İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Gerilimi Tırmandıran Açıklama: 'Erdoğan'dan Ahlâk Dersi Alacak Değilim'

 > 
46PAYLAŞIM

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması nedeniyle İslam dünyasında protestolar sürerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Erdoğan'ı hedef alarak tansiyonu daha da yükseltecek açıklamalar yaptı. Netanyahu, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim" dedi.

Reuters'ın haberine göre açıklama, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında geldi.

'Masum insanları öldürmesine yardım eden bir liderden ahlâk dersi alacak değilim.'

Netanyahu şu açıklamaları yaptı öyle konuştu:

"Sayın Erdoğan İsrail'e saldırdı. Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran'ın uluslararası yaptırımları delmesine yardım eden ve Gazze dahil teröristlerin masum insanları öldürmesine yardım eden bir liderden ahlâk dersi alacak değilim."

'İsrail'in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir.'

Bu sözlere Cumhurbaşkanlığı'ndan kısa sürede yanıt geldi.

AA'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yayımladığı yazılı açıklamada "İsrail Başbakanı Netanyahu'nun açıklamalarını en sert biçimde kınıyoruz" dedi.

Açıklamada, "Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlâl eden İsrail'in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir" ifadeleri yer aldı.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü Sivas'ta yaptığı konuşmada, "İsrail terör devletidir" demiş ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının yok hükmünde olduğunu söylemişti.

Ayrıca bakınız 👇

Tepki Büyüyor: ABD'nin Kudüs Kararı Sonrası Sosyal Medyadan Tepkisini Gösteren 15 Kişi - onedio.com
Tepki Büyüyor: ABD'nin Kudüs Kararı Sonrası Sosyal Medyadan Tepkisini Gösteren 15 Kişi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir