Kanal İstanbul'a Güncelleme Geldi: Çıkan Hafriyattan Yapay Adalar Yapılacak

 > -

Yaklaşık 5 yıl önce 'çılgın proje' olarak gündeme gelen ve ihaleye bu yıl çıkılması beklenen Kanal İstanbul’dan çıkacak hafriyatla Karadeniz ve Marmara çıkışlarına 3 ada kurulması planlanıyor.

Yapılacak adaların üzerine de kanalı finanse etmek için gelir getirici projeler yapılacağı açıklanan adalara konut yapımı da düşünülüyor.

Haberin gündeme gelmesinin ardından #AdalaraİsimÖnerim etiketi ile kendi isim önerilerini paylaşan kullanıcıların yanı sıra projeyi eleştirenler de oldu.

Star'dan Ercan Baysal'ın haberine göre, Kanal inşasında çıkan her toprağın ada yapmaya uygun olmayacağı belirtilirken, toprak kimyasal değerlerine göre iyileştirmeye tabi tutulacak. Asit ve metal yoğunluğu olan topraklar ayrıştırılacak. Adaların yapılacağı yerin belirlenmesinde de sismik hareketler ve deniz derinliği dikkate alınacak.

Nasıl yapılacak?

Adaların yapımı için öncelikle taşocaklarından kayalar getirilecek. Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına Kanal İstanbul toprağı dökülecek. Adaların üzerinde de rekreasyon alanları başta olmak üzere gelir getirici projeler yaratılacak. Projelerin pazarlanmasından elde edilecek gelir, kanalın finansmanında kullanılacak. Bu kapsamda adalar üzerinde konut projesi de geliştirilebilecek.

Adalarda yaşam alanları olacak

Projelere göre, adalara da ayrı isimler verilmesi planlanıyor. Yetkililer, adaların üzerinde yapılacak projenin henüz netleşmediğini belirterek "Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor" dedi. Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak.

Sosyal medyadan adalara isim önerisinde bulunanlar da oldu

Tepki gösterenler de...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir