Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'da Ekmeğe Yine Zam: Bazı Fırınlar Ekmeği 3.5 Liradan Satmaya Başladı

İstanbul'da Ekmeğe Yine Zam: Bazı Fırınlar Ekmeği 3.5 Liradan Satmaya Başladı

İstanbul Ticaret Odası kararıyla 230 gram ekmeğin fiyatı geçen ay 2.5 TL yapılmıştı. Ancak ekmeğe zam gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta gramajı 210'a düşürülüp 3 liraya satılan ekmeğe yine zam geldi. Kentte birçok fırın  ekmeği 3,5 liraya satmaya başladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul Fırıncılar Odası'nın İstanbul'da ekmek fiyatlarının 2 TL'den 2.5 TL'ye çıkmasını öngören ağustos ayındaki zam talebi, İstanbul Ticaret Odası'nca (İTO) 10 Kasım'da kabul edildi. Kararın üzerinden 1 ay bile geçmemesine rağmen birçok fırın ekmeğe zam yaptı. Geçtiğimiz hafta gramajı 210'a düşürülüp 3 liraya satılan ekmek, yeni bir zamla 3.5 TL'den satılmaya başlandı. 

Ekmeğin 3.5 liradan satıldığı ilçeler arasında Kadıköy ve Ataşehir de bulunuyor. Fırıncılar ise ekmeğe artan girdi maliyetlerinden dolayı zam yaptıklarını belirtti.

"Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor"

"Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor"

Ataşehir'de fırın işleten Alper Sandıkçı girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı zam yaptıklarını belirterek, 'Bizim için bu fiyatlar da ilerde çok ucuz olacak. Fiyatların artması bizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşa karşı mahcubiyet yaşıyoruz. Bu durumun en mağdurları bizleriz. Un maliyetleri 1 yıl içerisinde yüzde 300 arttı. Yılbaşından sonra fiyatlar artarsa 4-5 lira olabilir. Bu şartlarda giderse birçok fırıncı yakında olmayacak' dedi. 

Kadıköy'de fırın işleten Vedat Yılmaz ise 'Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Artık un fiyatları 2 ayda bir artıyor. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor. Maalesef müşteriler haklı olarak çok tepki gösteriyor. Elimizde değil artık üretim yapamama durumuna geldik' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
13
3
2
2
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Burhan

Yılbaşına kadar ekmek 5 TL'yi bulur. Ekonomi iyi diyenlerde evde taş yemeye başlar artık.

Metin Akalp

Gençler hatırlamaz. Benim gibi boomerlar iç çekerek anımsar. Vaktiyle ekmeğe zam gelince memleketin gündemi değişirdi. Zamanın bakanları, başbakanları kıvran... Devamını Gör

mertens

Aç kalsakta oyum Erdoğan'a diyenler için bu habere seviniyorum, bakalım ne kadar dayanabilecekler