Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karakterlerine Göre Değerlendirildi: Jon Snow ve Daenerys Targaryen'in Liderlik Vasfı Yok, Asıl Lider Bir Başkası!

-
Abone ol

Game of Thrones'un final sezonu bomba gibi başlamıştı ancak beklentilerine oldukça altında kaldı, hatta sevenlerine isyan ettirdi. Game of Thrones'ı defalarca okuyup izlemiş ve hatta üniversitede verdiği derslerine adapte etmiş olan Bruce Craven ise 8 sezonluk diziye başka bir bakış açısıyla yaklaşmış, derslerinde öğrettiği liderlik özelliklerini Game of Thrones karakterleri üzerinden değerlendirmiş. İşte Bruce Craven'ın dizi hakkındaki ilginç düşünceleri!

Ünlü bir işletme hocası olan Bruce Craven, Game of Thrones'ı defalarca izleyerek karakterlerin özelliklerini tahlil etmiş ve bu konu hakkında bir kitap yayımlamış.

Columbia Business School'da popüler bir işletme yüksek lisansı dersi veren Craven, Kazan ya da Öl: Game of Thrones'tan Liderlik Sırları (Win or Die: Leadership Secrets from Game of Thrones) isimli kitabıyla ün salmış. Final yapan dizinin karakterlerini değerlendiren Craven'ın görüşleri diğerlerinden biraz daha farklı.

Craven'a göre Jon Snow'un iyi bir lider olabilmesi için öğrenmesi gereken dört duygusal zeka kriteri var.

  • Öz-farkındalık: Kişinin kendisinin duygularını anlaması ve başkalarını nasıl etkilediğinin farkına varması. 

  • Öz yönetim: Kaos ile yüzleşirken sakin kalma özelliği.

  • Sosyal farkındalık: Diğer insanlarla efektif bir şekilde iletişim kurabilme ve sorunları diplomatik yollarla çözebilme becerisi. 

  • İlişki yönetimi: Diğer bireylerin potansiyelini tamamen kullanmasına yardım etmek amacıyla yapıcı dönütler vermesi ve empati kurması.

Jon Snow'un Daenerys'in hatalarından ders çıkarması onu Demir Tahta çıkarabilirdi!

Game of Thrones onlarca farklı şekilde bitebilirdi ancak şu anki sonda Jon Snow'un yer almamasının nedenlerinden biri de geçmişte yaptığı hatalar olabilir.

Daenerys'in masum insanların hayatlarını katletme kararı, korku ile yönetilmenin etkisizliğinin bir göstergesi. Jon Snow da halkını korumak ve Daenerys ile yüzleşmek için, en önemli yeteneğini kullanmalıydı: Duygusal zeka.

Craven'in teorisi Jon Snow hakkında sınırlı kalmıyor, ona göre Sansa Stark dizinin en iyi lideri!

Dizinin sevenlerinin kimi zaman kızdığı, kimi zaman hiç katlanamadığı Sansa Stark'ın bu şekilde atfedilmesi ilginç gelebilir. Ancak Craven, Sansa'nın geçmiş hatalarından ders çıkarmasını oldukça değerli buluyor. 

Ona göre Sansa Stark liderlik konusunda Jon Snow'dan ve Daenerys Targaryen'den oldukça başarılı.

Sansa kandırıldı, aldatıldı, ailesini ve sevdiklerini kaybetti, yalnız kaldı ancak bundan ders çıkartmasını bildi.

Dizide herkes çok çekti ancak şüphesiz Sansa da duygusal açıdan en çok yıprananlardan biri. Üzerinden Ali Cengiz oyunları oynansa da Sansa, yukarıda Craven'in dile getirdiği liderlik özellikleri sayesinde her zaman doğru kararlar vermeyi başardı.
Kaynak

Sizce Game of Thrones'da en iyi lider kimdi?

Jon Snow
Cersei Lannister
Tyrion Lannister
Daenerys Targaryen
Arya Stark
Sansa Stark
Dragon Annesinin Tahtını Yaptı Bahtını Yapamadı! Veda Ettiğimiz Game of Thrones'un Final Bölümünün Bizlere Hissettirdikleri - onedio.com
Dragon Annesinin Tahtını Yaptı Bahtını Yapamadı! Veda Ettiğimiz Game of Thrones'un Final Bölümünün Bizlere Hissettirdikleri - onedio.com
Bir Game of Thrones Karakteri Olsan Finalde Ne Halde Olurdun? - onedio.com
Bir Game of Thrones Karakteri Olsan Finalde Ne Halde Olurdun? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uyusuk

Çok şey yapmayaydı iyiydi bir kere diziyi izleyen insanların çoğu bunu anlamıştır zaten...

bukiznedio

Adam haklı

Görüş Bildir