Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendi Derisini, Hatta Etini Yiyenlerin Muzdarip Olduğu Ürkütücü Hastalık: Dermatofaji

-

Oldukça yaygın bir hastalık olan bu davranış, aslında psikolojik bir rahatsızlık. Düşündüğünüzde etrafınızda birçok tırnağını yiyen insan tanırsınız. Toplumun çoğunda görülmesine rağmen tıp literatüründe de bir o kadar az yer edinmiş bu hastalığı biraz daha yakından tanıyalım.

Dermatofaji, Latincede 'deri yiyici' anlamına geliyor.

Bu hastalığa sahip kişiler aslında tırnak etrafındaki derilerini baya baya kopartıp bir de yutarak sindiriyorlar. Yutmayanlar da vardır tabi ki!

Bir anda tırnaklarınızın derisi kalkıyor ve kanamaya başlıyor.

Bu hastalık, kişinin kendi tırnak derisini kanatarak yolup daha sonra da yutarak aslında kendi kendini sindirdiği psikolojik bir rahatsızlık. Tırnak etrafındaki deriyi ne zaman yemeye başladığınızı farketmiyorsunuz bile. Farkettiğinizde ise kendinizi durduramıyorsanız siz de bu hastalıktan muzdaripsiniz demektir!

Bu rahatsızlık, bir insanın kendi uzuvlarını, kendi dişleriyle yolmasına yönelik nörotik ve saplantılı bir alışkanlık olarak tanımlanıyor.

Bu durumun herhangi bir sağlık problemine yol açmaması, ya da kocaman insanların bu durumdan utanması da tıp literatüründe az yer almasının sebebi olabilir. Bu rahatsızlıkta el etrafında açık yaralar oluştuğu için her türlü kontaminasyona (bulaşmaya) açıksınız.

Kaliforniya Üniversitesi'nden psikiyatrist Carol Mathews tırnak derisi yemenin, saç koparmanın ve deriyi yolmanın kendine ciddi anlamda zarar veren seviyeye gelmediğinde davranış bozukluğu olarak görülmediğini söylüyor.

Eğer eldeki açık yaralar enfeksiyon kaparsa parmaklarınız su toplayabilir. Bazı kişilerde bu su toplayan deriyi de yeme isteği görülüyor. Daha ileri seviyelerde ise parmaklarınız enfekte olduysa ve yeme davranışı devam ediyorsa, ağız içiniz de enfekte olup yaralar oluşmaya başlayabilir.

Stres altında tıpkı kurtlar gibi insanlar da derilerini yoluyor.

Kurtlar kapana kısıldıklarında, strese bağlı olarak kendi derilerini yolabiliyorlar. Bu nedenle halk arasında bu hastalığa sahip kişiler için 'kurt ısırıcılar'da deniyor.

Bu hastaların derilerinde belirgin bir kalınlaşma ve nasır oluşumu görülüyor.

Bu kalınlaşmanın sebebi ise, vücudun deri kaybı ve yaralara karşı verdiği bir tepki olarak düşünülebilir.

Baba-oğul psikosomatik dermatolog olan Michael Scott Jr. ve Michael Scott şöyle söylüyor;

''Bu davranış bazen çok acı verici olabilir. Fakat bu rahatsızlığa sahip insanlar bu acıya aldırış etmeden normal bir şekilde derilerini yolmaya devam ediyorlar.''

Saç çekme, tırnak derisi yeme gibi davranışlar obsesif kompulsif bozukluk (OCD) sınıflandırmasına dahil ediliyordu.

2013 yılında ise ''patolojik bakım sorunları'' kategorisinde yer almış. New York Mount Kisco Entegre Tıp Merkezinden Dr. Nilah Şah, bu rahatsızlığın OCD sınıflandırılması dışında değerlendirilmesinin umut verici olduğunu ve bu konuda araştırmalar yapmak için artık fon başvurularında bulunulabileceğini söylüyor.

Kaliforniya Üniversitesi'nden psikiyatrist Carol Mathews'e göre;

Obsesif kompulsif bozukluklar gerçekten istenmeyen davranışları içeriyor. Tırnak derisi yeme gibi rahatsızlıkları ise, iyi hissettirdiği için ödüllendirici bir davranış olarak değerlendiriyor. Bu nedenle tırnak derisi yeme davranışının kompulsif bozukluk olarak değerlendirmenin yanlış olacağı görüşünde.

Bu hastalığın sebebi henüz tam olarak bilinmiyor.

Bu davranışın her zaman stres altında yapılmadığı, normal zamanlarda da bir alışkanlık olarak devam ettiği gözlemlenmiş. Bu nedenle doğrudan bir sebep henüz söylenemiyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
munevver-akar

bende bu hastalıktan var :'(

realitysucks

bende var bu tabiki bu kadar takıntı halinde değil sadece stresliyken

tuhaf-adam

ben dudaklarımı yiyorum hacılar. iyi yanı da görenler cinsel hayatım var falan zannediyo. başka faydasını görmedim açıkçası

dilek.eren

bende yapıyordum bıraktım çocukken başlamışım yapma etme dedikçe birileri daha çok yapıyorsunuz ediyorsunuz ve sebepleriyle ilgili yazılar okudum bırakmadan önce ki buda nihayetinde piskolojik bir rahatsızlık önce rahatsızlığın tanımalıyım dedim sonra önlemlerini alırım dedim 2 senedir de yönelim olmadı. elimi ağzıma götürdüğümü farkettiğim zamanlarda ağzımdan elimi çektim sonra baktım bu böyle olmucak boş kaldığımda stres yaptığımda tv izlerken hep yapıyorum parmaklarımı bantladım bende renk renk ojeler aldım onları sürdüm ne kadar kısa olsada ojeli görünce insan hiç ellemek istemiyor görsellerden manikürlü ellere baktım yada bir parmağınızla oyanalın size zor gelicekse diğerlerine hiç dokunmayın tırnaklarınızın ellerinizin ne kadar güzelleştiği görünce emin ki tırnak yemeyi bırakıcaksınız çok şükür tırnaklarım uzayınca tırnak maksını alıyorum kesiyorum törpülüyorum.

helfreya

farkında bi şekilde yiyorum :D küçükken tırnaklarımı yerken mahvoldunu farkettim. bende etini gevelemeye bşladım. bi baktım yemişim :D :D :D şimdilerde çok az olsa da yiyorum yani hiç hastalık olarak görmemiştim :D genelde pulçukları filan koparıyorum acısız. veya fazla deri toplanmış yerleri.ama önceden bunu da abartmaya başladığımı düşünmüştüm. bu yüzden illaki 1 tırnağımı uuzn bırakırım. uzun tırnağımı geveliyorum :D :D :D :D kırmadan koparmadan etkili çözüm. sadece sık sık ellerini yıkaman gerekiyor :D

Görüş Bildir