Taksim'de 'Feminist Gece Yürüyüşü'

 > 
277PAYLAŞIM

İstanbul Feminist Kolektif'in (İFK) çağrısıyla düzenlenen 14. Feminist Gece Yürüyüşü'nde binlerce kadın ve trans birey, Taksim'de bir araya geldi.

Twitter: @Filmmor_ 

İstanbul Feminist Kolektif (İFK) kadın ve trans bireyleri bugün saat 19.00'da Fransız Kültür Merkezi önünden başlayacak yürüyüşe çağırmıştı.

İFK'den yapılan yazılı açıklamada "14 yıldır her 8 Mart'ta feministler olarak ‘patriyarkaya', kapitalizme ve heteroseksizme karşı sesimizi yükseltmek için Taksim'de mor bayraklarımız, feminalarımızla gece yürüyüşü yapıyoruz. Hayatlarımıza yöneltilen saldırıların eksilmediği, hayatlarımızı savunmaya devam ettiğimiz bir yılın ardından bu 8 Mart'ta da erkek egemenliğine isyanımızı ve feminist dayanışmamızı yükselteceğiz" denilmişti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Taksim'de bir araya gelen kadın ve trans bireyler  "Kadın, yaşam, özgürlük", "Jin, jiyan, azadi", "Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor", sloganları eşliğinde yürüdü.

Yürüyüş boyunca Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldı. Doğu illerinde yaşanan çatışma ortamı ve buradan doğan hak ihlallerine yönelik tepkiler de dile getirildi.

Bazı katılımcıların "Kadınların bu savaşa rızası yok" pankartları taşıdıkları görüldü.

"Kadınları doğurmaya zorlayanlara inat..."

Twitter: @kuzeyormanlari

Tünel Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında, “Biz kadınlar, evde, okulda, işte, sokakta, hayatlarımızı ve haklarımızı savunmaya devam ettik.  Aileye, erkek patrona ve erkek şiddetine karşı mücadelemizi ve dayanışmamızı artırdık. Hükümetin, biz kadınları fedakar olmaya, yani kadınları aile hayatına sıkışmaya zorlayan söylem, telkin ve sosyal politikaları, işte ve evde emek sömürüsü, şiddet ve taciz, annelik, tek tip bir hayat tarzı dayatması, azalmayan kadın cinayetleri, kadınların özgürlük alanlarını daraltmaya devam etti. Kadınları doğurmaya zorlayanlara inat, istersek doğurur, istemezsek doğurmayız diyoruz" denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir