İrfan Değirmenci'den Son Günlerde Yaşadıklarımız Üzerine Kulak Verilesi 17 Maddelik Reçete

 > -
Abone ol

İrfan Değirmenci twitter hesabından paylaştığı yazıyla son günlerde yaşadıklarımızın ardından bir nevi içini döktü

"Endişeliyim her zamankinden daha çok. Hiç tanımadığım çocuklar için, tanıdıklarım için, anneler için, aşıklar için, polisler için, gencecik delikanlılar ve kızlar için, babalar için, askerler için, komşum için, kendim için, sevdiklerim için ve hatta sevmediklerim için..."

1. "Doğruysa vahim" diye başlayan cümlelere kulağını tıka, paylaşma.

2. Acılarını bile sömürmek isteyen, seni kışkırtmak isteyenler var, aldanma.

3. Normal şartlarda cevap yetiştirmeye çalışacağın, seni kızdıracak sözlere aldırma.

4. Heyecanını dizginle, öfkeyle kalkan zararla oturur.

5. Kimseye vatan sevgini kanıtlamak zorunda değilsin. Bu vatanı elbette çok seviyorsun.

6. Doğuştan getirdiğin hiçbir özellik sana üstünlük kazandırmaz, övünme.

7. Senaristini sezdiğin kocaman bir filmin içine itilebilirsin, rol alma.

8. Yavaşla, dur, nefes al, düşün, soru sor, kabul etme.

9. Kanla beslenen, kinci, kirli propagandalara aklını ve iradesini teslim etmiş, bencil, kompleksli, korkak, konformist, ahlaksız, yalancı, klavyesinden, dilinden düşmanlık ve nefret damlayan küçük kötü adamlar ve kadınlar kendi sonlarını kendileri hazırlıyor; bulaşma.

sidneyjcohenphd.files.wordpress.com

10. Pkk'ya lanet olsun. Teröre lanet olsun. Örgütleri besleyen her ne sorun varsa konuşulsun. Silahlar değil sözler konuşsun. Söz söyleyen silaha dayanmasın.

11. Dinlemeye tahammül edemediğin bir arkadaşını bul ve 15 dakika hiç araya girmeden dinlemeyi dene.

12. Tarih; devlet adına işlenmiş suçlarla dolu. Devleti elinde tutan güçlere ve gücü yönetiş şekillerine temkinli yaklaş, soru sor, denetle. Bu gücü senden benden alıyorlar, onlara kutsallık atfetme. Senin benim gibi insanlar işte.

13. Ölümü değil yaşamı kutsa. Gülmekten korkma.

14. Bırak sana da gülsünler. Rezil olurum diye korkma kendin ol.

15. Her şey bitti dediğin an her şey yeni başlıyor olabilir, dünyanın sonu sandığın şey yeni bir dünyanın kapısı olabilir. Farklı düşünceler hayatı zenginleştirir.

16. Herkes her olaya aynı tepkiyi vermek zorunda değil. Farklılık güzeldir. Herkes birbirinin aynı olsa, sen sen olur muydun?

17. Umudunu yitirme, kimseyi incitme. Oyuna gelme, karanlığı karanlık değil ışık aydınlatır. Işığı aramaya devam...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayseari

Herkes her olaya aynı tepkiyi vermek zorunda değil. Farklılık güzeldir. Herkes birbirinin aynı olsa, sen sen olur muydun?

mahsung

irfan değirmenci ve ismail küçükkaya. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sizden öğrenmesi gereken çook bilgi var. Umarım her zaman her yerde bizlere yararlı olacak konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz...

sayd

11 iddialıymış

halil-ahmet-gurkan

abi genel olarak sosyal medya da nasıl davranılması gerektiği açısından güzel anlatmış ama son yaşanan terör olayları karşısında nasıl davranmamız gerektiği gerektiğini ima ediyor ve yanlış bana göre bizim 30 küsür şehidimiz var kimse soğukkanlılıktan bahsetmesin millet alıştırılıyor ve arsızlaştırılıyor tepkisiz kalma ve kabul ediyorum bu topraklarda yaşamanın bedeli var ve biz bu bedeli 1000 yıldır ödüyoruz yetmedi mi ?

kayisikomposto

Soğukkanlılık tepkisiz kalmak değildir. Aksine tepkini düzgünce dile getirmene başkalarının ekmeğine yağ sürmeden onlara mesaj göndermeni sağlar.

halil-ahmet-gurkan

doğru söylüyorsun kardeşim ama çok soğukkanlı davrandığımız için böyle şeyler oluyor teröre karşı her türlü tepki gösterilmeli artık dünya nın bizi haklı gösterdiği bi dava yok kendi insanlarımızda bunu biliyo artık biz ne tepki verirsek verelim o şerefsizler(teröristler) ülkemizdeki hainlerin ve dünya nın gözünde hep özgürlük savaşçısı olarak kalacak bence

yenidunyaduzeninetukuren

akıllı ve vakur olmayı bir bilsek gerisi gelecek de, her şey kin kutuplaşma fesatlık üzerine kuruluyor.

Görüş Bildir