Kandilli Rasathanesi 'Sona Yaklaşıyoruz' Dedi ve Ekledi: 'Beklenen Depremin 7 Üzeri Olacağı Bilimsel Gerçek'

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, dün İstanbul'da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak açıklama yaptı. Özener, beklenen Marmara depremine ilişkin "Ne zaman olacağını bilmiyoruz ama git gide sona yaklaşıyoruz" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, dün Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından büyüklüğü 5.8 olarak açıklanan İstanbul depremiyle ilgili olarak açıklama yaptı.

Özener'in açıklamalarından satır başları ise şöyle:

"Depremler güneye doğuya doğru ilerlemiş"

"5.7 ve 4.7 depremlerinin olduğu yer ana fayın kuzeyinde, bundan sonra olan depremler güneye doğuya doğru ilerlemiş. 4.4 şokun da ana fayın üzerinde olduğunu görebiliyoruz. Kandilli Rasathanesi olarak yaptığımız şey, bu şokları izlemek ve gelişimlerini takip etmek."

"Gözlemlerimiz 7/24 devam ediyor"

"7/24 saat görev yapan Kandilli Rasathanesi, tüm Türkiye'deki sarsıntıları izliyor ve bunların ne tarafa doğru hareket ettiğini tahmin ediyor. Herhangi bir ekstra durum olduğunda, belki başka koşullar oluşturabilir, bunları net olarak gözlemlememiz gerekiyor."

"Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz gerekiyor"

"Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Deprem için herkes tarafından alınabilecek önlemler var. Depremin büyüklüğü ve zamanı konularının halk önünde tartışılmasını doğru bulmuyorum."

"Her zaman deprem olacakmış gibi önlem almamız gerekiyor"

"Bir enerji yaklaşıyor ancak depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Dolayısıyla her zaman deprem olacakmış gibi önlem almamız gerekiyor. Ne zaman olacağını bilmiyoruz ama sona yaklaşıyoruz. Beklenen Marmara depreminin 7'nin üzerinde olacağı bilimsel bir gerçek."

Özener canlı yayında açıklama yaptığı sırada bir artçı deprem meydana geldi 🎥

Kandilli Rasathanesi'nde Dün Yaşanan Deprem ile İlgili Açıklama Yapılırken Yine Deprem Oldu! - onedio.com
Kandilli Rasathanesi'nde Dün Yaşanan Deprem ile İlgili Açıklama Yapılırken Yine Deprem Oldu! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir