Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karıncaların Toplu Ölümüne Sebep Olan İlginç Bir Doğa Fenomeni: Ölüm Çemberi

-

Çevrenizde hiç gördünüz mü bilmiyoruz, ancak internetten denk gelmiş olabileceğiniz ilginç bir fenomen var karıncalarla ilgili: Bir çember oluşturup kendi etraflarında dönüp duruyorlar. Peki bunun nedeni, sonuçları, amacı ne? Gelin olayı mercek altına alalım.

Karıncalar, etrafta gezindikleri süreçte arkalarında feromon izlerini bırakırlar.

Böylece kolonide bulunan diğer karıncalar bu izleri takip ederek hem yuvalarını, hem yiyecek kaynaklarını, hem de tehlikeli bölgelerin nereler olduğunu bulur.

Karıncaların yön bulma sisteminin temeli olan bu iz sürme olayı, feromon güçlendikçe daha etkili oluyor.

Daha çok karınca aynı yolu takip ettikçe, bu bölgedeki koku oranı hızla artıyor ve sonuç olarak daha da fazla karınca oraya doğru çekiliyor.

Tabii işler her zaman güllük gülistanlık olmuyor.

Nitekim bu yeteneğin nadiren de olsa dehşet  verici sonuçlar doğurabildiği bir durum var; yani ölüm çemberi.

Olay şöyle gerçekleşiyor.

Kolonisindeki tek bir karıncaya bile ölümüne güvenen karıncalar, yönünü kaybeden bir karıncanın feromon izlerini takip etmeye başlıyor. Yönünü kaybettiğinden habersiz bir şekilde elbette...

Daha sonra zamanla diğer karıncaların da eklenmesiyle bir sarmal halinde kendi etraflarında dönmeye başlıyorlar.

Bu sarmal takip öyle bir hal alıyor ki, yoğun feromon nedeniyle saatlerce hiçbir karınca çemberi kırmıyor ve hızla dönüp durmaya devam ediyorlar.

Bu olayın sonucu da karıncalar için dehşet verici oluyor.

Nitekim saatlerce bir çember halinde dönüp duran karıncalar yorgunluktan teker teker ölmeye başlıyorlar. Zaman zaman binlercesinin bir araya getirerek oluşturduğu bu karınca çemberindeki karıncalar, tüm koloni ölene kadar hemen önündeki karıncayı takip ediyor ve bu ölüm çemberinden kurtulamıyor.

Sonucunda da geriye büyük bir yığın karınca kalıyor.

Hareketsiz, cansız, korkunç bir şekilde doğanın hatasına kurban gitmiş halde...

Bu ilginç olayla ilgili bir videoyu da verelim ve yazımızı sonlandıralım.

Doğa bazen gerçekten korkunç olabiliyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mihail-ivanovic-kutuzov

Ya dışındasındır çemberin ya içinde yer alacaksın...

ibrahim-yilmaz11

Şİmdi ben bunu gördüm müdahale ettim çemberi bozdum piiişt piiişt dedim üfledim dağıldılar ya sonra ?

destanyazan

Buradan çıkarılacak ders; Tek bir karınca bile koskoca koloniyi felakete sürükleyebilir... Aynı ülkemizde olduğu gibi... Birilerini takip ederken şartlanmış olmamak, beyin kullanabilmek önemli...

the_war

Bence bu toplu bir iş bırakma eylemi ya da kraliçeye isyan da olabilir. Ağır şartlarda çalışmaya zorlanan karıncalar, sonunda bu yüke dayanamayıp intihar ediyor olabilirler. :)

taylan-okur

Doğanın dengesi böyle işleyebiliyor ise bize düşen de bu dengeyi insanlarda da bozmamak adına İsrail ordusuna maddi yardımda bulunmaktır.

Görüş Bildir