Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Jaguarın Rakipsiz Bir Avcı Olduğuna Dair 10 Gerçek

 > 
794PAYLAŞIM

1. Çeneleri Yıllarca Süren Evrimin Onlara Verdiği En Değerli Hediye

Jaguarların ataları dinozor çağında kendinden büyük avcılara yem olduklarından gizlenip avlananlar ayakta kaldı.Deşifre olmamak için kendilerinden katlarca büyük avların ölülerinden tutun da en küçük kabuklu hayvanlara kadar hepsini yemeyi öğrendiler.

2. Bir Dövüşçü Gibi Fit Vücut

Bakıldığında aslan ve kaplan kadar büyük kediler değildirler.Lakin Güçleri büyüklüklerinden değil kaslarından gelmektedir.Genç bir ineği-ki bu 300-500 kiloya denk gelir-bir ağacın tepesine çıkarabilecek kadar güçlüdürler.Ayrıca bir insanın çekirdeği kırması ne kadar kolaysa onun için de bir kaplumbağayı kırmak öyle kolaydır.

3. Gizlilik Hayatidir.Aslında...Gizlenmese de Olur

Yaşam alanı ormanlar olduğundan üzerindeki benekler ağaç gölgelerinde rahatça kamufle olmalarını sağlamaktadır.Bu aç kaldığında enerji harcamamak için sergilediği bir davranıştır.Lakin suyun içinde timsah boğduğu da görülmüştür.İnanmıyorsanız bakınızhttps://www.youtube.com/watch?v=DBNYwxDZ_pA

4. Acayip Karizmadır Yaklaşanı Çizer

Kendileri doğada kafa tutulmayacak nadir canlılardandır.Öyle ki bir nehrin kenarına su içmeye geldiğinde sudaki timsahtan tutun da kuşların cıvıltısına kadar hepsinin kesildiğine bu gözler şahit olmuştur.Lakin belgesel biraz eski olduğundan kaynaklardan bulamadım.

5. Geceleri Amazonda Dolaşacaksan Eğer Öyleyse Ne Diye Jaguara Unutuyorsun Etme!

Siyah kürkleri onları gece de mükemmel bir avcı yapar.Ormanın derinliklerinde ulan bunu da kim avlayıp yiyor dediğimiz bir çok canlıyı bu arkadaş geceleri mideye indiriyor.

6. Anneler Günü Hediyesi Hak Edecek Kadar Esaslı Dişidir

Jaguarlar çok sık ve fazla doğum yapmadıklarından-Dişileri çiftleşmede zaten az olan aday arasından epey seçici ve hırçın davrandığından-yavru bakımı bu hanfendi için oldukça hayatidir.Eğer sizin ev kediniz oynarken yavrusunun gözünü filan çizmişse yok onlar çocuktur yapar demek kimseyi kurtarmayacaktır.Kedinizi uzak tutun!

7. Ah O Minik Patiler Mahveder Deler Geçer

Fotoğrafta çok sevimli görünebilirler lakin gözümüzün bebeği olan Rott,Dogo gibi köpeklerin kafatasını tek bir darbeyle ikiye ayırabilirler.Siz siz olun dostunuza amazonda BASSSS oğlum demeyin benden demesi...

8. Mengene Niyetine Yaratılmış Mübarek!

Yukarıda çenesinden bahsetmiştik.Fakat dişleri o kadar keskin ve büyükler ki çenenin kuvvetinin mükemmel bir kemik koordinasyonundan geldiğini belirtmeden geçemedim.

9. Biraz Sinirli!Mükemmel Bir Yüzücü Olduğundan Bahsetmiş Miydik?

Belki kaplan kadar hızlı değil ama en hızlı yüzücümüzden iki ila üç kat arası daha hızlı yüzdükleri bir gerçek.Sebebi ise çok güçlü bacak kasları ve patileri.Makine gibi çalışır ve epey şaşırtır.

10. Ve Son Olarak Lonesome Cowboy, Lonesome Cowboy, You're a Long Long Way From Home

Kah avlandı,kah yüzdü,kah gizlendi ama bunların hepsini bir başına yaptı.Hem de milyon yıldır.Henüz bir kaplanla ya da aslanla kapışmasına tanık olmadık.Ve yine lakin:) Yenilsen de yensen de karizman yeter:)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yavsef-salci

gücü çok abartılı anlatıldı.

lan-trotta

Siyah jaguar,cok cirkin ugursuz siyah kedilere benziyor. Aslan ile karsilasmaya cesaret edemezler.

therewasauser

Aslanı görünce kaçar ama

okan-cahit-cinaroglu

Aslan ya da Kaplan la karşılaşması Jaguarın sonu olacaktır.Bu arada aynı Leopara benziyor.Ama ikiside farklı hayvanlar.

yasin.kavraz

Çelişki değil aslında kendi düşünce sistemimde mantıklı ve tutarlı açıklamalarım var.Bilerek ve farkında olarak yazdım.Lakin bunu hem buradan hem de konu itibariyle açıklamak saatlerimi alacağından girmiyorum bilene:)

Görüş Bildir