İşte Bu Yüzden! Ünlü Kadınlardan Trump'ın "Neden Vaktinde Şikayetçi Olmadılar?" Sorusuna Tokat Gibi Cevaplar!

-

Sosyal medyada yüzlerce kadın, Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump'ın cinsel tacize uğrayan kadınlar için "Neden zamanında açıklamadılar?" sorusuna #WhyIDidntReport (Neden Bildirmedim) etiketi ile cevap veriyorlar. Cevaplayan kadınların arasında herkesin tanıdığı ünlüler de var. Gelin bakalım...

Kaynak: https://www.theguardian.com/film/2018/se...

Cara Delevingne de Twitter'da neden vaktinde sessiz kaldığını açıklayan kadınlardan bir tanesi.

"Olan şeyden dolayı utandım ve kimsenin hayatını mahvetmek istemedim."

Delevingne hepinizin bildiği yabancı aktörlerden bir tanesi. 2017'de Ekim ayında, yapımcı Harvey Weinstein'i cinsel istismardan dolayı suçlamıştı. Ve bu konuda şunları söylüyor: "Bu konuda açıklama yapma konusunda çok tereddüt ettim. Ailesini incitmek istemedim. Yanlış bir şey yapmışım gibi suçlu hissettim. Aynı zamanda dehşete düştüm çünkü bu durum birçok kadının başına geliyor ve hiçbiri bir şey söyleyemiyorlar." Weinstein birçok tecavüz ve karşısındaki kişinin rızası olmadan girilen cinsel ilişki ile suçlandı fakat hepsini inkar etti.

Cinsel tacize uğrayan ve Twitter'da ilk yaşadığı zamanda anlatmama nedenini açıklayan kadınlardan bir tanesi de oyuncu Ashley Judd.

"#NedenBildirmedim. Bunu ilk yaşadığımda 7 yaşındaydım. İlk önce yetişkinlere söyledim. Onlar da "O iyi ve yaşlı bir adam, sen yanlış anlamışsındır." dediler. Bu yüzden 15 yaşında tecavüze uğradığımda, sadece günlüğüme yazdım. Yetişkin biri okuduğu zaman beni, kendimden büyük bir erkekle cinsel ilişkiye girmekle suçladı."

Son olarak Mira Sorvino da 20 yıl önce neden şikayetçi olmadığını açıkladı.

"#NedenBildirmedim çünkü ergenken ilk kez cinsel istismara uğradığımı rapor ettiğimde hiçbir sonuç alamadım ve daha sonra kendimi bu olayı büyütecek kadar önemli hissetmedim. Yanılmışım."

Yüzlerce kadın Twitter'da tecrübelerini paylaştılar ve bunlardan başka bir tanesi de New York Times'da yazar ve aynı zamanda da oyuncu olan Padma Lakshmi'ydi.

Padma, 7 yaşından itibaren yaşadığı cinsel istismarları anlatmayı neden geciktirdiğini şöyle açıkladı: "Kadınların neden bu bilgiyi kendilerine saklayıp, polis ile iletişime geçmediklerini anlıyorum çünkü yıllarca ben de aynı şeyi yaptım. Cuma günü ise yıllar önce yaşadığım şey ile ilgili tweet attım. Tacize uğradıktan 32 yıl sonra, olanları açıkça anlatıyorum. Bunları anlatarak hiçbir şey kazanmayacağım ama cinsel istismarı saklayarak ve yıllardır erkeklerin kadınları incitebileceği yargısını elimizde tutarsak, hepimizin kaybedeceği çok şey var."

İşte bu yüzden! Vaktinde şikayetçi olamıyoruz çünkü saldırı kurbanlarını suçluyoruz ve onların bu konudaki cesaretlerini kırıyoruz.

"O kuyruk sallamıştır, iftira atıyor, ilgi çekmek için yapıyor" gibi bahaneler kadınları sessizleştiriyor. Hatta vaktinde rapor edilen cinsel saldırılarda bile 'neden çığlık atmadın' deniyor. Susmuyoruz, haykırıyoruz, buradayız!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
don-atlet

valla ünlüler dünyası çok pis o yüzden her şey olmuştur ama hiçbir şeye inanılmaz.

muharrem_ince_sevdalisi

valla ben haykırmıyorum onedio sadece Müslüman veya Türk'e taciz olursa haykırırım

ekinezya

Saçmasın

muharrem_ince_sevdalisi

niye kardeşim

ekinezya

İnsan,dini ve ırkı ne olursa olsun insandır.Acıyı aynı boyutlarda hisseder,zihniyetsiz

muharrem_ince_sevdalisi

kardeşim türk olmayanı kendimden gibi görmem göremem müslüman değilse o çok ayrı o Allah'ı inkar ediyor Kuran kitabım Hz Muhammed peygamberim değil diyor ben milliyetçi ve muhafazakar'ım kardeşim neden fotonda ince var diye sorarsan ne yapayım seviyorum adamı :)

bykzlt

Kadın olarak direkt dünyaya başına bela alarak geliyorsun, hiç anlamayacağız onların ne hissettiğini ne yaşadığını. İnsan zaten zorbadır bir de buna erkeklerin cinsel güdüleri girdiğinde kötü olan daha da kötüleşiyor.

ozturk-sadri-alisik

nıçççççç ben inanmıyom, birisi vardı aynen şöyle demişti " vaktinde ünlü olmak için altına yattığınız pezevengi baş tacı yaptıktan sonra altınıza almaya çalışıyosunuz " bu taciz haberlerine mağruz kalan bizlerin beyinleri tacize uğruyo asıl, ünlülerin taciz haberleri tamamen fıss benim gözümde

selman-cakmak

Ne kadar doğru bilmem ama eski bi arkadaşım oyunculukta patlamak üzereydi. Birden herşeyi bıraktı. Nedeni de zar zor ağzından aldığım şu kelimeler olmuştu " kadın-erkek ol farketmiyor, başrolmü istiyorsun? bir iki kişiye 5dk dişini sıkıcaksın ..

ozturk-sadri-alisik

amına goduumunun çocuğu demek senin ananı sikerim demektir, madem oki orrospu çocuğu, bende senin ananın amını sikeyim yarrakoğluyarrak

oguzhan-tas2

Bence doğruluk payın çok yüksek. Bu değil ki hepsi yalan söylüyor. Ama bazı şeylerde de adil olmak zorundayız. Açıkçası ben delillere göre hareket etmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ünlülerin çoğunun kasıtlı olarak bunu yaptığını hepimiz biliyoruz. Vakti zamanında neden ses çıkarmadıklarını yine hepimiz biliyoruz. Ama farklı bir şey söylesen hemen kadın düşmanı ilan ediliyorsun. Asıl kadın düşmanları bu tür arkası dolu olmayan kaynaklara kulak vermektir.

elifcemre

malesef 7 yaşında tacize uğradığını söylediğinde kendisine inanılmayan, 15 yaşında tacize uğrayıp üstüne bi de suçlu konumuna düşen bi kadının ün şan şöhret için böyle bir şey söyleyeceğine asla inanmam ben. ayrıca insanlar bunu sürekli, bangır bangır medyaya taşımıyor adam gibi hukuki yollara başvuruyorlar. direkt olarak "doğru değildir, iftiradır" demek görmezden gelmektir. siz de biraz böyle düşünün bence

ozturk-sadri-alisik

elbette, istisnalar kaideyi bozmaz

ozturk-sadri-alisik

biz doğru değildir iftiradır dedikmi, ünlülerin çocuğunun ünlü olmak için alta yattığını sende biliyon ne savunuyon daha bunları

elifcemre

çünkü inanılmaz hassas bi konu ve doğrusunu asla bilemeyiz

ozturk-sadri-alisik

doğrusunu bilemeyeceğimiz konular ünlüler içinden pek çıkmıyo işte, ayrıcada hassas konu olan bu taciz meselesi ünlüler işin içinde olunca çok çok mühim olurken vatandaş olunca ehh işte, olmaz böyle

oguzhan-tas2

Ünlülerin samimiyetine güvenmiyorum. Ben, ünlü olmak için kendinden tavizler verebilecek kişilerdense seslerini çıkaramayan gariplere yardım etmeyi yeğliyorum. Kanıtlı bir şekilde gelirlerse eyvallah. Ama aksi taktirde doğruluğuna inanmıyorum çoğunun.

elifcemre

yine de ihtimal işte. insan iftira atmaya da korkuyor her iki tarafa da

ozturk-sadri-alisik

kanıt başka şey samimiyet başka şey, kendi isteğiyle ibo denen puştun altına yatan kadınlar kanıt getirseler o kadınları masum sanacakmıyız mesela, gerçi zaten biliyoz ne bok olduklarınıda

ozturk-sadri-alisik

iftira değil, inanmama bu

doask

ya bana inanmazlarsa?

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCara DelevingneDonald TrumpPolisTecavüzTwitterkadınlar
Görüş Bildir