Kapatılan Atatürk Havalimanı İçin TAV'a 389 Milyon Euro Tazminat Ödenecek

2.1bPAYLAŞIM

Atatürk Havalimanı, Fransız TAV şirketi ile yapılan sözleşme süresinden 1,5 yıl önce kapandığı için şirkete 389 milyon euro ödenecek.

Atatürk Havalimanı'nında işletmeci konumunda olan TAV, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile yürüttüğü müzakerelerin ardından belirlenen tazminat bilgisini Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdi. TAV,  havalimanının kira sözleşmesinin bitim tarihi olan 3 Ocak 2021 tarihinden önce kapatıldığı için uğradığı zararın karşılığı olarak, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nden 389 milyon euro alacağını bildirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na iletilen açıklama şöyle:

"8 Nisan 2019'da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığımız açıklamada; İstanbul Havalimanı'nın 6 Nisan 2019 tarihinde açılışına bağlı olarak, Atatürk Havalimanı'nın, 3 Ocak 2021'e kadar geçerliliği süren kira sözleşme süresinin bitiminden önce ticari uçuşlara kapanması sebebiyle Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Şirketimiz ve bağımsız danışmanlar tarafından yapılan çalışmaların devam etmekte olduğunu ve Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklediğimizi duyurmuştuk.

Taraflar arasında yapılan toplantılar sonrasında, hesaplanan tazminat miktarı ile ilgili yazı DHMİ tarafından Şirketimize iletilmiştir. İlgili resmi bilgilendirme yazısında, Şirketimize DHMİ tarafından tazmin edilecek tutarın 389 milyon euro olduğu ifade edilmiştir."

TAV'a ödenecek yüklü tazminata sosyal medyadan yoğun eleştiri geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir