İran'da 'Erkekle El Sıkıştığı' İçin Kadın Vekilin Adaylığı Düşürüldü

20PAYLAŞIM

İran’da ikinci turu 29 Nisan’da yapılan parlamento seçimlerinin yankısı sürüyor. 27 Şubat’ta gerçekleştirilen ilk tur seçimlerinde İshafan bölgesinin adayı olan ve aldığı yüksek oy oranıyla ikinci tura geçmeye hak kazanan kadın milletvekili Minoo Khaleghi’nin adaylığı Anayasa Koruma Komisyonu tarafından 'erkeklerle el sıkıştığı' için düşürüldü.

Karara ilişkin komisyon tarafından ayrıntılı bir açıklama yapılmazken, Minoo Khaleghi’nin sosyal medyada yer alan başı açık fotoğrafları ve bir erkekle el sıkıştığı yönündeki iddiaların karara etki ettiği belirtiliyor.

Minoo Khalegi ise fotoğrafların sahte olduğunu belirterek, bu türden haberleri yapanlar hakkında yargı yoluna başvuracağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, Minoo Khalegi’yle beraber 18 kadın milletvekilinin parlamento’da yer almasının bir rekor olduğunu belirterek seçilen kadın ve erkek vekillerin temsili yeterliliklerinin olup olmadığına karar verecek mercinin yeni parlamento olacağını ifade etti.

İran’da genel seçimler sonrası 290 sandalyeli meclisteki milletvekillerinin 120’sini Ruhani yanlıları oluşturuyor. Bununla birlikte muhafazakarlar 83 sandalyeye sahipken, 81 bağımsız milletvekili de parlamentoda yer alıyor.

Euronews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir