İstanbul Doğumlu Mehmet Akif Ersoy Belgeselde Çanakkaleli Gösteriliyor: 'Suç Duyurusunda Bulunacağız'

 > 
39PAYLAŞIM

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde çekilen ve tartışmalara neden olan "Bayramiçli Akif" belgeseli hakkında Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy açıklamalarda bulundu. Belgeselde anlatılanın aksine Mehmet Akif Ersoy'un İstanbul Fatih'te doğduğunu vurgulayan Ersoy, yanlışın düzeltilmemesi halinde suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Sözcü gazetesinden Mehmet Andaç'ın haberine göre, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunu ve yaşamını anlatan ‘Bayramiçli Akif’ belgeseli hakkındaki tartışmalar günlerdir devam ediyor. Tarihçiler belgeselin aksine Mehmet Akif Ersoy’un İstanbul’da doğduğunu söylerken, filmde Akif'in Bayramiç’te doğduğu anlatılıyor.

'Filmde, tarihi kayıtlara aykırı metinler yazılıyor'

Çekilen belgesel hakkında konuşan Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy, İstiklal Şairi'nin Fatih’te doğduğunu vurgulayarak resmi kaynakları örnek gösterdi. Yanlışın düzeltilmediği takdirde belgeselin çekimlerinde görüş vermeyeceklerini söyleyen torun Ersoy şöyle konuştu:

"Bir süredir Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde dedemiz, Milli Şair Mehmet kif Ersoy’la ilgili yapılan çalışmaları yakından izliyoruz. Büyük dedemizin kısa bir dönem yaz aylarında ders verdiği bu şirin ilçede dedemiz Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu şeklinde tarihi kayıtlara aykırı metinler yazılıyordu. Biz ailesi olarak ilgilileri bu çalışmalarından dolayı tebrik ederken dedemizin Bayramiç’te değil, kendisinin Safahat’ta belirttiği ve sonraki resmi kayıtlarda, Osmanlı sicili, TBMM Milletvekili kayıt defterinde olduğu gibi ve yıllarca tüm kaynaklarda da işlendiği gibi İstanbul Fatih’te dünyaya gelmiştir.

'Yanlış düzeltilmezse suç duyurusunda bulunacağız'

Bu tartışmaya kapalı olan hakikatin iyi niyetli de olsa değiştirilmeye çalışılması bugün değil ama yarın için hakikat hakkında gölge düşürücü hale gelebilecektir. Bu nedenle Bayramiç Belediyesi’nin yürüttüğü belirtilen, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği söylenen Bayramiçli Akif belgeselinin bu yanlış düzeltilmediği takdirde çekimlerine görüş beyan etmeyeceğimiz ve hem Bakanlık hem de ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini isteriz."

Öte yandan AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, belgesel ile ilgili geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’te doğup büyüdüğü şeklinde paylaşımda bulunmuştu👇

Bu paylaşım Mehmet Akif Ersoy’un dergisi olan ve günümüzde de yayınlanan “Sebilürreşad” dergisi tarafından çok sert tepki görmüştü. Dergi yönetimi yaşanan olayı “Akif Turizmi” olarak nitelendirerek yanlışın düzeltilmesini istemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir