Görüş Bildir
Haberler
İsrail Filistin'de 350 Nüfuslu Köyü Yıkacak

İsrail Filistin'de 350 Nüfuslu Köyü Yıkacak

Batuhan
29.03.2015 - 11:44

İsrail'de bir mahkemenin, Batı Şeria'daki 350 nüfuslu Suysa köyündeki binaların ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılmasına, sakinlerinin ise tehcir edilmesine karar verdiği bildirildi.

Filistinli Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Ratib el-Cebur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kudüs'teki bir İsrail mahkemesinin 'C bölgesinde' bulunan Suysa köyündeki bina ve yapıların ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılması ve sakinlerinin tehcir edilmesi yönünde karar aldığını belirtti.

Köyün İsrail'in 1967'deki işgalinden önce kurulduğunu, tarım ve hayvancılıkla geçinen yaklaşık 350 Filistinlinin ikamet ettiğini aktaran Cebur, İsrail'in bölgede Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için böyle bir karar aldığını da ifade etti.

Konuyla ilgili İsrail tarafından ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail ile Filistin yönetimi arasında 1995'te imzalanan 'İkinci Oslo Anlaşması' çerçevesinde, Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan 'A bölgesi'nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik 'B bölgesi'nin idari yönetimi Filistin'e, 'güvenliği' ise İsrail yönetimine bırakılırken, yüzde 61'ini kapsayan 'C bölgesi'nin idari ve 'güvenliği' İsrail'e bırakılmıştı.

Muhabir: Qays Abu Samra | AA

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam