Kanal D'nin Haberi Tepki Çekti: Çiftçinin 'Tanzimi Destekliyoruz' Sözüne Yer Var, Şikâyetine Yok

 > -
Abone ol

Kanal D Haber dün yaptığı 'Üretici tanzimden memnun' haberiyle tepkilerin odağında. Haberde sadece üreticilerin 'Tanzim satışlarını destekliyoruz' cümlesini yayınlayan Kanal D, üretim maliyetleri hakkındaki şikayetlerini görmezden geldi. Sosyal medya kullanıcılarının tepki gösterdiği habere Fatih Portakal da 'Habercilikte rezillik' yorumunu yaptı.

Tepkiler sonrasında açıklama yapan Kanal D Haber sunucusu Buket Aydın ise haberi tarafsız sunduğunu söyledi. 

Kanal D, 'Üretici tanzimden memnun' başlıklı haberinde üreticinin sadece tek bir cümlesine yer verdi📹

Kanal D haber dün hazırladığı tartışmalı konu tanzim haberinde üretici Ramazan Özbek ve Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran'ın sözlerine yer verdi. Ancak haberde Özbek'in sadece 'Biz üretici olarak tanzim satış noktalarına karşı değiliz' cümlesini kullandı. 

Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran'ın da benzer sözleri haberde yer aldı.

Ancak DHA kaynaklı haberde ne üreticinin ne de dernek başkanının diğer sözleri yer aldı

DHA'nın hazırladığı ve Kalan D'nin kaynak olarak kullandığı video haberde üreticinin de dernek başkanının da sarf ettiği sözler tam olarak kullanılmadı.

Üretici Ramazan Özbek söz konusu haberde tanzim satışlarını desteklediğini ancak üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğundan bahsediyor. Özbek'in haberde yer almayan ifadeleri şu şekilde: 

"Biz üretici olarak tanzim satış noktalarına karşı değiliz. Ama bizim üretim maliyetlerimiz çok yüksek. Biz de istiyoruz tüketicinin ucuz mal yemesini, ucuz domates, biber yemesini. Geçen yıl 120 lira olan biyolojik mücadelede kullandığımız arı bu sene 160 lira. Geçen sene kullandığımız plastik sera örtüsünün kilosu ortalama 8 lira civarındaydı. Şu anda 16- 17 lira. Bizim de giderlerimiz çok yüksek. Biz de maliyetlerimizin düşmesini istiyoruz. Bize de tanzim satış noktaları kurulsun. Biz de ilacımızı, gübremizi ucuz alalım. Üretici de tüketici de ucuz yesin. Ucuz üretelim, ucuz tüketelim"

Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran'ın da şu ifadeleri haberde yer almadı:

"Biz tanzim satışlara karşı değiliz. Bugün itibarıyla Demre Hali'nde 7 lira 70 kuruş olan sivri biber, tanzim satış yerinde 6 liradır. 7 lira 70 kuruşun üzerine işçilik, paketleme masrafı da koyduğumuz vakit 8 lira 40 kuruşa satılması gereken sivri biber, devletin tanzim satış reyonlarında 6 liradan satılmaktadır. Bizim amacımız tüketicinin ucuza mal yemesi. Üreticinin de maliyetlerin altından kalkmasıdır. Bu tablo ile baktığımızda devletin zararı ortadadır. Ben şöyle özetleyeyim; Devlet ilk defa halkının menfaatine zarar etmektedir."

DHA'nın video haberinin tamamı şöyle📹

Kanal D'nin bu haberine sosyal medya tepki gösterdi. Gazeteci Fatih Portakal da bu haberi 'Habercilikte rezillik' olarak yorumladı👇

Kanal D Ana Haber spikeri Buket Aydın, gelen tepkiler üzerine bugün bir açıklama yaptı

"Linç kampanyasına maruz kaldık" diyen Buket Aydın, haberi tarafsız olarak yayınladıklarını söyledi ve Fatih Portakal için ise "Tarafsız, dürüst olduğunu iddia ederek herkese her konuda akıl vermeye kalkan ahkâm kesen" ifadelerini kullandı.

Buket Aydın'ın açıklamasının tamamını buradan izleyebilirsiniz👇

Kanal D'nin haberi sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir