Kendini Kanguru Zanneden Ünlü Anneler

-
Kendini Kanguru Zanneden Ünlü Anneler

Anneannem köyde beni sırtında nasıl taşıyorsa Ceyda Düvenci de kızını şehirde böğründe öyle taşıdı. Ama en azından benim kafam açıkta kalıyordu ve rahat rahat Karadeniz oksijenini çekebiliyordum içime. O bebe ne yapsındı? 
Pek o güzel Sezen Aksu şarkısında söylendiği gibi değil aslında. Sadece görüntüyü gördükten sonra aklımda yankılanan kelimeler bunlar. Başlık olarak da şarkı sözlerini seçtim. Anneannem köyde beni sırtında nasıl taşıyorsa Ceyda Düvenci de kızını şehirde böğründe öyle taşıdı. Ama en azından benim kafam açıkta kalıyordu ve rahat rahat Karadeniz oksijenini çekebiliyordum içime. O bebe ne yapsındı?

Çok çekti Ceyda Düvenci… Prematüre doğdu kızı. “Çok şükür” deyip hastaneden çıktığında bu fotoğrafı çekti gazeteciler. Altına da “Vicdansız anne, boğacak çocuğu” filan yazıldı. Lakin durum pek de öyle değildi. 
Düvenci’nin bebesini sarıp sarmaladığı şeye dünyada sling diyorlar. Türkçe’ye ana kucağı olarak çevirmek mümkün. Çeşit çeşit bu slingler… Uzmanlar diyor ki; bebekler anne karnındaki dünyadan kopuyor, dış dünya ile buluşuyor. Bir alışkanlıktan vazgeçiyorlar yani. Ana kokusunu, tenini özlüyorlar. Mümkün olduğunca anneye yakın olmaları gerek. Özellikle ilk 4 hafta. O yüzden öneriyorlar bu ana kucaklarını aslında. Tabi çocuğu boğmadan… Her şeyin bilinçlisi… 
Bebeklerini binbir uzman jinekolog ile doğurup psikologlarla, pedagoglarla yetiştiren ünlü anneler de pek tabi ki ayak uyduruyor bu ananelerimizin seneler evvel uyguladığı modaya. Önce Hollywood anneleri tabi… 
Bebişi C haline getirenler, ring slingler…

Ceyda’dan pek farkı yok. Sadece bebeğin duruşu farklı… Yay gibi ana kucağına yapışıyor bebek. Anne sokakta yürürken bir elinde paket taşıyıp diğer eliyle de kocasının elini tutabiliyor. Kollara özgürlük… Bebek de kucağında. Sanırım slinglerin en büyük avantajı da bu. Bebeniz kucağınızdayken istediğiniz her şeyi yapabiliyor olmak… Tabi sevgili Ünsal’ın Civan Mert’i biraz koltuk altına doğru kaymış durumda… İnsanın az daha sola çekesi gelmiyor değil.

Benim baby slinglerle ilgili hafızama kazınan en çarpıcı fotoğraf ise İtalyan Milletvekili Licia Ronzulli’ye ait. Resmen Avrupa Parlamentosu’nda büyüttü bebeğini. Sayısız kez haber oldu gazetelere. Küçük kızı koynunda uyurken o önemli kararlar için el kaldırıyordu. Küçük bir politikacı yetişiyordu farkında olunmadan. Minik Victoria’nın adı “meclis bebek”e çıktı.

Böyleyken böyle… Angelina Jolie’den Rize’deki Fadime’ye kadar herkes bebesini böğründe taşıyor. Slinglerin de her geçen gün yeni bir rengi yeni bir modeli üretiliyor. Yine de kullanmadan önce bir doktorunuza danışın derim. Sağlıcakla…

YAZAR:

Anayım Ben

Yazarın diğer yazılarını okumak ve takip etmek için tıklayın...

Kaynak: http://cicibebeler.com/kadin/anneler/sen...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir