Görüş Bildir

Japonların Yerde Uyumayı Tercih Etmesinin Arkasında Yatan Birbirinden Sağlıklı Nedenler

Haberler
> Japonların Yerde Uyumayı Tercih Etmesinin Arkasında Yatan Birbirinden Sağlıklı Nedenler

Japonlar yapıyorsa bir nedeni vardır illa ki.

1. Sırt ağrısını hafifletebilir.

1. Sırt ağrısını hafifletebilir.

Sert, düz bir yüzeyde uyumak sırtınız için iyidir ve sizi yıllardır var olan ağrılarınızdan kurtarabilir. Yumuşak bir yatakta uyumak insanı rahat hissettirirken, yatağınız zamanla çökmeye başlayarak omurganızın eğilmesine ve sırt ağrılarının oluşmasına neden olabilir. Hatta tıp uzmanları, yatağınız çok yumuşaksa  altına kontrplak yerleştirmenizi bile tavsiye ediyor. Yerde uyumak omurganızı hizada tutacak ve vücudunuzun doğal olmayan bir pozisyona girmesine izin vermeyecektir.

2. Duruşu iyileştirebilir.

2. Duruşu iyileştirebilir.

Doğru pozisyonda uyumak ve omurgaya uygun desteği sağlamak, gün boyunca sırtı dik tutmayı çok daha kolay hale getirecektir. Yerde yatmak, kötü duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir çünkü sırtınız ağrımadığında, kambur durma ihtiyacı hissetmezsiniz.

3. Kan dolaşımını iyileştirebilir.

3. Kan dolaşımını iyileştirebilir.

Yerde uyumak kan akışını artırır, çünkü kilonuz eşit olarak dağılır ve vücudun farklı bölgelerinde daha az baskı oluşmasını sağlar. Doğal bir pozisyonda uyumak, dolaşım bozukluğunun neden olduğu uyuşma ve karıncalanmayı da önleyecektir. Örneğin, yan tarafa dönük ve kıvrılmış bir şekilde uyuyorsanız, kan dolaşıma girer ve daha sonra kalbinize geri akarak kan pıhtılaşması ve varisli damarlar gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

4. Zamanında uyanmaya yardımcı olabilir.

4. Zamanında uyanmaya yardımcı olabilir.

Sabahları yastıklarınızın rahatlığını bırakıp yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kişi alarm çaldığında uyanmakta zorlanır ve erteleme düğmesine basma eğilimi gösterir. Yerde uyuduğunuzda, tam olarak doğru kalitede uyku alırsınız ve bütün gün orada yatmak isteyecek kadar da rahat olmazsınız.

5. Çok daha uygun fiyatlı.

5. Çok daha uygun fiyatlı.

Yer yatağına geçiş yapmak cüzdanınızı da mutlu edecektir. Ortalama bir insan bir yatağa yaklaşık 1.000TL harcıyor. Yanlış bir yatak seçimi yapmak ve onu değiştirmek size zaman ve enerjiye de mal olabilir. Yerde uyumak, yatağınıza uygun bir karyola almanız zahmetinden de kurtaracağı için, binlerce TL tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Peki yer yatağında uyumaktan kimler kaçınmalı?

Zemin, üzerinde uyuyabileceğiniz en sert yüzeydir ama yerde uyumanın birçok faydası olmasına rağmen, bazı insanlar için tavsiye edilmez.

  • Alerjik hastaları olanlar: Zemin kir ve tozu topladığı için alerjik reaksiyonlara yatkın kişiler öksürük ve burun akıntısı yaşayabilir.

  • Kemik hastalığı olanlar: Hâlihazırda ciddi bir kemik bozukluğunuz varsa, yerde uyumak eklemlerinize daha fazla baskı uygulayabileceğinden dolayı yarardan çok zarar verebilir.

  • Yaşlı insanlar: Hareketlilik yaşla birlikte azaldığından, yaşlılar yere eğilip yerde yatmayı zor bulabilir.

  • Uykusunda üşüyenler: Geceleri üşüyerek uyanıyorsanız, yerde yatmak sizi daha da üşütebileceğinden dolayı yerde uyumaktan kaçınmak daha iyi olabilir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
10
7
6
5
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hasret Uncu

Yıllarca köyde yerde uyuduk tek bir faydasını görmedik 😒bence japonya saglıklı oldugu için değil, deprem ülkesi olduğu için minimal eşya hatta sıfır eşyalı ... Devamını Gör

tontikke

Bende önceden internet çeksin diye yerde yatıyordum sabah yarı yamulmuş yarı normal kalkıyordum bir gece de kapı altından rüzgarı yemişim hastaneye gitmek zo... Devamını Gör

Bedir PALA Kandemir

japonlar yapınca bir şey yok biz yapınca aauuvv ne aauuvv