneriliyordu.

Garantörlük konuşulmadı

Akıncı müzakerelerde gelinen noktayı yabancı gazetecilere anlatırken garantörlük ve toprak dağılımı dışında birçok konuda ilerleme sağlandığı bilgisini verdi.

Akıncı’nın verdiği bilgilere göre, toprak konusunda her iki tarafa bırakılacak yüzdelik oranlar ve paylaşılacak yer isimleri sona bırakıldı; Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlüğü ise henüz konuşulmadı.

İki parlamento

Varılan anlaşmaya göre şekillenen noktalar şöyle:

* Federasyonu Kuzey Kıbrıs Türk ve Güney Kıbrıs kurucu devletleri oluşturacak. Her kurucu devletin kendi içinde ayrı bir vatandaşlığı olacak.

* Yeni federal devletin alt ve üst olmak üzere iki parlamentosu olacak.

ikamet

* Kuzey Kıbrıslılar ve Güney Kıbrıslılar istedikleri bölgede ikamet edebilecek.

* Birbirinin tarafında yerleşecek Kuzey ve Güney Kıbrıslılar, yaşadıkları kurucu devlette, yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçme ve seçilme hakları olacak. Ancak bulundukları kurucu devletten federal parlamentoya gidecek milletvekilleri için seçme ya da seçilme hakkı olmayacak.

Polis gücü

* Federal devletin polis gücü yarı yarıya ya da yüzde 40 Kuzey Kıbrıs’tan, yüzde 60 Güney Kıbrıs’tan olacak. Oranlar henüz kesinleşmedi.

* Milli ordu olup olmayacağı müzakere ediliyor. Ordu olmayabilir.

Doğalgaz

* Taraflar,Doğu Akdeniz’deki doğalgaz konusunda müzakereler devam ederken sorun çıkartacak, sondaj gibi adımlar atmama konusunda anlaştı.

* Federal devletin milli konular henüz görüşülmedi. Her iki tarafta da benzer törenler bulunuyor.

İlk görüşme

Kuzey ve Güney Kıbrıs liderlerinin bundan sonraki ilk görüşmesi pazartesi olacak.

Liderler ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada görüşecek.

Görüşmede BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de bulunacak.

Bianet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Didem Bektaş

Umarım geçmişte yaşananları, Kıbrıs Barış Hareketı'nın neden yapıldığını unutmazsınız. Tamam barış olmasın demiyoruz barış iyidir güzeldir ama aklınızın bir ... Devamını Gör

Dnz Krg

burada asıl mesele kıbrıslı rumların kendilerini hem yunan hem ingiliz hissetmeleri, bizimkilerin ise bütünüyle ingiliz hissetmeleridir. ingiliz emperyalizmi... Devamını Gör

zender-one

bunu söylerken ciddi olup olmadığını merak ettim heralde tarih bilgin çok kötü arkadaşım o pis rumlar ingilizler kadar kötüler emin olabilirsin git bir bak o... Devamını Gör

Windy Walkeer

KKTC ekonomik olarak zor durumda, dünya tarafından tanımadığı için ticaret yapamıyorlar. Buna ihtiyaçları var. Acaba bu işte karlı mı çıkarız? Antlaşma tam o... Devamını Gör