Görüş Bildir
Haberler
IŞİD Hatra'yı Yıkmaya Devam Ediyor

IŞİD Hatra'yı Yıkmaya Devam Ediyor

ATKN
04.04.2015 - 23:57

IŞİD, Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesinde yer alan Hatra antik kentinde bulunan yapıları yıktığını gösteren bir video yayınladı.

Daha önce birçok tarihi eseri ve kültür mirasını yok eden IŞİD, Irak’ta bulunan ve Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesinde yer alan antik kent Hatra’yı yıktığını gösteren bir video yayınladı.

Videoda, kentteki yapıların balyozlarla yıkıldığı ve silahlarla tarandığı görülüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hatra, 1987’de UNESCO'nun dünya mirası listesine alınmıştı. UNESCO dünya mirası listesinde olan Hatra 2 bin yıl önce Pers İmparatorluğu zamanında kuruldu.  Kentte 163 gözetim kulesi ve çok sayıda hamam bulunuyor.

Wılceş, Sentruk, Abdsima ve Sentruk Darham isimlerinde dört Hristiyan kralın hüküm sürdüğü Hatra kenti, Musul’un 110 kilometre güney batısında yer alıyor.

Kentte Asur medeniyetinden kalma, M.Ö. üçüncü yüzyıla kadar uzanan tarihi kalıntıların bulunduğu belirtiliyor. Hatra, arkeolojik önemi bakımından Suriye'deki Palmira ve Lübnan'daki Baalbek kentleriyle kıyaslanıyor.

Al Jazeera Turk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Erol Oez

ISID kendisine yakisani yapmis, baska birsey beklenmezdi zaten. Politika felan bos, adamlar Maymunlar Gezegenini izleyip, bende yaparim mantigiyla yola cikmi... Devamını Gör

Lee Mou

Sanatı sporu bilimi çeşitlendirmediğin zaman yeni gelen genç nüfus, iş emek ruh arayışında mollaların ağzına bakacak sonra çaresizce askeri alanlarda ve kült... Devamını Gör

TOLSTOY

bir antik kentin yıkımının yüz binlerce insanın ölümünden daha öncelikli, daha kıymetli olduğu modern dünya.....