Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendi Beyin Ameliyatı Sırasında Keman Çalarak Yaşama Tutunan Müzisyen

 > -

Ünlü bir kemancının geçtiğimiz aylarda Mayo isimli bir klinikte yaşadığı hayati tecrübeye götürelim sizi. Amerika'nın ünlü orkestralarından birinin baş kemancısı olan bu müzisyen, büyük riskler taşıyan bir ameliyat esnasında kemanını çalarak yaşamla arasında kurduğu bağın ne kadar güçlü olduğunu herkese gösterdi. Onu yaşamda mutlu eden şey müzikti, o halde neden onu yaşamda tutan şey de müzik olmasın?

Kaynak: http://www.sciencedump.com/content/violi...

1. Onun adı Roger Frisch, Minnesota Orkestrası'nın baş kemancısı.

2. 2009 yılında Roger'a 'temel titreme' teşhisi konuldu. Bu hastalık, beynin vücuda anormal sinyaller göndermesi ve kişinin hareketlerini tam olarak kontrol edememesi anlamına geliyor. Yani bir kemancı için belki de dünyanın en kötü hastalığı budur.

3. Böyle bir rahatsızlığa sahip olduğunu öğrenen Roger'ın doktoruna ilk sorduğu şey: "Bir daha keman çalamayacak mıyım?"

4. Tek çare ameliyattı ve bu ameliyat sırasında beynine bir takım elektrotlar yerleştirilmesi gerektiği söylendi Roger'a.

5. Ortada bir risk vardı, Roger bunu biliyordu. Fakat yine de, kemanını tıpkı eski günlerdeki gibi çalabilmek adına, ameliyata girmeyi kabul etti.

6. Müzisyenin tek bir isteği vardı; bu riskli dakikalarda kemanını çalabilmek ve onun sesini duyabilmek.

7. Roger'ın ameliyat esnasında kemanını çalması, doktorlara elektrotların doğru yere yerleştirilip yerleştirilmediğini anlama şansı da verecekti ve bu nedenle Roger'ın isteği kabul edildi.

8. Ameliyat masasında geçirdiği uyanık dakikalar boyunca tutkulu müzisyen kemanını elinden hiç bırakmadı ve hep umutlu melodiler çaldı. Ameliyat odasını saran hoş melodiler, içerideki herkese Roger'ın hayata ne denli güçlü tutunduğunu gösterdi.

9. Ameliyatın ardından geçen bir aylık süreden sonra, Roger tıpkı eskisi gibi orkestrasıyla birlikte konserlere çıkabiliyor ve onu yaşamda tutan müziğini sorunsuz bir şekilde icra edebiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilayda.believe

Adamı nası uyuşturuyolar lan

lahme

Beynin acımaz.Beyindeki sinirler acı hissi yaratmaz

hani-benim-recebim

videosunu da izlemek isterseniz

onur-demiray

tam onu arıyordum sağolasın :D

gmodin

adam istediği için değil, beyin ameliyatları sırasında matematik soruları, görsel testler veyahut bunun gibi müzik aletleri çaldırırlar ki operasyon gerçekleştirilirken beynin işlevselliğinin yerinde olup olmadığına bakmak için. Az neyşinıl coğrafik izleyin lan.

enda

doktorları tebrik etmek lazım ;)

dark-tower

zaten müzik canlı olmadığı sürece müzik değildir. bizler günümüzde elektronik ortamda çıkan şeyleri müzik diye dinliyoruz ancak alakası yok.sicim teorisi ile ilgili birşeyler duymuşsanız insan da dahil -hatta düşünce de dahil- herşeyin dalgalardan ibaret olduğuna, aralarındaki ilişkilerinde titreşimlerle gerçekleştiğine aşinasınızdır (özetlemeye çalışırsak tabi). müziğin, gerçekten ruhun gıdası olabilmesi için enstrumandan çıkan titreşimlerin/dalgaların size ulaşması/çarpması, sizi etkileyebilmek için şart. dolayısı ile dijital ortamdan çıkan ses dalgaları bir işe yaramayacak nitelikte bizler için.

elalem

eyvallah kardeş gayet açıklayıcı bi paylaşım olmuş :)

Görüş Bildir