İthalat Kalemine Süt Ürünleri de Girdi: Üç Yıl Aradan Sonra Amerika'dan Peynir ve Tereyağı Alacağız

 > 
6.2bPAYLAŞIM

Üç yıl aradan sonra Türkiye, Amerika’dan süt ürünleri ithal edecek. Amerika Tarım Bakanlığı(USDA)’nın raporuna göre 3 yıldan beri sertifika sorunu nedeniyle Amerika’dan yapılamayan süt ürünleri ithalatı bu sorunun çözülmesi ile yeniden başlayacak. İthal edilecek ürünler inek, koyun, keçi ve manda sütünden ürünler olacak.

Dünya’dan Ali Ekber Yıldırım’ın köşe yazındaki bilgilere göre, USDA’nın ‘Süt ürünleri için Türkiye pazarı açıldı’ başlıklı raporunda ABD’nin Türkiye süt ürünleri piyasasını yeniden açmak için müzakereler yürüttüğü belirtilerek, 31 Temmuz 2018 itibariyle sorunun çözüldüğü ve Türkiye’ye ihracatın başlayacağı ifade edildi.

Yıllık 213 milyon dolar ithalat

Raporda Türkiye’nin büyük bir süt üreticisi olduğu, ancak her yıl yaklaşık 213 milyon dolar değerinde süt ürünleri ithal ettiği belirtildi.

İthalat inek, koyun, keçi ve manda sütü ürünlerinden yapılacak

Ürünler arasında peynir, tereyağı, bebek maması ve laktoz vb. bulunduğu belirtilen raporda, sağlık sertifikası süresi dolmadan önce, Türkiye’nin ABD’den süt ürünleri ithalatının 2014’te 24.2 milyon dolara ulaştığı, bunun büyük bölümünün tereyağı olduğu kaydedildi.

Sosyal medyadan da ortaya çıkan bu ithalat haberi sonrası tepkiler geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir