İşte Bu Yüzden! Ünlü Kadınlardan Trump'ın "Neden Vaktinde Şikayetçi Olmadılar?" Sorusuna Tokat Gibi Cevaplar!

21PAYLAŞIM

Sosyal medyada yüzlerce kadın, Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump'ın cinsel tacize uğrayan kadınlar için "Neden zamanında açıklamadılar?" sorusuna #WhyIDidntReport (Neden Bildirmedim) etiketi ile cevap veriyorlar. Cevaplayan kadınların arasında herkesin tanıdığı ünlüler de var. Gelin bakalım...

Kaynak: https://www.theguardian.com/film/2018/se...

Cara Delevingne de Twitter'da neden vaktinde sessiz kaldığını açıklayan kadınlardan bir tanesi.

"Olan şeyden dolayı utandım ve kimsenin hayatını mahvetmek istemedim."

Delevingne hepinizin bildiği yabancı aktörlerden bir tanesi. 2017'de Ekim ayında, yapımcı Harvey Weinstein'i cinsel istismardan dolayı suçlamıştı. Ve bu konuda şunları söylüyor: "Bu konuda açıklama yapma konusunda çok tereddüt ettim. Ailesini incitmek istemedim. Yanlış bir şey yapmışım gibi suçlu hissettim. Aynı zamanda dehşete düştüm çünkü bu durum birçok kadının başına geliyor ve hiçbiri bir şey söyleyemiyorlar." Weinstein birçok tecavüz ve karşısındaki kişinin rızası olmadan girilen cinsel ilişki ile suçlandı fakat hepsini inkar etti.

Cinsel tacize uğrayan ve Twitter'da ilk yaşadığı zamanda anlatmama nedenini açıklayan kadınlardan bir tanesi de oyuncu Ashley Judd.

"#NedenBildirmedim. Bunu ilk yaşadığımda 7 yaşındaydım. İlk önce yetişkinlere söyledim. Onlar da "O iyi ve yaşlı bir adam, sen yanlış anlamışsındır." dediler. Bu yüzden 15 yaşında tecavüze uğradığımda, sadece günlüğüme yazdım. Yetişkin biri okuduğu zaman beni, kendimden büyük bir erkekle cinsel ilişkiye girmekle suçladı."

Son olarak Mira Sorvino da 20 yıl önce neden şikayetçi olmadığını açıkladı.

"#NedenBildirmedim çünkü ergenken ilk kez cinsel istismara uğradığımı rapor ettiğimde hiçbir sonuç alamadım ve daha sonra kendimi bu olayı büyütecek kadar önemli hissetmedim. Yanılmışım."

Yüzlerce kadın Twitter'da tecrübelerini paylaştılar ve bunlardan başka bir tanesi de New York Times'da yazar ve aynı zamanda da oyuncu olan Padma Lakshmi'ydi.

Padma, 7 yaşından itibaren yaşadığı cinsel istismarları anlatmayı neden geciktirdiğini şöyle açıkladı: "Kadınların neden bu bilgiyi kendilerine saklayıp, polis ile iletişime geçmediklerini anlıyorum çünkü yıllarca ben de aynı şeyi yaptım. Cuma günü ise yıllar önce yaşadığım şey ile ilgili tweet attım. Tacize uğradıktan 32 yıl sonra, olanları açıkça anlatıyorum. Bunları anlatarak hiçbir şey kazanmayacağım ama cinsel istismarı saklayarak ve yıllardır erkeklerin kadınları incitebileceği yargısını elimizde tutarsak, hepimizin kaybedeceği çok şey var."

İşte bu yüzden! Vaktinde şikayetçi olamıyoruz çünkü saldırı kurbanlarını suçluyoruz ve onların bu konudaki cesaretlerini kırıyoruz.

"O kuyruk sallamıştır, iftira atıyor, ilgi çekmek için yapıyor" gibi bahaneler kadınları sessizleştiriyor. Hatta vaktinde rapor edilen cinsel saldırılarda bile 'neden çığlık atmadın' deniyor. Susmuyoruz, haykırıyoruz, buradayız!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
don-atlet

valla ünlüler dünyası çok pis o yüzden her şey olmuştur ama hiçbir şeye inanılmaz.

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

valla ben haykırmıyorum onedio sadece Müslüman veya Türk'e taciz olursa haykırırım

ekinezya

Saçmasın

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

niye kardeşim

ekinezya

İnsan,dini ve ırkı ne olursa olsun insandır.Acıyı aynı boyutlarda hisseder,zihniyetsiz

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

kardeşim türk olmayanı kendimden gibi görmem göremem müslüman değilse o çok ayrı o Allah'ı inkar ediyor Kuran kitabım Hz Muhammed peygamberim değil diyor ben milliyetçi ve muhafazakar'ım kardeşim neden fotonda ince var diye sorarsan ne yapayım seviyorum adamı :)

bykzlt

Kadın olarak direkt dünyaya başına bela alarak geliyorsun, hiç anlamayacağız onların ne hissettiğini ne yaşadığını. İnsan zaten zorbadır bir de buna erkeklerin cinsel güdüleri girdiğinde kötü olan daha da kötüleşiyor.

doask

ya bana inanmazlarsa?

yapiciinsan

bütün yazı haklı tek bir kısım hariç "iftira atıyor olabilir" deniyor bu yüzden mağdurların cesareti kırılıyor denmiş . doğru diyorsunuz ama gerçekten "iftira atıyor olabilir" , insanlar şerefsizdir sonuçta , güç için , bir işi elde etmek ve intikam almak için yalan söyleyebilir ve hakimler adalet için bu soruyu sormak zorundalar. sadece bunun dışında çok haklı bir yazı . 👊

Görüş Bildir