Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşinizden Derhal İstifa Etmeniz Gerektiğini Gösteren 13 İşaret

 > 
265PAYLAŞIM

Eğer işiniz sizi strese sokuyorsa, mutlu olmanızı engelleyerek özel hayatınızı da etkiliyorsa ve aslında bu hayatta yapmak istediğiniz şeyi yapmaktan sizi alıkoyuyorsa, işte o zaman yeni bir iş bulmanın -ya da en azından bulmaya çalışmanın- vakti gelmiş demektir. Elbette zorlu iş dünyasında karşınıza çıkacak her iş, hayalini kurduğunuz iş olmayacak fakat yine de, elinizdeki tüm imkanları kullanıp sizin için en iyi ve hayalinizdeki işe en yakın olanını elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle şu an yaptığınız işin sizin için en iyi seçenek olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Eğer bu içerikte derlediğimiz durumlardan birkaç tanesi sizi tanımlıyorsa, o halde kendinize yeni bir iş bulmayı deneyebilirsiniz. İşte şu an çalıştığınız yerden istifa edip, sizi daha mutlu edecek bir iş aramaya başlamanız gerektiğinin 13 işareti;

Kaynak: http://www.businessinsider.com/when-to-q...

1. Eğer yeni bir şeyler öğrenmiyorsanız.

Eğer işinizde size bir şeyler katan ve yeni kapılar aralayan bir ortam yoksa, iş yerinizde sıkılmanız ve işe gitmek istememeniz çok doğal. İnsan hayatı boyunca öğrenmeli ve sürekli kendini geliştirmelidir. Eğer işiniz bunun önüne geçiyorsa, belki de istifa edip başka bir işe geçmenin vakti gelmiştir.

2. Yaptığınız işe dair arzu ve hırsınızı yitirdiyseniz.

Wall Street Dergisi'ne verdiği bir röportajda, Sherry Lansing, CEO olarak geçirdiği ve gerçekten hırsla çalıştığı yılların ardından, Paramount Pictures' Motion Picture Grubu'nun artık onu heyecanlandırmadığını ve bu nedenle farklı bir şeyler denemek için bu pozisyondan vazgeçtiğini söylemişti. Gerçekten de, eğer bir işi hırsla ve severek yapmıyorsanız, o işi bırakıp başka bir şeyler denemeniz gerekir ki, sizi yaşamda başarıya ve mutluluğa ulaştıracak şey de budur.

3. Yaptığınız iş potansiyelinizi göstermenize olanak sağlamıyorsa.

Eğer yaptığınız işin gerektirdiğinden çok daha üstün niteliklere sahip olduğunuzu ve potansiyelinizi gösteremediğinizi düşünüyorsanız, bir risk almalı ve daha ileri gitmek için şansınızı denemelisiniz. Bu, her zaman başka bir şirkete geçmek demek değildir elbette. İlk önce bünyesinde çalıştığınız şirkette size daha uygun bir pozisyon olup olmadığını öğrenebilir ve eğer gerekliyse iş yerinizi değiştirebilirsiniz.

4. Yaptığınız işten nefret ediyor ve hayallerinizle hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorsanız.

Yaşamda karşımıza çıkan bazı iş fırsatlarını yalnızca arzu ettiğimiz işe sahip olmak anlamında ilerlediğimiz bir merdivenin basamakları gibi görmeliyiz. Fakat her iş böyle değildir ve rüyalarınızı süsleyen bir hayatla uzaktan yakından alakası yoktur. Eğer şu anda yaptığınız işin hangi kategoride olduğunu anlamak istiyorsanız, sizin bir üstünüzedeki kişiye bakın: Eğer o olsaydınız, mutlu olur muydunuz? Cevabınız hayır ise, kendinize başka bir iş bulma vaktiniz gelmiş olabilir.

5. Çalışma arkadaşlarınızdan oluşan takımın bir parçası olamadıysanız.

Bir çalışan olmak birçok durumda bir takımın parçası olmak demektir ve bu nedenle, sizden iş yeri kültürüne ayak uydurmanız beklenir. Eğer bir şirkette geçirdiğiniz altıncı ayın ardından hala kendinizi takımın bir parçası gibi hissetmiyorsanız, belki de bu iş size göre değildir.

6. Anlayışsız ve bencil bir patronunuz varsa.

Kötü bir patron insanın hayatını felç edebilir. Eğer size anlayış göstermeyen cahil bir patronunuz varsa, yalnızca iş hayatınız değil, tüm hayatınız olumsuz etkilenir bundan, yaratıcılığınız ve üretkenliğiniz zayıflar. Eğer böyle bir durumdaysanız, size hiç düşünmeden istifa etmenizi ve başka bir iş bulmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

7. Çalıştığınız şirket küçülüyor ve finansal açıdan dibe yuvarlanıyorsa.

Eğer çalıştığınız şirket maddi açıdan çöküşe doğru ilerliyorsa ve rakamlar pek iç açıcı değilse, şirketle birlikte aşağıya yuvarlanmanın size hiçbir fayda sağlamayacağı kesindir. Bu nedenle bir an önce farklı bir iş bulmak sizin yararınıza olabilir.

8. İşten kaynaklanan stres ve kaygı hali hayatınızda psikolojik problemler yaratıyorsa.

Eğer iş yerinizdeki mutsuzluğunuz fiziksel anlamda da sizi etkilemeye başladıysa ya da yaptığınız iş sizi bir tür melankoli haline sürüklüyorsa, yeni bir iş bakmanın zamanı çoktan gelmiş demektir.

9. İş hayatınızdaki sorunlar özel hayatınızı olumsuz etkiliyorsa.

Uzun saatler çalışmak, iş yükü nedeniyle stres yaşamak, iş arkadaşlarınızla sonu gelmeyen tartışmalara girmek... Eğer iş hayatınız herhangi bir şekilde özel hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, aldığınız ücret ne olursa olsun o işte çalışmaya devam etmek mutluluğunuz için hiç iyi olmayacaktır.

10. Birkaç yıl sonra elde edeceğiniz pozisyonlar size çekici gelmiyorsa.

Şu an çalıştığınız iş yerinizde geçirdiğiniz 5 yılın ardından geldiğiniz konumu düşünün, kendinizi mutlu hissedecek misiniz? Merdivenin sonunda görünen kapıyı aralamak, sizi bu hayatta arzuladığınız noktaya taşıyacak mı? Eğer cevabınız hayır ise, geleceği olan ve sizi yaşamda mutlu edecek başka bir işe girmeyi düşünebilirsiniz.

11. Aldığınız maaş, yaptığınız işin karşılığı değilse.

Günümüzde birçok iş yerinde herhangi bir maaş artışı olmadan iş yükü arttırılabiliyor ya da üst yönetim çalışanlarını daha fazla kullanabilmek adına yeni uygulamalar getirebiliyor. Eğer böyle bir iş yerinde çalışıyorsanız ve aldığınız maaşın yaptığınız işin karşılığı olan paranın çok altında olduğunu düşünüyorsanız, kendinize başka bir iş bulmayı deneyebilirsiniz.

12. Her sabah bıkkınlık hissi ile uyanıyorsanız.

Eğer güne bıkkınlık hissiyle başlıyor ve iş yerine gitmek istemiyorsanız, bu durumun arkasındaki nedeni düşünmelisiniz. Patronunuz? İş ortamınız veya yaptığınız iş? Sizi bu hale sürükleyen bir şeyler mutlaka vardır ve bu sorunları keşfederek çözüm arayabilirsiniz. Eğer bir çözüm bulamıyorsanız, o halde sizi daha mutlu edecek bir işe geçmelisiniz.

13. Hayatta başka bir şeyler yapmayı arzuluyorsanız.

İşinize dair her şeyi seviyor olabilirsiniz fakat kendinize şu soruyu sormalısınız: Hayatta yapmak istediğim şey gerçekten bu iş mi? Elbette yaşamın getirdiği bir takım zorunluluklar ve sorumluluklar insanın dilediği her şeyi yapmasına olanak sağlamıyor. Fakat yine de, elinizdeki tüm imkanları değerlendirip, bu hayatta gerçekten yapmak istediğiniz şeyi yapıyor olmak için çaba sarfedebilirsiniz. Bu süreç zorlu ve maddi açıdan oldukça sıkıntılı olabilir ama bir kere yaşadığınız bu hayatta, gerçekten istediğiniz şeyi yaparak mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
noriepa

oii 1 yıla yakın böyle bir işte çalıştım istifanın verdiği mutluluk paha biçilmez olmuştu :)

Gizli Kullanıcı

istifa etmek sorun değil bence. Asıl sorun o saatten sonra ne yapabilirim i bulmak ? Meslek değiştiricekler için yani.

narobb

Ben hangi işe girsem bunları yaşıyorum demek ki sorun bende :P :D

zeymey

pazartesi pazartesi ne de güzel üzerimize geldin be kardeşim

imdivergent

iş yerine okulu koydum ve okulu bırakıyom hadi eyw

mynameisferit

Hayırlısı...

Görüş Bildir