İsrailli Erkekleri İsyan Ettiren İstanbullu Gelin'in Müthiş Bir Dizi Olmasının 20 Sebebi

-
Abone ol

İstanbullu Gelin 3 sezondur yayında, bittikten sonra da muhtemelen hep hatırladığımız bir efsane olarak kalacak. Her şeyiyle çok iyi olan çok az dizi var. Bize göre bu dizi de öyle, neden mi?

1. Her şeyden önce şunu söylemek lazım, mükemmel bir kadrosu var. Herkesin rolünün hakkını verdiği, içinde büyük ustaları barındıran, tek bir kaosu kavgası olmayan bir ekip.

2. Özcan Deniz ve Aslı Enver en başında kimseye iyi bir fikir gibi gelmedi. Ama en iyi dizi çiftlerinden biri oldular. Aralarında harika bir kimya var.

3. Dizi öyle iki başrolün etrafında dönen kısır bir hikayeden ibaret değil. Yan karakterlerin hikayeleri de sizi içine alıyor. Herkese gereken önem, değer veriliyor.

4. Hatta birçok dizide evin hizmetlileri her bölüm değişirken, tek replikleri varken, bu dizide onları dahi çok iyi tanıyor ve seviyor hale geliyorsunuz.

5. İlişkilerin her türlüsü işleniyor. Büyük bir aşka, sadakate, tutkuya, acımaya, çıkara, tek taraflı olanına dayananı...

6. Klasik aile reisi figürünü yerle bir edip çok ama çok güçlü bir kadın karakter getirdiler hayatımıza: Esma Sultan. Karşısında herkesi tir tir titretebilen bir güç.

7. Gelinini sindirmeye çalışırken yumuşadıkça yumuşadı. Ama bunu o kadar güzel bir şekilde zamana yayarak ve karakterini ters düz etmeden yaptılar ki, o dönüşümü hayretle izledik.

8. Dönüşüm demişken... Bütün karakterlerin ama bütün karakterlerin altı çok dolu. Onların zaman içinde gelişmelerini, dönüşmelerini izliyoruz. Karakter tahlili yapsanız sayfalar sürer.

9. Ve biz bunu son derece iyi yazılmış terapist sahneleriyle de derinlemesine işlenirken görüyoruz. Doğru analizler, hepimizin bir yerinden yakalayıp üstüne alabileceği hatalar, travmalar...

10. Ezber bozan bir sinir hastası var mesela, Adem. Deli gibi aşık olduğu karısını döven, bu yüzden nefret ettiğiniz ama geçmişini öğrendikçe de ona bu travmaları yaşatanlardan daha çok nefret ettiğiniz. Hayat kadar gerçek aslında.

11. Beş parmağın da beşi bir değil derler. Ailenin bir erkeği üzerine yüklenmiş görevle beraber ne kadar güçlenmişse, onun arkasında kalan o kadar zayıflamış. Onun bu eziklik duygusunu sonuna kadar en gerçek şekilde hissediyorsunuz.

12. Tam ağlamaktan gözünüzde yaş biterken bir sahne çıkıyor, deliler gibi gülebiliyorsunuz. Birçok komedi dizisinden daha komik, onu çok net söyleyebiliriz.

13. Bunu da sululukla, saçma sapan zorlama sahnelerle yapmıyor. Hayatın doğal akışı içinde geçecek şekilde yaparak iyice kalbimizi çalıyorlar.

14. Dizilerde ebeveynler ya tamamen travmatik korkunçtur ya da mükemmel. Bebeğini başka bir bebekle karıştırıp eve getiren baba ise kabul edilemez de olsa gerçektir. Tepkilerden korkmayıp doğru bildiklerini yapıyorlar.

15. Hiçbir şey öylesine olmuyor. 2 sezon sonunda bir karakter girip şimdiye kadarki tüm hikayeyle gerçekten bağdaşabiliyor. Bizi ona hazırladıklarını anlıyoruz.

16. Devamlı bir sonraki bölümü merak ettirecek şeyler oluyor. Hatta bazen finali. Çünkü çat diye bugün el kadar olan bebeğin yıllar sonrakini halini görüp şok edici cümlelerini duyabiliyoruz.

Kızının dediği doğruysa, şu melek gibi kadının kayınvalidesi Esma Sultan'ı öldüreceğini biliyoruz şimdiden! Haydaaaaa!

17. Özense, özenin kralı. Bundan yaklaşık 20 yıl sonrası için geliştirdikleri hayal dünyası belki gerçekçi değil ama nasıl özenli. Dümdüz bir set kurmak yerine bildiğin tasarım yapmışlar.

18. Geçmişi gösteren flashbackler de bir o kadar özenli. Üstelik orada da öğrendiğimiz her yeni şey, bugüne dair ipuçları veriyor. Dizi öyle kör göze parmakla anlatmıyor, bazı şeyleri seyircinin kendisinin sindirmesi gerekiyor.

19. En güzeli de geçmişteki hikaye yıllar sonra her şeye rağmen devam ediyor ve kalıpların içinde yaşayan, herkese de bunu yaşatan bir kadının aşk ile nasıl değişebileceği ve bununla güzelleşebileceğini gösteriyor.

20. Genç yakışıklı adamlar, güzel alımlı kadınlara alışmışken, bizi o yaş grubunun alışılmadık aşk hikayesiyle tanıştırıyor.

Hal böyle olunca dizi yurt dışında da ilgiyle izleniyor. Özellikle İsrail'de kadınların epey ilgisini çekmiş durumda.

Hiç Özcan Deniz sevmeyenler bile Faruk karakteriyle beraber ona bambaşka bir gözle bakmaya başladı. Tüm durumlar içinde karısını hep koruyan kollayan, düşünceli, aşık adam, kadınları etkiledi tabii.

İsrailli erkekleri de bu durum delirtmiş durumda, kadınlardan talep geldiyse demek. :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

dünyanın en sıradan şeyi oldu artık bu diziler. siz hala içerik yapıyorsunuz.

arda-eser

faguk faguk

bbbbb

Öff bir kere de açıp izlemedim, tv'de rastlarsam anca yani. Bir de arada reklamlarını görüyorum bir hafta herkes mutlu, gülüyorlar falan diğer hafta kavga kıyamet.

metin-akalp

Pembe dizi olduğu gerçeğini kabullenirseniz o standartlar içerisinde mümkün olabilir. Sadece "dizi" dersek iş büyüyor. G.O.T giriyor işin içine, Breaking bad, Narcos giriyor, Stranger Things giriyor. Yani öyle kolay değil o işler.

luiz-emmi

maaşlar düzenli yatıyorsa biraz da ben öveyim?

Görüş Bildir