Kadınların Zihin Okumada Erkeklerden Daha İyi Olduğu İspatlandı

 > 
0PAYLAŞIM

Bilim insanları yaptıkları çalışmayla kadınların erkeklere göre zihin okumada daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Zihin okumada zorluk yaşayan kişileri tespit edip onlara destek sağlamak için yapılan çalışma, otizmli bireylerin sosyal anlamda yaşadığı zorlukları bir kez daha gözler önüne serdi.

Zihin okuma, konuşan bir kişinin söylemediği ancak aklından geçirdiği düşünceleri anlamaya yarayacak önemli bir beceri. Örneğin bu beceriye sahip kişiler, konuştuğu bireyin alay edip etmediğini veya yalan söyleyip söylemediğini daha kolay anlayabiliyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, bilim insanları bu becerinin kişiden kişiye değiştiğini ve bazı kişilerin çok daha başarılı olduğunu belirtti. Zihin okumada yetersiz kalmanınsa, özellikle otizmli bireylerde, iletişim ve ilişki kurmada zorluklara yol açabileceğine dikkat çekti.

Çalışmadaki kadınlar, erkeklere göre daha iyi sonuçlara sahipti.

Zira erkeklerin ortalama puanı 12,1, kadınların ortalama puanını 12,6 oldu. Bilim insanları, kadınların erkeklerden zihin okumada daha iyi olduğunu söyledi.

Sonuçlar, otizmli bireylerin karşılaştığı zorluklara da işaret etti.

Çalışma ekibinden, sosyal biliş alanında uzman Punith Shah, iletişim kurmanın genellikle başka kişilerin ne düşündüğünü anlamaya dayandığını söyledi. Zihin okumayla empatinin birbirine benzediğini belirten Shah şöyle konuştu:

Bu psikolojik süreci anlamak için zihin okumayı empatiden ayırmamız gerekiyordu. Zihin okuma, diğer insanların ne düşündüğünü anlamak demek. Empatiyse tamamen başkalarının ne hissettiğini anlamakla ilgili. Fark ince görünse de son derece önemli.

Shah, yaptıkları çalışmada iki beceriyi birbirinden ayırabildiklerini belirtti ve "Kadınların zihin okumada erkeklerden daha iyi olduğunu gördük" dedi.

Koronavirüs Türkiye: 6 Bin 287 Yeni Vaka, 94 Ölüm... - onedio.com
Koronavirüs Türkiye: 6 Bin 287 Yeni Vaka, 94 Ölüm... - onedio.com
İstanbul'da Yüz Yüze Eğitime 17 Şubat'a Kadar Ara - onedio.com
İstanbul'da Yüz Yüze Eğitime 17 Şubat'a Kadar Ara - onedio.com
HDP Milletvekilleri Kaya ve Gergerlioğlu Hakkında 'Gara' Soruşturması - onedio.com
HDP Milletvekilleri Kaya ve Gergerlioğlu Hakkında 'Gara' Soruşturması - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir