Görüş Bildir
Haberler
İran'da Devlet Destekli İslami Çöpçatanlık Uygulaması: Eşleşenlerin Aileleri Tanıştırılacak

İran'da Devlet Destekli İslami Çöpçatanlık Uygulaması: Eşleşenlerin Aileleri Tanıştırılacak

Evlilik yaşının yükseldiği ve doğum oranlarının düştüğü İran’da, devlet destekli İslami bir flört uygulaması devreye sokuldu. Sadece bekar ve uzun süreli evlilik arayışı içinde olanların faydalanabileceği ve yapay zekanın kullanılacağı uygulamaya üye olabilmek için hem kimlik doğrulaması hem de psikoloji testinden geçmek gerekiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İran'da, gençleri 'kalıcı ve bilinçli evliliklere’ yönlendirmeyi kolaylaştırmak amacıyla devlet onaylı bir İslami çöpçatanlık uygulaması piyasaya sürüldü.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre devlet televizyonu, Farsçada ‘arkadaş’ anlamına 'Hemdem' adıyla piyasaya sürülen uygulamanın kullanıcılara 'eşlerini arama ve seçme' konusunda yardım edeceğini belirtti.İran'ın siber polis şefi Albay Ali Mohammed Racabi, Hemdem'in ülkede devlet onaylı tek platform olduğunu ifade etti. Ülkede diğer flört ve çöpçatanlık uygulamaları popüler olsa da Racabi, Hemdem dışındaki tüm uygulamaların yasa dışı olduğunu vurguladı.

Tebyan Kültür Enstitüsü tarafından geliştirilen Hemdem'ın internet sitesinde, eşleştirme konusunda, sadece kalıcı bir evlilik isteyen ve tek eş arayan bekarlara uygun kişileri bulmak için 'yapay zekanın' kullanılacağı belirtildi.

Sitede ayrıca, kullanıcıların 'kimliklerini doğrulaması' gerektiği ifade edilirken, eş aramaya başlamadan önce bir de psikoloji testinden de geçmek zorunda.

‘Yükselen evlilik yaşı ve düşen doğum oranı sorunu’

‘Yükselen evlilik yaşı ve düşen doğum oranı sorunu’

Eşleşme olduğunda ise, aileleri tanıştıran bir danışman devreye girer ve evliliğin gerçekleşmesi durumunda, söz konusu danışman 4 yıl boyunca çifte 'refakat edecek'.

'Bağımsız bir yatırım modeli' olduğu belirtilen Hemdem'e üye olmak ücretsiz.Tebyan Kültür Enstitüsü  Başkanı Komeil Khojasteh, açılış konuşmasında, aile değerlerinin dış güçler tarafından tehdit edildiğini ifade ederek, 'Aile, şeytanın hedefindedir ve İran düşmanları, kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışıyor' dedi.

Khojasteh, uygulamanın 'sağlıklı' aileleri yaratma konusunda yardımcı olacağını vurguladı.Dini lideri Ayetullah Ali Hamaney dahil birçok yetkili, ülkede yükselen evlilik yaşı ve düşen doğum oranına karşı birçok kez uyarıda bulunmuştu.

Mart ayında, muhafazakarların çoğunlukta olduğu parlamentoda, 'nüfus artışı ve aileleri destekleme' başlıklı bir yasa tasarısını onaylanmıştı.

Söz konusu yasada, hükümete evlenenlere mali destek verme ve ikiden fazla çocuk sahibi olmayı teşvik etme yetkisi verilirken, kürtaja erişimi de kısıtlanıyordu.

Tasarı, yasaların İslam hukuku ve anayasa ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmekle görevli Anayasa Koruma Konseyi tarafından onaylanması bekleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
13
8
2
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ngin

super lıke atınca direkt evleniyosun.