Kallavi Yemekleri ile Bilinen Doğu'nun Paris'i Diyarbakır Mutfağından Seçmece Tarifler

43PAYLAŞIM

Zengin mutfağıyla bilinen Diyarbakır'ın o güzel yemeklerini denemek isteyenlere rehber niteliğinde bir içerik geliyor. Kallavi bir sofra kurmak isteyenler not defterlerinizi hazırlayın. :)

1. Mehir Tarifi:

2. Hedik Çorbası Tarifi:

3. Diyarbakır Çöreği Tarifi:

4. Patlıcan Dizme Tarifi:

5. Kibe Mumbar Tarifi:

6. Haşlama İçli Köfte Tarifi:

7. Meftune Tarifi:

8. Kabak Meftunesi Tarifi:

9. Ciğer Şiş Tarifi:

10. Acılı Ezme Tarifi:

11. Bostana ve Soğan Salatası Tarifleri:

12. Etli Kuru Dolma Tarifi:

13. Kaburga Dolması Tarifi:

14. Bulgur Sıkma (Pıçık) Tarifi:

15. Duvaklı Pilav Tarifi:

16. Nardan Aşı Tarifi:

17. Ayvalı Kavurma Tarifi:

18. Tırşik Tarifi:

19. Hilorik (Ekşili Köfte) Tarifi:

20. Burma Kadayıf Tarifi:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Bir Diyarbakırlı olarak her zaman memleketimle gurur duydum şu an mutfağını ve turizm potansiyelini tanıtmak adına hem sosyal medya hem de kamusal alanda yaptığım çalışmalar yapıyorum. Şu ana kadar kimi getirdiysek hep şunu duyduk. DİYARBAKIR BÖYLE BİR YERMİYMİŞ.. BEN ÇOK FARKLI SANIYORDUM... ve hangi memur ya da polis / asker atansa gelmeden ağlıyor giderken bir de ağlıyor. Ön yargılarımızı bir kenara bırakıp Misak-ı Milli'ye sahip çıkmalıyız.

sevvalatass

Diyarbakır ciğerinin üstüne ciğer tanımam harika

selaminko

Bazıları Adana, Mersin ile falan benzer veya ortak. Bir de Mersinli ve en az 9 yıl Adana'da yaşamış birisi olarak söylüyorum Diyarbakır'da yediğim ciğeri hiç bir yerde demedim. Gerçekten bir başka.

bookworm

Bir Adana bir Diyarbakır, imkanım olsa bu iki şehir de ömür boyu yaşamak isterdim. Yalnız bu Mumbar Adana yemeği, Haşlanmış içli köfte de Hatay olması lazım. Önemli değil Diyarbakır'da da mükemmel şekilde yersiniz ikisini de.

reshontheway

Mumbar - İçli Köfte - Çiğköfte - Lahmacun vs. vs aslında bunları bir şehrin mutfağına ait olarak sınırflandırmamak lazım. Mumbar'ı Gaziantep, Adana, Diyarbakır, Mardin hatta bir çok doğu şehrinde de yiyebilirsiniz. Her birinde farklı şekillerde yapılır sadece. Mesela Elazığ'da da sadece bulgurla yaparlar. Bence gastronomi tamamen o şehre özgü lezzetlerle anılmalı. Yani Analı Kızlı gibi, Meftune gibi, İskendurun Döneri gibi, Akçabat Köfte gibi. Onun dışındakiler Güneydoğu Mutfağı ya da Anadolu Mutfağı , Mezopotamya Mutfağı gibi genel ifadelerle alınmalı ki şehirler arasında mutfak savaşları yaşanmasın :)

enbebek

Haşlanmış içli köfteyi Hatay da hiç bir yerde bulamazsınız. Onlar oruk olarak yapar ve kızartırlar. Mumbar da Adana yemeği değildir. Adana'da daha çok şırdan dolması satılır.

ahmet.burma.9

Diyarbakır'a bir defa gittim ve epey gezme şansım oldu. Meşhur Dağkapı ciğercisinin (sanırım ismi buydu) ciğer şişi efsaneydi. Fiyatı da oldukça ucuzdu.

Görüş Bildir