Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kan Su Gibi Akacak! Kanın Vahşet Yerine İnsanlığın Hayrı İçin Akıtıldığı 10 İlginç Vaka

-
Abone ol

Kan yalnızca içimizdeyken değil, dışımızdayken de faydalı olabiliyor.

1. Genç kan gençleştiriyor!

Stanford Üniversitesinde yürütülen bir araştırma, genç kanın gerçekten gençleştirdiğini ortaya koydu. 

Genç bir fareden alınan kan, yaşlı bir fareye enjekte edildi. Bunun sonucunda yaşlı farenin refleksleri iyileşti ve çevikleşti! Daha iyi bir hafızaya sahip olması da cabası. 

Bunun gelecekteki olası uygulamaları ise insana heyecanla karışık bir korku vermiyor değil.

2. Kanlı bilgisayar

IBM'e göre "biyonik bilgisayar" fikri, günümüz silikondan yapılma çipli ve yongalı bilgisayar sistemlerine oranla 10 bin kat daha efektif olabilir. Aquasar isimli prototip ile bunun ilk meyveleri alınmaya başlanmış bile.

3. Vampirler gerçek!

Birkaç yıl önce Denizli'de meydana gelen bir vaka, geçmişte yaşadığı yoğun psikolojik bunalımların ardından kan içme ihtiyacı geliştirmiş bir adamın öyküsünü açığa çıkarmıştı. Buna göre hasta sürekli kan içmek istiyor, kan elde etmek için her türlü yolu deniyordu (Başkalarını yaralamak dahil!) 

Psikolojik bir travma neticesinde gelişen bu davranış, altı haftalık bir tedavinin ardından gerilemeye başlamış. Yine de travmanın etkileri tamamen silinememiş.

4. "Zombi köpekler" insanlığı kurtarabilir

40'larda yapılan Rus deneyleri, ölen köpekleri yapay kan dolaşım sistemleriyle yeniden canlandırmayı denemişti. 

2005'te bir benzerini Amerikalılar denedi. Pittsburg'da yapılan deneyde bu defa ölen köpeklerin dolaşım yoluna oksijen ve şeker içeren bir bileşik enjekte edildi. Bunun yanı sıra verilen elektrik şoku, köpeklerin yaşama (söylendiği üzre) geri dönmesini sağladı.

Hayvanlarla ilgili her deney haliyle 'insana uyarlanabilirliğiyle' akıllardan geçiyor. Bu da öyle...

5. Kan muhteşem bir boyadır.

Vinicius Quesada isimli bir sanatçı, yalnızca kan ve çiş kullanarak ortaya oldukça başarılı eserler koymuş. Buradan da anlıyoruz ki, kan gerçekten kusursuz bir boya.

6. Botoksu unutun, kan var!

Botoks yerine yeni bir yüz gerdirme yöntemi bulundu. Adına da 'Vampir gerdirmesi' deniyor!

Önce kanınız alınıyor, protein ve trombosit birbirinden ayırılıp tekrar yüzünüze enjekte ediliyor. Böylece daha fazla kolajen üretilmiş oluyor ve sıkı bir yüz sizi bekliyor. 

Evet, yeterince korkunç. Botoks şimdilik yeterli. Unutun gitsin!

7. Bahçeleri kanla sulamak!

Kandaki nitrojen, klorofil için gerekeni fazlasıyla sağlıyor ve daha sağlıklı kökleri ve hastalıklara karşı direnci beraberinde getiriyor. O yüzden ilk gördüğünüz mezbahaya girin ve bahçeniz için gereken kanı toplayın. Psikopat bir katil zannedilmek istemiyorsanız tabii.

8. Kan veritabanı

Bir sivil toplum kuruluşu olan ACLU'ya göre, ABD'de yeni doğan her bebeğin topuğundan alınan kan örneği vasıtasıyla bir DNA havuzu kuruluyor ve genetik hastalıklarla ilgili araştırmalarda kullanılıyor.

Kan alınırken bebek ailelerinden herhangi bir onay alınmadığı ifade ediliyor.

9. Bataryamın kanı bitti!

Bio-batarya ismi verilen teknoloji, gücünü kan ve terden alıyor. Kulağa çok vahşi gelse de gerçekten çalışıyor ve LED gibi teknolojileri çalıştıracak kadar enerji üretiyor. Bu da "Acaba gelecekte vücutlarımızdan enerji üretebilecek miyiz?" sorusunu akıllara sokuyor.

10. Bizi iyileştiren nanoteknolojik robotlar.

Bunlar da yılların geyiği aslında. Alyuvar boyutlarında robotlar, önüne çıkan zararlı unsurları hunharca yok ediyor... 

Bunun en gerçekçi uygulaması, kırmızı kan hücrelerinin özel ilaç karışımlarından oluşan özel bir polimer tabakasıyla kaplanmasıyla gerçek olabilir. Kanımızın içine hastalıkkıran ajanlar yerleştirebiliriz.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lagaluga

8 numara aptalca bir komplo teorisi. topuk kanı testi yeni doğan bebeklerde bir çok tehlikeli hastalığın erken teşhisi için son derecede önemlidir. ülkemizde de yapılır. komplo uyduracağız diye yalan yanlış bilgiler vermeyin. sonra doktorlar topuk kanı testi, aşı ve hamilelerde çok elzem olan şeker testi yapmak için kırk takla atmak zorunda kalıyorlar. işin kötüsü bunları yaptırmayanlar ileride bir problem çıktığında yine doktorların başına ekşiyor neden daha önce tespit etmediniz diye.

nur-y

kanım çekildi birden

badasspsycho

böyle şeyler okuyunca içim bir garip oluyor

novartis

Hepsini geçtim de kan ve idrarla sanat yapmak neyin kafası hafız...

badasspsycho

müthiş olmamış mı

novartis

Tablo çok iyi... Ama idrar için aynı şeyi söyleyemeyceğim :D

theodora

iğrenç kokuyordur o tablo

novartis

Nasıl koktuğunu tahmin etmek istemiyorum :) çünkü kan da madeni para gibi kokuyor...

yori

güzel içerik devamını bekleriz

Görüş Bildir