Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınların Yaşam Sigortası Olarak Gördüğü İstanbul Sözleşmesi'ne Neden İhtiyacımız Var?

1.7bPAYLAŞIM

Belki birilerinin anlamasına yardımcı olur!

İmzalandığı günden itibaren bazılarının ağzında sürekli "İstanbul Sözleşmesi feshedilsin" cümlesi vardı. Kadınlar, sözleşmenin yanlış anlaşıldığını, doğru yorumlanmadığını üzerini basa basa söyledi.

Kadınlar zamanlarının çoğunu doğru bilinen yanlışları düzeltmekle harcadı. Tabii bir kulaktan girdi diğerinden çıktı. Ezberlenmiş cümlelerle, ürettikleri boş argümanlarla bu sözleşmeyi karalamaya çalıştılar.

Bazı kadınlar bile kadınların yaşam mücadelesinden çok erkeklerin hayatlarıyla ilgilendi. "Gerçek dışı" iddialarla kadınların "şiddete karşı sigortamız" diyerek sahiplendiği bu belgeye şeytanlaştırdılar.

Takıldıkları 2 nokta vardı. Biri aile kurumu diğeri de eşcinsellik. "Şiddete maruz kalan herhangi bir kişiye cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılık yapılamaz." cümlesini dert edindiler.

Neymiş efendim. "İstanbul sözleşmesi ahlakımızı bozuyor ve geleneklerimize aykırı" Bu cümleden çıkardıkları tek şey buydu. Bunu sürekli söylediler. Bunun üzerinden kampanyalar yürüttüler. Mantıklı tek bir cümle kurup bu sözleşmeye karşı çıkmadılar. Ezber ve yalan dolandan ibaret sözlerle bu sözleşmenin iptalini istediler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da imzalandığı için gururlandığı bu sözleşme şimdi iptal edildi.

Peki, kadınlar bunca sene neden bu sözleşme için direndi? Neden bu sözleşme Türkiye'deki kadınların güvenli hissetmesini sağlayacaktı? Bu sözleşme neden gerekliydi? Gelin size bazı örneklerle göstereyim.

Bıçak tehdidiyle 11 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz etmek üzereyken yakalanan eski Yüzbaşı Bülent Altın'ın cezası suçu gerçekleştirmek üzereyken yakalandığı ve tecavüz eylemi teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle 15 yıldan 3 yıl 9 aya indirilmişti.

BU TEK BAŞINA BİR NEDEN!

Erzurum’da 12 yaşındaki E.A.’ya cinsel istismarda bulunmak suçundan 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılan 49 yaşındaki C.U.'nun cezası Genç kızın tedaviyle ‘psikolojisinin kısmen düzeldiği’ için sanığın cezası 10 yıl düşürülmüştü. Üstüne bir de iyi hal indirimi de almıştı.

ÇOCUKLARIMIZI İSTİSMAR EDENLER CEZASIZ KALMASIN DİYE...

2002 yılında 13 yaşındaki genç kıza 26 kişi tecavüz etti ve sanıkların çoğuna "iyi hal indirimi" uygulanarak 4 yıl 2 ay ceza verilmişti.

NEREDEYSE MAĞDURU SUÇLU İLAN EDECEK BİR HUKUK SİSTEMİNE "DUR DEMEK" İÇİN...

Zihinsel engelli kadına 5 kişi tecavüz etti ve durum kadının hamile kalması sonucunda anlaşıldı. Mahkeme kadının "bağırmadığını" iddia ederek 5 kişi için beraat kararı vermişti.

SAÇMA SAPAN İNDİRİMLERİN UYGULANDIĞI BİR ÜLKEDE YAŞADIĞIMIZ İÇİN...

Zihinsel engelli erkek çocuğa tecavüz eden sanık erken boşalma nedeniyle eylemine devam edemediği için sadece "Basit Cinsel İstismar" suçundan 6 yıl 8 ay ceza almıştı.

DAHA FAZLA İNSANLIĞIMIZDAN UTANMAYALIM DİYE...

Celal Eripek eşi Remziye Eripek'i sopa ile döverek öldürmüştü. 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Eripek, yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti.

HAYATIMIZI ELLERİMİZDEN ALANLAR HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ HAYATLARINA DEVAM ETMESİNLER DİYE...

Gördüğünüz gibi biz dev bir indirimler ülkesiyiz! İşte bunlar yaşanmasın, çocuklarımız ve kadınlarımız zarar görmesin diye bu sözleşmeye ihtiyacımız var. Bizi gelenekler değil, bu sözleşme kurtaracaktı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isimsiz-insan

lgbt var olmaz

okisi

bir insanı korumak için bir anlaşma olması kadar aciz bir durum daha olamaz aq insan hayatı bir kağıda atılmış bir imza olamaz bu kadar basit olamaz aklım almıyor aq yazık ya bu konuma insanları düşürenlere yazık

bookworm

Adamlar Anayasayı uygulamıyorlar... İstanbul sözleşmesi yürürlükteydi de ne oldu, uyguladılar mı? Koşa koşa oy vermeye gitti millet, ''evet'' deyin ülke uçacak dediler geldiğimiz bokta da meclisin aldığı karar bir KHK ile ortadan kaldırılıyor! Yavaş yavaş elimizde demokrasiye, hukuka, insan haklarına dair ne varsa aldılar... Aslında aldılar demek doğru olmaz, biz verdik.!

darkosman

Off şu kapalı bacının adı neydi la en sondaki..en sayko bence buydu..sürekli sıkıştırıp tecavüz eden herifin kafayı kesip köy ortasına fırlatmıştı..ha ha nevim yıldırım..selamımıda geri aldım sie.. aşağıdaki ercan doru söylüyo

ercannedio

O olayın gerçeği çok farklı. Bir bok okumuyorsunuz sosyal medyada önünüze ne atılırsa direkt ona atlıyorsunuz :) Müebbet hapis cezası aldı o kadın. Çünkü öldürdüğü adam tecavüzcüsü değildi. Adamdan 2 çocuğu vardı. Adamla yatakta çekildiği nahoş fotoğrafları admaın nikahlı eşine gönderip ayırmaya çalışmışlığı bile var. Adamın ayrılmayacağını anlayınca kadını presslemiş kocanı bana bırak diye. En son bakmış bunların boşanacağı yok onun siniri ile adamı uykuda katletmiş.

darkosman

hee taam sosyal medyadan bi bok öğrenmiş oldum..kadın yinede sayko amk..selamımıda geri alıyom..

renginibelliet

bu sözleşme ne işe yaradı da kaldırınca ne değişecek sürekli bu konuşuluyor . kadına şiddet artarak devam ediyor. her kadının yaşadığı da kendine özel kadınlar güçlü ve akıllı olmalı aileleri de evlatlarına sahip çıkmalı ve şuda bir gerçek toplumun yüzlerce kesimi var ve hepsinin sorunları farklı karma karışık bir sosyolojimiz var tepedeki insanlar alttaki lerin neler yaşadığını göremiyor göremez de hangi birini görsün o kadar farklı insanlar varki bazı kadınlar kocalarının sapıklıklarına boyun eğebiliyor isteyerek . yani sözleşmeden ziyade önce eğitim ve caydırıcılık lazım insan öldürmenin cezası çok ağır olmalı ömür boyu hapis olmalı. eğitim uzun vadede işe yararken caydırıcılık ise kısa vadede caydırıcılık ta aklı yerinde olanlar için bir nebze işe yarar

Görüş Bildir