Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Irkçılığın Ulaşabileceği Boyutları Gözler Önüne Seren Akıl Almaz Olay: Emmett Till'in Linç Edilmesi

820PAYLAŞIM

Attığı çirkin bir iftirayla 14 yaşındaki Emmett Till'in acımasızca linç edilmesine sebep olan kadın, yıllar sonra bir itirafta bulundu: "Yalan söyledim..."

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/emmet...

İlginç gerçek, Carolyn Bryant Donham adlı kadının biyografisini yazmak için Timothy Tyson'dan yardım istemesi ile ortaya çıktı.

Donham, bir yazar ve Duke Üniversitesi'nde akademisyen olan Tyson'a, 1955 yılında gerçekleşen ve 14 yaşındaki masum çocuğun linç edilmesiyle sonuçlanan olayların, söylediği bir yalan sebebiyle gerçekleştiğini itiraf etti.

Donham'ın söylediği yalan, 14 yaşındaki Till'in kendisi yolda yürürken arkasından ıslık çaldığıydı.

Donham'ın bugün rahatça itiraf ettiği bu yalan, o günlerde konuyu eşine anlatmasıyla kontrolden çıkmış, kızgın adam etraftan topladığı insanlarla birlikte küçük çocuğu ölümüne dövmüş ve tanınmaz hâle sokmuştu.

Donham, o zamanlar Till'in annesi adına üzüldüğünü belirtiyor.

Ancak sebep olduğu acının karşılığı elbette ne üzülerek verilebilir, ne de başka bir şekilde... Till'in annesi, minik oğlunu o hâlde görmek pahasına saldırganların ona nasıl işkence ettiğini herkesin görmesini istedi ve bu sebeple cenazeyi açık tabutla gerçekleştirmeye karar verdi.

"O çocuğun yapmış olabileceği hiçbir şey, başına gelenleri haklı çıkaramaz..."

Artık her şey için çok geç olsa da bu sözler Donham'a ait. Tyson, aradan geçen onca senenin ardından Donham'ın pişman olduğunu, o zamanlar normal görülen beyaz üstünlüğünü saçma bulduğunu ve nihayet ırkçılığa karşı durduğunu ifade ediyor. Tabii eğer tüm bunların bir önemi kaldıysa...

Bu, eski eşinin yargılandığı mahkemede ifade vermekten kaçınan Donham'ın ilk itirafıydı.

Kaldı ki Donham'ın itiraf etmesi ya da etmemesi bir şeyi değiştirmemişti. Çünkü dönemin ırkçı kişilerden oluşan jürisi Donham'ın eşini ve cinayete karışan diğer insanları aklamanın bir yolunu bulmuş, katilleri yargılanmaktan kurtarmıştı.

Donham, gerçeği ilk kez 2007 senesinde itiraf etmişti.

O dönemde "Emmett Till'in Kanı" isimli kitabı yazmakta olan ve bu sebeple Donham'la bir röportaj yapan Tyson, o ilginç itirafa ilk kez burada şahit olmuştu.

Yaşlı kadın, başına gelebileceklerden hâlen tedirginlik duyuyor.

Anılarını yazdığı "Bir Islıktan Fazlası: Carolyn Bryant Donham'ın Hikayesi" isimli kitabın 2038 yılına kadar yayımlanmamasını talep eden kadın, bugün yaşamını gözlerden uzak şekilde devam ettiriyor. Gözleri ışıl ışıl parlayan 14 yaşındaki çocuktan geriyeyse yalnızca bu fotoğraflar kalıyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.burma.9

Madem ortaya çıktı asın orospuyu. Önce kızılderilileri katlettiniz sonra zencileri. Soykırımın kralını yaptınız. A.q medeni amerikalıları sizi.

derin-a-clk

yazık çok yazık.... O çocuğun yüzü ne hale gelmiş,çektiği acıyı tahmin edemem. O kadın elbet hesap verir yukarıda,artık vicdanı kalmışsa utansın en azından.

karayel2009

ülkemizde de alevi, kürt, çingene ve Ermenilere karşı insan ayrımı yapıp düşmanlık giden ırkçı ve mezhepçiler var.

yeldas

dünyada insanlar ikiye ayrılır : iyi insanlar ve kötü insanlar...o kadar ! başka bişey yoktur ! din, cinsiyet, ekonomik güç, ten rengi..bunlar değil. sadece iyilik ve kötülük..

cesme-basina-tuneyen-adam

Orospu kari keske bi dovseler seni sokak ortasında evire cevire cocuga bak amk gulyabaniye donmus dayak yiye yiye

Görüş Bildir