Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karşınızdaki İnsanı Çekici Bulmanızda Etkili Olduğunu Bilmediğiniz 25 İlginç Kıstas

2.1bPAYLAŞIM

Karşımızdaki insanı bizim için çekici kılan temel özellik nedir? Bu soruya verdiğimiz cevap kimi zaman güzellik, kimi zaman zekâ, kimi zaman komiklik, kimi zaman seksapel olmaktadır ancak illa ki tek kelime ile bir genelleme yapmak gerekirse, yapılan pek çok araştırma en önemli kıstasın güzellik/yakışıklılık olduğunu ortaya koymaktadır. İşte 25 madde ile nelerden hoşlandığımızın analizi:

25. Yapılan araştırmalara göre erkekler, kemik yapısı annelerininkine benzeyen kadınlardan daha fazla hoşlanmaktadır.

24. İnsanlar sarhoş oldukları zaman etraflarındaki kişilerin yüzlerindeki asimetriyi daha güç algılarlar. Bu sebeple sarhoş olduğumuz zaman herkes normalde olduğundan daha çekici görünmektedir.

23. Kadınlar, sakallı erkekleri daha iyi bir eş adayı olarak değerlendirme eğilimi göstermektedir. Bu erkekler aynı zamanda daha aktif ve cinsel gücü yüksek kişiler oldukları izlenimini uyandırmaktadır.

22. Yapılan çalışmalar, internetteki tanışma sitelerine giren erkeklerin, konuştukları kadınla ilgili temel endişelerinin kadının kilosu üzerine; kadınlarınkinin ise erkeğin boyu üzerine olduğunu göstermektedir.

21. "Güzellik bakanın gözündedir" gibi tabirleri sıklıkla duyuyor olsak da, yapılan araştırmalar insanların büyük bir kısmının çekicilik konusunda hemfikir oduğunu ortaya koymaktadır. Üstelik bu anlayışta hiçbir toplum ya da ırk ayrımı bulunmadığı ispatlanmıştır.

20. Araştırmalara göre kadınlar, hamileliğe uygun oldukları dönemde daha maskülen görünüşlü erkekleri, diğer dönemlerde ise daha kibar ve yumuşak huylu erkekleri çekici bulmaktadır.

19. Hem Hristiyan hem de Musevi inancında güzellik tanrının bir lütfu, çirkinlik ise kişilere verilen bi ceza olarak görülmüştür. Her iki kutsal kitapta da bu anlamın çıkarılabileceği ifadeler bulunmaktadır.

18. İnsanların hayalini kurdukları güzelliğe ulaşma arzuları, bugün dünyada yıllık 200 milyar $ kâr getiren bir kozmetik endüstrisi yaratmıştır. Bu sayının içerisine güzellik adına gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler de dahildir.

17. Kadınlar, yaşlı erkeklere genç olanlara nazaran daha fazla ilgi duymaktadır. Bilim insanlarının bu konuya getirdikleri açıklama, yaşlı erkeklerin daha iyi babalar olacaklarının düşünülmesi ve genellikle daha fazla kaynağa sahip olmasıdır.

16. Bununla birlikte erkeklerin kendilerinden daha genç kadınlardan hoşlandığı bir sır değildir. Bilim insanlarına göre bunun sebebi ise, kadınların yalnızca kısıtlı bir zaman periyodu süresince üreyebiliyor olmalarıdır.

15. Evrim psikolojisi uzmanı Dr. David Buss'ın 37 farklı ülkede 10 bine yakın insanın katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre, dünyanın tüm kültürlerinde kadını çekici kılan en önemli özelliğin güzellik olduğu kaydedilmiştir.

14. Orta Çağ'da zengin ve soylu kadınlar, daha güzel olmak ya da sahip oldukları güzelliği korumak amacıyla düşük dozda arsenik içerek ciltlerini güzelleştirmeyi denemişlerdir.

13. Aristoteles, insan güzelliğinin öneminden bahseden ilk insanlardan bir tanesidir. Onun ifadesi, en basit anlamıyla güzelliğin her kapıyı açacağı yönündedir.

12. Yapılan araştırmalar, çekici bulunan insanların mağdur olduğu durumlarda medya organlarının bu durumu halka iletmeye daha fazla eğilim gösterdiğini ortaya koymuştur.

11. Çocuklarda da güzelliğe karşı bir eğilim bulunmaktadır. Güzellik, çoğu çocuğa kişinin daha zeki ve daha arkadaş canlısı olduğunu düşündürmekte ve çocuğu o kişilerle arkadaş olmaya itmektedir.

10. Yapılan araştırmalar, ayrıca çekici bir yüze sahip olan politikacılara dair haberlere medyada daha fazla yer verildiğini ortaya koymaktadır.

9. Çekici bir insana tecavüz eden kişiler, çekici olmayan insanlara tecavüz edenlere göre daha sık suçlu bulunmakta ve daha uzun cezalar almaktadır. Acı, fakat gerçek...

8. Çekici insanların aynı nitelikteki diğer meslektaşlarına göre daha yüksek maaşlı ve daha prestijli işlerde çalıştıkları yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

7. Bilim insanlarına göre çekici olan kadınlar, diğer kadın meslektaşlarına göre güç, kuvvet gerektiren işleri yapmak konusunda daha az ehliyet sahibi olarak algılanmaktadır.

6. Üniversite öğrencilerinin öğretmenlerini değerlendirirken performanstan çok çekiciliğe göre karar verdiği yapılan bir çalışma ile kanıtlanmıştır.

5. Ebeveynleri tarafından 30'lu yaşlarda dünyaya getirilen çocuklar, 20'li yaşlarda getirilenlere göre olgun ve yaşlı insanları daha çekici bulma eğilimi göstermektedir.

4. Doğum kontrol hapları kadınların hormon seviyelerini etkilediği için, çekici buldukları kişiler konusunda da değişiklik yaratabilmektedir.

3. Maskülen erkeklerin daha yüksek testosteron seviyelerine sahip oldukları ve genellikle daha agresif oldukları bilinmektedir. İstatistiklere bakıldığında bu erkeklerin daha yüksek boşanma oranlarına sahip olmaları da bu özellikleriyle ilişkilendirilmektedir.

2. İnsanlar yeni seks partnerlerini ne kadar çekici bulurlarsa, o insanla korunmasız seks yapmayı o oranda daha uygun görmektedir.

1. Öğretmenler genellikle çekici bir görünüme sahip olan öğrencilerin sınıfın geri kalanından daha başarılı olmalarını beklemektedir; bu durum da daha az ceza ve daha yüksek not vermelerine sebep olmaktadır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mvo

Kardeş Payı' nda Kartal karakterinin bir repliği vardı; 'Hayat çirkinler için gerçekten çok çirkin.'

itsgoddes

#17 yaşlı değil de olgun

ardahan-oztoprak

#18 ve #19 ne alaka başlıkla?

polonyalimendil

#1 ve #15 'teki gif'leri görünce konuya konsantre olamadım. Sahi ne diyor?

okkescan-dogan

1. sıradaki gibi oğretmenim olsun sınavdan 100 üzerinden 150 almazsam şerefsizim.

Görüş Bildir