Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonya'da Bakımevindeki Engellilere Bıçaklı Saldırı: 19 Ölü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun güneybatısındaki Sagamihara kentinde engellilere hizmet veren bakımevine düzenlenen bıçaklı saldırıda 19 kişi yaşamını yitirdi.

Sagahimara’da meydana gelen olayın, yerel saatle 02.30’da polise haber verildiği kaydedilirken, olayın engellilerin kaldığı bir bakımevinde meydana geldiği ifade edildi.

Kyodo haber ajansının haberine göre saldırgan, pencereyi kırarak bakımevine girdi ve yataklarında uyuyan hastalara bıçakla saldırdı... 19 ile 70 yaşlarında olduğu belirlenen 19 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı.

Karakola giderek teslim oldu

Saldırgan, olayın ardından yakınlardaki bir karakola giderek polise teslim oldu. Saldırganın kimliği, Satoshi Uematsu olarak açıklandı. 26 yaşındaki yaşındaki saldırganın, daha önce bakımevinde çalıştığı kaydedildi.

Yerel medya, Uematsu'nun karakoldaki sorgusunda "engellilerin ortadan kaldırılmasının daha iyi olacağını" söylediğini ileri sürdü.

Politikacılara mektup göndermiş

Polis, Uematsu'nun, şubat ayında bazı politikacılara gönderdiği mektupta yüzlerce engelliyi öldüreceği tehdidinde bulunduğunu söyledi. Bir akıl hastanesinde tedavi gören Uematsu'nun iki hafta önce taburcu edildiği belirlendi. 

Bakımevinde saldırı sırasında 150 engelli ve 8 görevli bulunuyordu.

'Yürek burkan ve şoke eden saldırıda çok sayıda masum insan kurban oldu'

Saldırı, dünyanın en güvenli ülkelerinden biri kabul edilen Japonya'da büyük tepkiyle karşılandı. 

Hükümet sözcülerinden Yoshihide Suga, "yürek burkan ve şoke eden" saldırıda çok sayıda masum insanın kurban olduğunu belirtti.

Son yıllarda Japonya'da düzenlenen en büyük kitlesel cinayet...

Saldırı, son yıllarda Japonya'da düzenlenen en büyük kitlesel cinayet olarak nitelendi. 

1995'te Tokyo metrosunda sarin gazıyla düzenlenen saldırıda 12 kişi yaşamını yitirmişti. Ateşli silah edinmenin neredeyse imkansız olduğu Japonya, daha önce de iki bıçaklı saldırıya sahne olmuştu. 2001'de bir kişi, elindeki bıçakla Osaka'daki ilkokula saldırı düzenlemiş ve 8 çocuğu öldürmüştü. 2008'de de bir saldırgan, önce aracını kalabalığın arasına sürmüş, daha sonra da bıçakla saldırarak 7 kişiyi katletmişti.

AA

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

JaponyaPolis
Görüş Bildir