İspanyollar İçin Tamamen Sıradan Olmasına Rağmen Dünyanın Geri Kalanını Bir Hayli Şaşırtan Alışkanlıklar

1.2bPAYLAŞIM

Temizlik konusunda sınıfta kaldılar galiba 😔

1. Islak saçlarla tüm gün dolaşmak...

İspanya'daki insanların sabah duş alma alışkanlıkları olduğu için bizim gibi saçlarını kurutmakla uğraşmıyorlar. Islak saçlarla evden çıkıp kuruyana kadar öyle geziyorlar ve bu durum küçük çocuklar için de geçerli.

2. Sıfatları tekrarlamak...

Biz günlük hayatta bir şey için 'çok güzel' derken, İspanyollar 'çok çok çok güzel' diyorlar. Amaç ise dili daha duygusal bir hale getirmek.

3. Çocuklarla bara gitmek...

İspanya'da bütün ailenizle bara gidebilirsiniz. Akşamın geç saatlerinde, hatta gece yarılarında etrafta eğlenen ya da masalarda uyuyakalan çocukları görme ihtimaliniz çok fazla.

4. Bütün meyveleri soyuyorlar.

Portakal, limon ve ananas dışında kalan bütün meyveleri soyuyorlar. Nedeni aslında şu: Daha kırsal kesimlerde yaşayan insanların temiz su kaynakları yok, hasta olmamak için de meyveleri soyma ihtiyacı duyuyorlar.

5. Hesabı ortak ödemek...

Mesela bizde kim ne yerse onu öder ya, İspanya'da böyle değil. Arkadaşlarınızla bir kafe ya da restorana gittiğiniz zaman gelen hesabı kaç kişi iseniz ona bölüyorsunuz. Yani su bile içseniz, herkesle aynı hesabı ödüyorsunuz.

6. 6. 30 dakikalık kahve molaları:

İspanyollar çalışma aralarını biraz fazla uzun tutuyorlar. Öğle araları 2 saat ve günde iki kere 30 dakikalık kahve molaları oluyor.

7. Yerlere çöp atıyorlar...

İspanya'da yere bir şey düşürdükleri zaman, ki umarız bilinçli değildir. Dönüp bakmıyorlar bile.

8. Salılardan ve 13. Cuma'dan aşırı korkuyorlar...

Yerel halka göre, Salı günleri evlenmek, seyahat etmek ya da bir eve taşınmak şanssızlık getiriyor. Açıklaması ise şöyle: Salı günleri tanrıların savaşları oluyormuş, Ares ve Mars.

9. İspanyollar kendileri için çok küçük bir kişisel alan yaratıyorlar.

İspanyollar'ın kişisel alan kavramı size biraz garip gelebilir. Birisi ile konuşurken size dokunabilir ya da çok yakınınızda durabilir.

10. Donmuş ekmek:

Eğer bir İspanyol ailesini ziyarete giderseniz, muhtemelen ekmeklerini dondurucudan çıkartacaklardır. Ekmeğin daha uzun süre kalabilmesi için dondurucuda tutuyorlar.

11. Çaydanlık kullanımı: Sıfır.

'La tetera' kelimesi çaydanlık anlamına geliyor, ama gerçek hayatlarında neredeyse hiç kullanmadıkları bir kelime. Herkes o kadar çok kahve içiyor ki çaydanlıklar rafa kalkmış durumda.

12. Günü 5 parçaya bölmek...

Sabah, öğleden sonra, akşam ve gece yetmemiş bir parça daha eklemişler. Bu parçaya 'madrugada' deniyor ve tam bir tanımı yok. Ama şafak ve gece yarısı arasındaki zaman dilimi için kullanılıyor.

13. Ellerini yıkamıyorlar...

66.media.tumblr.com

Genellikle evde ayakkabı ile dolaşan İspanyollar'ın tuvaletten çıkarken el yıkama gibi bir alışkanlıkları yok. Bu yabancılar için biraz garip bir durum olsa da yerel halka göre çok normal.

14. İspanya'da hamile kadınların jambon tüketimi için özel bir test yapılıyor...

hellonutritarian.com

Normal testlerin yanında, İspanya'da hamile kadınlar için özel testler yapılıyor. Bu testler genelde hamilelikleri süresince jambon yiyip, yiyemeyeceklerini gösteriyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vay-bee

ispanyadan gelin mi alıyoz akrabamı oluyoz bizene ne boş içerik boşluma geldi bişey varmış gibi sona kadar okudum

equanimity

65 yıllık ispanyolum böyle sallama görmedim.

asli.unsal2

Orada yaşasam tuhaf kaçarım gözlerine titiz insanım

hergelekon

Sanırım ben de İspanyolum.

yildiz-b.-pascale

El yıkamama, çöp yerlere atma, kötü alışkanlıklar. Diğer hepsi normal.

Görüş Bildir