Görüş Bildir
Haberler
Kadınların Zihin Okumada Erkeklerden Daha İyi Olduğu İspatlandı

Kadınların Zihin Okumada Erkeklerden Daha İyi Olduğu İspatlandı

Ulaş
14.02.2021 - 20:07

Bilim insanları yaptıkları çalışmayla kadınların erkeklere göre zihin okumada daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Zihin okumada zorluk yaşayan kişileri tespit edip onlara destek sağlamak için yapılan çalışma, otizmli bireylerin sosyal anlamda yaşadığı zorlukları bir kez daha gözler önüne serdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Zihin okuma, konuşan bir kişinin söylemediği ancak aklından geçirdiği düşünceleri anlamaya yarayacak önemli bir beceri. Örneğin bu beceriye sahip kişiler, konuştuğu bireyin alay edip etmediğini veya yalan söyleyip söylemediğini daha kolay anlayabiliyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, bilim insanları bu becerinin kişiden kişiye değiştiğini ve bazı kişilerin çok daha başarılı olduğunu belirtti. Zihin okumada yetersiz kalmanınsa, özellikle otizmli bireylerde, iletişim ve ilişki kurmada zorluklara yol açabileceğine dikkat çekti.

Çalışmadaki kadınlar, erkeklere göre daha iyi sonuçlara sahipti.

Çalışmadaki kadınlar, erkeklere göre daha iyi sonuçlara sahipti.

Zira erkeklerin ortalama puanı 12,1, kadınların ortalama puanını 12,6 oldu. Bilim insanları, kadınların erkeklerden zihin okumada daha iyi olduğunu söyledi.

Sonuçlar, otizmli bireylerin karşılaştığı zorluklara da işaret etti.

Sonuçlar, otizmli bireylerin karşılaştığı zorluklara da işaret etti.

Çalışma ekibinden, sosyal biliş alanında uzman Punith Shah, iletişim kurmanın genellikle başka kişilerin ne düşündüğünü anlamaya dayandığını söyledi. Zihin okumayla empatinin birbirine benzediğini belirten Shah şöyle konuştu:

Bu psikolojik süreci anlamak için zihin okumayı empatiden ayırmamız gerekiyordu. Zihin okuma, diğer insanların ne düşündüğünü anlamak demek. Empatiyse tamamen başkalarının ne hissettiğini anlamakla ilgili. Fark ince görünse de son derece önemli.

Shah, yaptıkları çalışmada iki beceriyi birbirinden ayırabildiklerini belirtti ve 'Kadınların zihin okumada erkeklerden daha iyi olduğunu gördük' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
10
5
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yigit Karabey

Sanmiyorum...okuyabilselerdi , nerde it kopek pic varsa onlarin pesine gidip , askim sevgilim demezlerdi...

Damla Er

Şaşırmadım. Zaten kadınların empati konusunda daha iyi olduğu bilinen bir şeydi.

neden-ulan-neden

kadınlar yıkık ve alfa erkeği tek bakısta anlar katılıyorum. icgudu mu evrım mı her ne boksa daha ıyıler.