Kadıköy Belediyesi'nin Duvardaki Graffiti ve Mural Çalışmalarını Kapatması Mülkiyet Tartışmasına Döndü

176PAYLAŞIM

Tamam da yani keşke o Müslüm Gürses çalışması kapatılmasaydı...

Kadıköy Belediyesi, İstanbul'un en renkli belediyelerinden bir tanesi. Sanatçıların yaptığı graffiti ve mural eserleri, ilçenin duvarlarını süslüyor.

Ancak bu çalışmalardan bazılarının dün belediye ekipleri tarafından üstü kapatılarak silindiği görüldü.

Bu Müslüm Gürses çalışması da gitti mesela...

Ve duvar işte böyle oldu :(

Duvarların bu son halini gören sosyal medya kullanıcıları ise Twitter'dan böyle tepki gösterdiler.

Ancak Kadıköy Belediyesi'nden de şok etkili bir cevap geldi.

Kadıköy Belediyesi'ne katılan da oldu katılmayan da...

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Belediyenin silinen çalışmalarla ilgili son açıklaması da işte böyle:

“Estetik kaygıyla yapılmış eserlere dokunmamaya özen gösteriyoruz, Müslüm Gürses çizimi belediyemiz ekipleri tarafından boyanmadı.

Böyle bir konuya dahil olduğumuza üzüldük. Mural Festivali düzenleyen bir belediye olarak komşularımızın rızalarını alabildiğimiz ölçüde Kadıköy’deki bütün duvarların renklenmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Hatta bununla ilgili projesi olan genç çizerleri destekliyoruz. İlgili birimleri uyararak daha dikkatli olmaları konusunda bilgi verdik. Uyaran tüm dostlara teşekkür ederiz.”

Yalnız o Müslüm Gürses çalışması da silinmeseydi keşke be :(

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umutakseloglu

adamların yapacağı birşey yok özel mülkiyet ise davaya dek gidip boşuna zaman geçeceğine yapılması gereken neyse o olmuş

kemal43

benim binama cük çizilmediği yada ahmet ayşeyi seviyor tarzı bişey yazılmadıgı taktiğrdi yapılan bütün grafitilere razıyım

kendineassassin

Aslında farklı tür bir 70'ler nostaljisi.. Gece farklı siyâsi gruplar senin evinin duvarına sloganlar boyarlar, sabah polis görüp kapını çalar, silmezsen hakkında işlem yapacağını söyler ve sen de mecbur boya masrafına girip üzerini kapatırsın.. Özel mülk sâhibinin hakkı, sanattan anlamıyor ya da zevksiz bile olsa bu böyle; bu durumdan ötürü belediyeyi suçlamaksa mantık dışı.. Bu arada bâzı iki ayaklı sığırlar anlamamakta ısrâr etse de düz ve yönlendirilemeyen duvar adlı tuvale böylesi çizimler yapabilmek gerçekten sanattır, lütfen Çukur'da gördükleri duvar yazılarıyla karıştırmasınlar..

duru-naz-ozgur

Dürüst olalım bir çoğumuz istemezdik şu resimleri.

badcatsero

birisi benim duvarımı boyuyorsa tüm dünyaya güzel gelse de bana güzel gelmiyorsa onu silmek duvarın benim mülkiyetim olduğu için yasal hakkımdır... burada belediyenin bi suçu yok... saçmalayıp sağa sola sallamayın...

Görüş Bildir