Görüş Bildir

Arnavutköy'de 14 yaşındaki Suriyeli kız çocuğunu kaçırdığı ve tecavüz ettiği iddia edilen Cafer Ç. tutuklanmıştı. 14 yaşındaki küçük kızın, bir süre önce Cafer Ç. ile dini nikahla evlendirildiği ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın aktardığı habere göre, Suriyeli ailenin 14 yaşındaki kızıyla evlenmek isteyen 35 yaşındaki Cafer Ç.'nin, isteği reddedilince küçük kızı kaçırdığı ve günlerce cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilmişti. Olayın emniyete yansıması sonrası Cafer Ç. tutuklanmıştı.

Suriyeli küçük kızın, bir süre önce Cafer Ç. ile dini nikahla evlendirilmesine ilişkin görüntüleri DHA paylaştı. 🎥

Yaklaşık 1,5 ay önce çekilen görüntülerde iki aile de yer alıyor. 14 yaşındaki Suriyeli V. M.'nin gelinlik giydiği görülürken Cafer Ç. ile karşılıklı oynuyor.

Sanık ifadesinde çocuğun yaşının 17 olarak söylendiğini iddia etti

Sanık ifadesinde çocuğun yaşının 17 olarak söylendiğini iddia etti
İçeriğin Devamı Aşağıda

Şüpheli Cafer Ç.'nin emniyetteki ifadesinde, kiracıları olan Suriyeli V. M.'nin yaşının ailesi tarafından 17 olarak söylendiğini öne sürdü. Cafer Ç.,  5 ay önce ailesinin de rızasıyla Sultangazi'de kıyılan imam nikahıyla evlendiklerini iddia etti.

Suriyeli kız ve ailesinin ise, Cafer Ç.'nin kendilerini tehdit ederek kızlarını kaçırdığı, yeğenlerinin polis olduğunu ve şikayetçi olmaları durumunda hiçbir sonuç alamayacaklarını söylediği için polise gitmekten çekindikleri yönünde ifade verdikleri öğrenildi.

Türkiye'de 3.5 milyon çocuk evli

Türkiye'de 3.5 milyon çocuk evli

Medeni kanuna göre 17 yaşın altında çocukların evlendirilmesi suç sayılırken, Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de 3.5 milyon çocuk evli. 

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu, evlilik yaşının medeni kanuna göre 17 olduğunu belirterek, “Özellikle eğitim hakkından yoksun bırakmak ailenin çocuğuna karşı görevlerini yapmaması demektir. Bu bir anlamda suç da teşkil eder. Çünkü hukuk devletiyiz, evlilik yaşına gelmemiş 14 yaşındaki bir çocuk için 'evlendirilme' kavramı bile kullanılamaz. İmam nikahının her hangi bir resmi yansıması yoktur. Bütünüyle hukuka aykırıdır' dedi.

'14 yaşında evlilik söz konusu olamaz'

'14 yaşında evlilik söz konusu olamaz'

Moroğlu, “Türkiye laik bir hukuk devleti olduğuna göre çocuk yaşta birinin evlendirilmesi kanunlar çerçevesinde olabilir ancak. O da medeni kanunun evlilik yaşı çerçevesinde olabilir. Her ne kadar uluslararası sözleşmeler ve bizim iç hukukumuzda çocuk koruma kanunu 'her insan 18 yaşına kadar çocuktur' dese de, medeni kanunumuzda evlilik yaşı 17 yaşının doldurulması olarak belirlenmiştir. Olağanüstü bir hal varsa hal, neden varsa Aile Mahkemesi'nden anne baba çocuğunu 16 yaşında evlendirmeyi talep edebilir. Mahkemenin iznine tabidir. 14 yaşında evlilik söz konusu olamaz. Çünkü henüz çocuktur, ailenin bakımı, gözetimine ihtiyacı vardı. Ve çocuğun en temel hakkı; eğitim hakkıdır. Özellikle eğitim hakkından yoksun bırakmak ailenin çocuğuna karşı görevlerini yapmaması demektir. Bu bir anlamda suç da teşkil eder. Çünkü hukuk devletiyiz, evlilik yaşına gelmemiş 14 yaşındaki bir çocuk için 'evlendirilme' kavramı bile kullanılamaz. İmam nikahının her hangi bir resmi yansıması yoktur. Bütünüyle hukuka aykırıdır. Yaşadığımız ülkenin kurallarına aykırıdır' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Aileler de suç işliyor

Aileler de suç işliyor

Ailelerin çocuklarını evlendirdiklerinde devletin çocuğun bakımını üstlenebileceğini söyleyen Moroğlu şöyle devam etti:

'Aileler eğer çocuklarını üzerinde gerçekte duyarı olsalar, onları evlendiremeyeceklerini bilirler. Ben buna evlendirme de demiyorum. Çünkü 'evlilik' kavramı medeni kanunumuzda belirtilmiş kapsam çerçevesinde dikkate alınmalıdır. Aileler böyle bir davranışta bulunduğu zaman devletin o çocuğun bakımını, gözetimini üstlenmesi tamamen temel bir hakkıdır. Çocuk aileden alınabilir. Aile hem bu şekliyle çocuğunu kanun dışı, hukuk dışı bir şekilde bir beraberliğe yönlendirmişse zaten kendisi bir haksız davranış içerisindedir. Haksız olan kişi bir hak talebinde nasıl bulunacak? Bu da ayrıca bir soru işareti. Eğer bir şiddet olayı varsa herkesin bunu şikayet etme hakkı vardır. Anne-baba da çocuklarına karşı bir şiddet söz konusuysa şikayet edebilir. Çünkü yasamız şiddet ile mücadele açısından üçüncü kişilere de bu şikayet etme hakkını veriyor. Anne-baba buna sığınarak bir şikayette bulunabilir. Ama kendi görevlerini yerine getirmeyen anne-babanın bundan bir hak talep ederek bir de şikayette bulunması hukuk devleti ile bağdaşmaz.'

Ne olmuştu👇

Bir yardım kuruluşuna ulaşarak, tecavüze uğradığını söyleyen Suriye uyruklu 14 yaşındaki V. M. isimli kız çocuğunun iddiası üzerine konu emniyete bildirilmişti. Ev sahiplerinin oğlu 35 yaşındaki Cafer Ç. tarafından defalarca tecavüze uğradığını öne süren kız çocuğu ve annesi, yardım kuruluşunun da yardımıyla başka bir eve taşınmıştı.

Sevk edildiği adliyede tutuklanmıştı

Sosyal medyaya da yansıyan iddialar üzerine çalışma başlatan Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, tecavüz şüphelisini ağabeyinin evinde gözaltına almıştı. Suriyeli kız çocuğu ile annesinin yanı sıra, onlardan ayrı yaşayan baba da ifadelerine başvurulmak üzere polis merkezine götürülmüştü.

Şüpheli Cafer Ç.'ninEmniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra sevk edildiği adliyede tutuklanmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
285
61
34
19
12
8
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ayaz

ulan bu orospu çocuğu imamların biri bile demez bu çocuk ne imam nikahı gerçi aynı zihniyete sahipler

Pasif Kullanıcı

tabi canım aynı bokun soyu niye sesini çıkartsın Allahu ekberr der geçer..

Pasif Kullanıcı

Bu işi yapan yaptıran pedofililer ne güzelde dinimizde var diyerek sapıklıklarına kılıf uydurup halının altına süpürüyorlar. Sözde din adamları da bu pedofil... Devamını Gör

Atlas

Nasıl böyle düğünlerde oynayabiliyorlar akıl almıyor.Siz aptal mısınız kimin düğününde olduğunuzu mu bilmiyorsunuz ya da gerçekten yozlaşmış insanlarsınız.