Görüş Bildir
Haberler
İspanya Senatosu, Soykırım İddialarına İlişkin Önergeyi Reddetti

İspanya Senatosu, Soykırım İddialarına İlişkin Önergeyi Reddetti

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İspanya Senatosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını savunan bir önergeyi bugün görüşüp, yapılan oylama sonucunda reddetti.

Katalonya bölgesinde faaliyet gösteren Entesa adlı siyasi grubun 4 Mayıs'ta sunduğu önerge, bugün Senato'da yapılan oylamada 130 'hayır', 68 'çekimser' ve 14 'evet' oyla reddedildi. 

İktidar partisi 'hayır' dedi

AA'nın verdiği bilgiye göre İspanya'da iktidarda olan Halk Partisi (PP), oylamada önergeye 'hayır' oyu kullanan tek siyasi parti olurken,  ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile Katalonya Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CiU), Kanarya Koalisyonu, Asturias Forumu ve Navarra Halk Birliği partileri 'çekimser' oy kullandı.

İspanyol hükümetine tavsiye niteliği taşıyan önergeye desteği ise Entesa ile Bask Milliyetçi Partisi, Birleşik Sol, Katalonya Cumhuriyetçi Solu ve Amaiur (bağımsızlık yanlısı Bask partisi) verdi.

 'Kendimizi tarihçilerin veya mahkemenin yerine koyamayız'

Bu arada Senato'da yapılan görüşme sırasında söz alan PP'den Senatör Jose Maria Chiquillo, 'Biz parlamento olarak kendimizi tarihçilerin veya mahkemenin yerine koyamayız. Sizler, bu soykırımı 22 ülkenin tanıdığını savunuyorsunuz. Ben de size 168 ülke tanımadı. Buna ne cevap verirsiniz? diyorum' şeklinde konuştu.

Chiquillo, İspanya olarak yapabileceklerinin Türkiye ve Ermenistan arasında 'karşılıklı diyalog ve anlayışa destek vermek olduğunu' belirterek, 'Soykırım öyle kolay ağza alınacak bir kelime değildir. Tarihi ve hukuki bir meseledir' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam