Kanal İstanbul Hakkında Kaptan Görüşleri: 'Yüzey Akıntı Hızı Daha Yüksek Olacak, Yüklü Gemiler Yine Boğaz'dan Geçecek'

 > 
220PAYLAŞIM

Gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk'teki köşesinde Kanal İstanbul hakkında görüştüğü kaptanların değerlendirmelerini aktardı. Altaylı'nın aktardığına göre kaptanlar, Kanal İstanbul'da yüzey akıntı hızının daha yüksek olacağını, bu durumda yükü ağır olup tehlike arz eden gemilerin yine Boğaz'ı kullanacağını söyledi.  

Kanal İstanbul Türkiye'nin en önemli gündem maddesi oldu. Tartışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde, uzun yol kaptanlarıyla görüştüğünü belirtti. Kaptanların görüşlerini birkaç başlıkta topladığını ifade eden Altaylı, şunları yazdı:

"25 metrelik derinlik çok yetersiz"

  • 25 metrelik derinlik çok yetersiz. Bugün tanker sınıfları kıyı tankerleri hariç minimum 20 metre su kesimine sahip. Daha net söylemek gerekirse en büyük tanker sınıfı olan ULCC’lerin draftı 35 metre, VLCC’lerin draftı 28 metre, Suezmax’ların 23 metre. Bugün petrol taşımacılığının büyük bölümü bu tankerlerle yapılıyor. Boğaz’da tehlike yaratacak büyüklükte olan tankerler bunlar ve 25 metrelik derinlikteki bir kanaldan bu tankerler geçemez. Herhalde bu kanalı kum taşıyan kosterler için yapmayacaklar.

  • Kanal Karadeniz suyunu Marmara’ya taşıyacak. Yani kanaldaki su az tuzlu Karadeniz suyu olacak. Bu suyun kaldırma kapasitesi daha düşük olduğu için, 25 metrelik derinlik iyiden iyiye az gelecek. Çünkü bu suda gemiler daha fazla suya gömülür.

"Tek bir tanker arıza yapsa kanal tıkanır"

  • Bu tankerlerin boyları 245 metre ile 415 metre arasında değişiyor. Kanalda tek bir tanker arıza yapsa veya kaza yapsa, kıyıya çarpsa 200 metre genişlikteki kanal tıkanır. Bu kadar dar bir kanalda tankerlerin manevra yapması çok ama çok zor olur.

"Kanal İstanbul'da yüzey akıntı hızı daha yüksek olacak"

  • İstanbul Boğazı’nda Karadeniz’den Marmara’ya doğru olan yüzey akıntısının hızı genelde 3-4 knot civarındadır. Yer yer daha hızlanır, yer yer yavaşlar ve ters döner. Kuvvetli poyraz fırtınalarında 7-8 knota kadar çıkar. Bu yüzden kaptanlar Karadeniz’den Marmara’ya doğru olan gidişi sevmezler. Bu akıntı hızı gemiyi rotada tutmayı zorlaştırır. Bir anlamda yokuş aşağı gidiştir ve geminin kontrolü zordur. Kanalda ise akıntı hızı Karadeniz’den Marmara’ya doğru yaklaşık 10 knot olacak. Hiçbir gemi kaptanı bu süratle aşağı doğru inmek istemez. Akılalmaz derecede zor bir seyirdir. Gemiyi kontrol altında tutamazsınız. Bunu engellemek için kıyıdan gemileri bağlayarak aşağı doğru indirmeniz gerekir. Bu durumda dolu gemiler bu yolu kullanmayacak, Boğaz’ı tercih edecektir. Yani tehlike arz eden gemiler yine İstanbul’un içinden geçecektir.

"Boğaz'da bekleme süresi uzun değil"

  • Şu anda Boğaz’ı geçmek için bekleme süresi çok uzun değil. 24 saati aşan pek yok. Çok büyük gemiler için hava koşulları uygun olmadığı zaman bekleme oluyor ama bu da genelde 3-4 günü aşmıyor.

Kaptanların görüşlerini aktaran Altaylı, "Kanal İstanbul’un olası kullanıcılarına da kulak asmak gerek. Ve söyledikleri pek iç açıcı değil" diye ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir