Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'da Dev Askeri Alan İmara Açıldı

İstanbul'da Dev Askeri Alan İmara Açıldı

Emre Ordu
02.07.2022 - 14:48 Son Güncelleme: 02.07.2022 - 18:36

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul’da bir askeri alanı daha konut imarına açtı. TOKİ’ye devredilen Maltepe’deki 528 bin metrekarelik askeri alana, 7 katlı “sosyal konutlar” dikilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İmar değişikliği onaylandı

İmar değişikliği onaylandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Maltepe Atışokulu Mahallesi'ndeki askeri arazi için TOKİ'nin hazırladığı imar planı değişikliğini onaylayarak itirazlar için askıya çıkardı. 

Plan açıklama raporunda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 11. Kalkınma Planı kapsamında ‘100.000 Sosyal Konut Projesi’ çalışmaları yürütüldüğü hatırlatıldı.

Arazinin fonksiyonu değiştirildi

Arazinin fonksiyonu değiştirildi

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, bu kapsamda barınma ve konut ihtiyacını karşılamak amacıyla Maltepe'de bulunan, Milli Savunma Bakanlığı adına olan tahsisleri kaldırılan ve TOKİ’ye devri yapılan taşınmazlarda, kentsel alan üretimi çalışmalarına başlandığı kaydedildi. 

Bu doğrultuda İstanbul'un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'nda ‘Askeri alan ve Askeri Güvenlik Bölge’ fonksiyonuna sahip olan dev arazinin fonksiyonu ‘Kentsel Gelişme Alanı’ olarak değiştirildi.

Ticaret ve konut imarı verildi

Ticaret ve konut imarı verildi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Aynı anda uygulama ve nazım imar planı değişiklikleri de gerçekleştirildi. Toplam 528 bin 718 metrekarelik alanın; 122 bin 442 metrekaresi konut alanı, 138 bin 701 metrekaresi ise ‘ticaret+konut alanı’ olarak planlandı. 

Bu fonksiyonlara sahip alanlarda inşaat oranı 1.50, yükseklik 7 kat olarak planlandı. Arazinin geri kalanında, park, belediye hizmet alanı, okul, hastane, cami, sosyal ve kültürel tesisler yer alacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
162
73
29
20
10
8
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ercan Gündoğdu

askeri boşuna istanbul'dan çıkarmadılar . gözleri 20 yıldır o arazilerdeydi . 15 temmuz bahanesiyle ortalığa sıçıp batırdılar . boş alan bırakmadı pezevengi... Devamını Gör

Dursun Topal

Kansızlık insanın kanına işlemiş hdpkk 40 yıl fetö aynı sürede can almış 40bin insanın, bunu kulakları kapalı görmezler, son yirmi yıl hariç 100 yıl süper bi... Devamını Gör

oğuz güneş

5li çete was here

Equal

Ulan ne 15 Temmuz Darbe kalkınmasıymış. Ne yağlamadınız askeri kötü gösterip arazilerine.